Inzerce

Jaké funkce může Váš eshop mít? Takové, jaké budete chtít.
E-Shopy a webové stránky postavené na míru na Virtuemart a Phoca Cart
Logo Linelab

VIDEO: Co je Joomla!?

28.10.2018 00:00 26400 zhlédnutí
Autor článku
Bart
Článek uživatele

Joomla LogoJoomla! se řadí k jedněm z nejpopulárnějších Open Source redakčních systémů (angl. zkratka CMS) vůbec. Je licencována pod GNU General Public License. Milióny webů využívají Joomla!. Používají ji jednotlivci, malé a střední podniky i velké organizace po celém světě. Joomla! jim umožňuje snadno vytvořit a vybudovat řadu webových stránek a webových aplikací.

Obsah

Co je to Open Source?

open-source-logo

Open Source neboli software s otevřeným zdrojovým kódem ("neboli otevřený software" / "svobodný software"). Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat. Software pod touto licencí je možno dále šířit.


Co je to GNU General Public License?

3d-gnu-head

Jedná se o tzv. svobodnou licenci GNU GPL, zaručující uživatelům jistá práva pro šíření a úpravy software za určitých podmínek. Uživatel tak má právo na tzv. zdrojové kódy, které vám umožní studovat funkčnost Joomly! a upravovat si ji, jak potřebujete. Pokud se později rozhodnete svůj upravený produkt šířit dále, musíte i vy dodávat zdrojový kód se všemi úpravami, které jste v něm provedli. To je hlavní zásada této licence – nikdo v tomto řetězci nesmí být ochuzen o možnost studovat, šířit a upravovat. Pokud nějaký produkt vytvoříte jako odnož z jiného, šířeného pod GNUGPL, musí i váš produkt automaticky použít GNU GPL licenci. Říká se tomu virálnost GNU GPL licence. Občas s tím mohou být problémy. Například si svou Joomlu! upravíte k obrazu svému (nebavíme se o vzhledu, jde například o dopsání nějaké funkce, kterou Joomla! nemá) a dáte si ji na své stránky.

Kamarád vás poté požádá, zda by mohl mít stejnou Joomlu! i on. Vy souhlasíte. Joomlu mu nainstalujete na jeho stránky, ale musíte mu k tomu dát i zdrojové kódy, aby mohl studovat vaše úpravy. Nelze je před ním skrýt. Má dokonce i několik dalších možností, o kterých se dozvíte v kapitole: Projekt Joomla a jeho licenční politika.


Co je to Redakční systém (CMS)?

cms

Redakční systém je program, kterým zajistíme správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu .Někdy se také můžete setkat s otrockým anglickým překladem Systém pro správu obsahu (z anglického CMS – Content management system, čtěte kontent menedžment system).

V dnešní době je tímto pojmem obvykle myšlen systém, který je dostupný skrz web rozhraní a umožní jednoduše spravovat články, fotografie, hudbu nebo video a další multimediální obsah beztoho, aby méně pokročilý uživatel musel znát nějaký skriptovací jazyk typu PHP či ASP.

Systém má obvykle dvě části, které nazýváme uživatelská (frontend) a správcovská (backend, čtětebekend). Podle odbornosti uživatele můžeme zajistit přístup k jedné nebo druhé části rozhraní a umožnit tak správu a úpravu obsahu našich stránek.

V dnešní době je k dispozici několik tisíc rozličných systémů, které jsou k dispozici zdarma nebo na komerční bázi. Nejúspěšnější a nejpoužívanější systémy jsou dnes šířeny pod svobodnou licencí a obvykle jsou k dispozici zdarma.


Co umí?

Joomla! slouží pro účely publikování informací na internetu a intranetu. Je napsána v jazyce PHP a využívá databázi MySQL, provozovat ji lze na webovém serveru s Apache nebo IIS. Joomla! podporuje caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace, vícejazyčné verze a mnoho dalších vlastností. Je snadno rozšiřitelná. Výstupem Joomla! je HTML, CSS kód, JavaScript.


Co je HTML?

HyperText Markup Language, označovaný zkratkou HTML, je značkovací jazyk pro hypertext. Je jedním z jazyků pro vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci dokumentů na Internetu.


Co je CSS?

Kaskádové styly (v anglickém originále Cascading Style Sheets se zkratkou CSS) je jazyk pro popis způsobu zobrazení stránek napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML.


Co je Javascript?

