Přihlásit se

Spam. Otravné nevyžádané emaily, které vám plní schránku bez ohledu na to, jestli jste se někam přihlásili k odběru novinek. I to s sebou nese role správce webových stránek. Pokud ale zabezpečíte své kontaktní a registrační formuláře pomocí Captcha, můžete si znatelně ulevit.

Joomla! v sobě obsahuje nativně plugin ReCaptcha, který je připraven pro vložení klíčů, které si lze pro každou stránku vygenerovat na službě Google ReCaptcha. (Budete potřebovat být přihlášení pod libovolným účtem na Google - čili stačí, když máte Gmail).

Pro vygenerování dvou klíčů, které budete potřebovat, klikněte v pravém horním rohu na tlačítko "Admin Console".

google recaptcha admin console 0bd0e

Poté klikněte vpravo nahoře na tlačítko + a zobrazí se vám stránka, kde zadáte název domény, pro kterou klíč potřebujete. Zvolte typ reCaptcha 2,  zadejte název domény s www i bez, případně subdomény,odškrtněte souhlas s podmínkami a klikněte  na tlačítko "Submit".

google recaptcha admin console 2 2cf27

Na následující stránce se vám zobrazí dva klíče,  které si zkopírujte:

google recaptcha admin console

V administraci vašeho webu jděte do Rozšíření - Pluginy a vyhledejte plugin Captcha - ReCaptcha. Zde zvolte verzi 2.0 a vložte oba klíče a uložte. Můžete si vybrat i mezi  světlým a tmavým vzhledem podle pozadí vašeho webu, kde se bude boxík "nejsem robot" zobrazovat. Nezapomeňte plugin povolit.

google recaptcha admin console

Poté jděte do Systém - Globálního nastavení a na první záložce vyberte jako výchozí captchu Captcha - ReCaptcha a uložte nastavení.

joomla globalni nastaveni captcha 

Pokud používáte jiný kontaktní formulář než výchozí Joomly, je potřeba vybrat Captchu i v jeho nastavení. 

Jak zabezpečit registrační formulář proti spamu

Ač je to možná k nevíře, registrační formulář patří k jedněm z nejspamovanějších. Touto captchou můžete zabezpečit i registrační formulář v Joomla!, když zvolíte v menu Uživatelé - Spravovat a kliknete na tlačítko Možnosti vpravo nahoře. 

Na záložce Možnosti uživatele můžete vybrat přímo ReCaptchu nebo nechat globální (pokud jste ji nastavili jako výchozí v Globálním nastavení a nezměnili zde nastavení předtím, mělo by vše již fungovat.

Jen doporučuji zkontrolovat registrační formulář, kam se Captcha zobrazí. Občas si s tím šablona moc neporadí a různé prvky formuláře se překrývají. Také pokud víte, že na vašem webu nepotřebujete registrace uživatelů, je lepší tuto možnost na této záložce vypnout tak, že kliknete na Ne u Povolit registraci uživatelů.

joomla registrace uzivatelu nastaveni captcha

U formuláře by se vám posléze měl objevit takovýto boxík se zaškrtávacím polem "nejsem robot", který brání spambotům v automatickém vyplňování a odesílání formulářů.

captcha na kontaktním formuláři

Tak a máte hotovo! Přeji hezký den bez spamu!

Jak zabezpečit formuláře v Joomla! proti spamu