Přihlásit se

Náš překladatelský tým neustále pracuje na vylepšování češtiny a od poslední verze proběhly změny ve víc než 50 jazykových souborech. Zároveň však můžeme být pyšní na české vývojáře. Přišli totiž na zajímavou věc týkající se Joomla! bezpečnosti. Mrah nemá šanci.

Jak náš tým informoval pan Václav Jureček ze serveru vytvarime.cz, podařilo se mu odhalit zajímavě fungující virus. Maskuje se totiž jako robot vyhledávacích serverů a prochází strukturu vašich stránek . Pokud najde nainstalovanou Joomlu, provede „zákeřný“ útok. Modifikuje jazykové balíčky a všechny řetězce zrcadlově obrátí.

Virus je dokonalý, protože jeho algoritmus modifikuje pouze INI soubory  jazykového balíčku, pokud si myslí, že jde o PHP, ponechá vše tak, jak je. Stopy vedou k izraelským hackerům, kteří se touto formou rozhodli oslavovat Národní den úklidu. Tento svátek připadá na poslední úterý hebrejského měsíce  Adrah, letos na 29.března 2011. Svátek je zakotven v zákoně a izraelci při něm provádějí úklid veřejných prostor. Virus se tedy postará i o vaše stránky. Masivněji se začal šířit až dnes v noci.

Díky tomu, že jsme intenzivně testovali co a jak,  může vám náš překladatelský tým nabídnout „záplatu“. Jedná se o standardní jazykový balíček, který prošel drobnou úpravou a je odolný vůči řádění tohoto viru. Testovali jsme jej opravdu hodně dlouho a pozdrželi  jsme kvůli testům i vydání další verze češtiny.

Nakonec jsme se také rozhodli tento virus pojmenovat. Jmenuje se Mrah, což je hebrejský výraz pro zrcadlo. V současné době jsme celou záležitost nahlásili i na centrálu a dle našich informací se o tom v krátké době objeví článek i na joomla.org s doporučením, aby uživatelé upgradovali své jazykové balíčky (překladatelská komunita na tom již pracuje). Možná to i urychlí vydání nové verze 1.6.2.

Myslím si, že toto je pro českou komunitu skvělá zpráva – máme u nás odborníky, kteří jsou na světové úrovni a dokážeme být v v lecčems první.

Dost okecávání – novou verzi češtiny najdete zde. Aktualizaci proveďte instalací pomocí Správce jazyků tak, jak je popsáno v již zveřejněném článku.

Protože tato verze vznikala pod tlakem, a ve zrychleném tempu může se stát, že se vám nepovede řádně nainstalovat či se objeví jiné problémy (přístupová práva apod.) Snažili jsme se ji otestovat a u nás a problémy nenastaly. Před nasazením na ostrý web však doporučujeme ještě otestovat na testovací instalaci (což předpokládám stejně děláte). Nemůžeme totiž nasimulovat všemožné podmínky a kombinace rozšíření.

V diskuzi pod článkem nám dejte vědět, zda jste zaznamenali nějaké změny v terminologii, protože testování odhalilo několik nejasností a nekonzistencí, které jsme se snažili odstranit. Celkově jsme překlad docela dost učesali, i když zatím jen v uživatelské části, práce na správcovské části dále pokračují. Vypadá to, že už jen 5 verzí a čeština bude dokonalá.

Ať vám slouží.

Za překladatelský tým

Sváťa Vít