Přihlásit se

Otázkou z nadpisu se asi zabýval každý, kdo v této době vyváří nějaké stránky. není to jednoduché rozhodování. Můžete buď chvíli počkat nebo začít rovnou. Narazil jsem na zajímavý článek v angličtině, který pro vás přeložím. Má totiž svou významnou informační hodnotu.

 

Článek napsal Brian Teeman na svém blogu a v originále se jmenuje "Should I wait for Joomla 1.6?"

 

Minulý týden jsem dostal tento email.

 


"Měli bychom s našimi klienty počkat až na vydání verze 1.6 nebo radši postavit stránky na verzi 1.5 s tím, že v budoucnu budeme muset některé funkce předělat po migraci na verzi 1.6?  Nebo je máme vytvořit na verzi 1.5 a na verzi 1.5 tyto stránky ponechat i v budoucnu?"

 


A protože jsem tu odpověď už psal usoudil jsem, že možná bude dobré, když se objeví zde na mém blogu a ostatní si ji budou moci přečíst (a případně i komentovat).

Je zde několik věcí, které si musíte uvědomit:

  1. Nikdo neví, kdy bude verze 1.6 vydána. Nějaké úvahy a spekulace jsou v podstatě zbytečné, bude vydána až bude hotová a ne předtím.
  2. I když bude vydána verze 1.6, nemusíte na ni "migrovat", pokud nepotřebujete nějakou specifickou novou funkci jako je vylepšené ACL nebo stromové kategorie.
  3. Ani si teď nemůžet být jisti tím, jak a vlastně jestli vůbec bude možné stávající stránky "migrovat" a co to bude obnášet. Zkušenosti z migrace Joomly 1.0 na Joomla 1.5 říkají, že pokud nepoužívají vaše stránky jen standardní komponenty, bude to chtít trochu více práce.
  4. Pokud budete využívat komponenty třetích stran, budete samozřejmě závislý i na vývojářích, kteří musí aktualizovat svá rozšíření pro Joomlu 1.6. Kolik práce to bude obnášet je momentálně nejasné, pro některé třeba málo.

Osobně bych nikdy nenechal klienta čekat, dává mu to toiž možnost jít někam jinam.

Při spouštění jakéhokoliv nového projektu si sesbírám všechna potřebná data, které analýza vyžaduje. S výsledky analýzy můžu začít práci a najít nejlepší nástroje, které to zvládnou.

  1. Pokud je možno veškeré požadavky obsáhnout s pomocí verze Joomla 1.5 (s i bez rozšíření) začal bych práci na vytváření stránek neprodleně.
  2. Pokud zde existuje nějaká nezbytná potřeba, která není implementována ve verzi 1.5, ale plánována pro 1.6, pak bych se pravděpodobně poohlédnul po jiném redakčním systému, který požadavky splní. Je to lepší než čekat po neznámou dobu na řešení, které bych mohl nebo případně nemohl použít.

Když jsem tedy postavil stránky na verzi  Joomly 1.5, budu muset  "migrovat" na verzi 1.6 poté, co bude uvolněna?

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď - NE.

  1. Bude vám chtít klient platit dvakrát za jedny stránky (dobře, nebude to třeba dvakrát ale jen jeden a půlkrát, jde o princip)?
  2. Bude se klient chtít učit nové postupy verze 1.6, které budou provádět stejné (nebo podobné) věci, které jste jej pracně naučili již pro práci s verzí 1.5?
  3. Pokud to není rozbité, neopravujte to

Pokud se vám zdá, že jsem k nadcházející verzi 1.6 skeptický, není to tak. Už se těším na nové funkce a možnosti, které přinese a možná na některé více než n ajiné, ale kdo by mohl být úplně spokojený?

Takže odpověď na originální email

Pokud potřeby vaší internetové stránky nebo vašeho klienta uspokojí Joomla 1.5, začněte je vytvářet ihned.