JavaScript je multiplatformní, objektově orientovaný skriptovací jazyk, jehož autorem je Brendan Eich z tehdejší společnosti Netscape. Nyní se zpravidla používá jako interpretovaný programovací jazyk pro WWW stránky, často vkládaný přímo do HTML kódu stránky. Jsou jím obvykle ovládány různé interaktivní prvky GUI (tlačítka, textová políčka) nebo tvořeny animace a efekty obrázků.


Co je PHP?

PHP (rekurzivní zkratka PHP: Hypertext Preprocessor, „PHP: Hypertextový preprocesor“, původně Personal Home Page) je skriptovací programovací jazyk. Je určený především pro programování dynamických internetových stránek a webových aplikací například ve formátu HTML, XHTML či WML.


Co je databáze?

Databáze (neboli datová základna) je určitá uspořádaná množina informací (dat) uložená na paměťovém médiu. V širším smyslu jsou součástí databáze i softwarové prostředky, které umožňují manipulaci s uloženými daty a přístup k nim. Tento software se v české odborné literatuře nazývá systém řízení báze dat (SŘBD). Běžně se označením databáze – v závislosti na kontextu – myslí jak uložená data, tak i software (SŘBD).


Co je HTTP Server?

Je softwarový webový server dostupný, který může být na různých platformách operačních systémů, např.: GNU/Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows a dalších platformách a který dodává prohlížečům internetových stránek obsah.


Co Je (web)hosting?

Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webhostingu (webového prostoru). Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. Ceny za webhosting se pohybují od pár Kč až po několik tisíc Kč za měsíc. Existuje i bezplatná varianta, tzv. freehosting. Freehosting obvykle nezahrnuje žádné záruky ohledně funkčnosti, má omezenou technickou podporu. Často je s freehostingem spojeno umisťování reklamy na stránkách.


Název Joomla?

Název joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova jumla (vyslov džumla), které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku“. Tento název byl vybrán jako závazek vývojářského týmu a komunity k tomuto projektu. První verze projektu Joomla! (Joomla! 1.0.0) byla vydána 17. září, 2005. Tato verze byla identická s produktem Mambo 4.5.2.3, byly pouze opraveny některé bezpečnostní chyby.


Lokalizace?

Lokalizace je specifický druh odborného překladu s přidanou hodnotou, kdy kromě samotného překladu dochází k přizpůsobení lokalizovaného produktu zvyklostem a potřebám lokálních uživatelů, tj. časovému pásmu, měně, svátkům, geografii aj.

Důležité je zachování celého obsahu, formy a požadovaného efektu textu. Lokalizace proto není běžným odborným překladem, který často zachovává význam jednotlivých slov či spojení.

Joomla je lokalizována do řady jazyků. Aktuálně je to 75 jazyků. To je další důvod, proč je Joomla! tak oblíbena. Samozřejmě nechybí ani čeština, kterou připravil překladatelský tým JoomlaPortalu. Čeština pro Joomla je ke stažení zde.

Joomla! má 2 části. VEŘEJNOU ČÁST (front-end) a ADMINISTRACI (back-end). Většinou se setkáte s anglickými názvy, které jsou uvedeny v závorkách.

Pojem frontend pochází z oblasti programování webových aplikací, kde slouží k označení části webu viditelné běžným návštěvníkům. Např. u internetového obchodu slouží jako frontend katalog zboží, nákupní košík a objednávkový formulář.

Opakem frontendu je backend, část webové aplikace sloužící k administraci. Zde se určuje a ovlivňuje obsah, který pak frontend zobrazuje. Na rozdíl od backendu, frontend bývá většinou mnohem lépe propracován po všech stránkách, zejména z hlediska přístupnosti, použitelnosti a vzhledu.


Historie?

Přestože systém Joomla! debutoval ve verzi 1.0 v roce 2005, jeho kořeny sahají až do roku 2000, kdy spatřil světlo světa systém CMS s názvem Mambo. Mambo vznikl jako interní systém CMS vytvořený inženýry australské společnosti Miro Corporation. Původně byl vyvíjen jako closed source projekt, ale protože vývoj váznul, byl v dubnu 2001 kód otevřen pro open-source komunitu. Na svou dobu se jednalo o velmi pokročilý systém CMS, volně dostupný s kompletními zdrojovými kódy. V roce 2002 s příchodem verze 4.0.x se objevila i první čeština.

Systém Mambo si získal popularitu po celém světě a dal vznik celému průmyslu dodavatelů poskytujících rozšíření a šablony. Vývojářská komunita v prostředí, kde lidé mohli svobodně šířit své nápady a zdrojové kódy vzkvétala. Systém Mambo měl našlápnuto k tomu, aby se stal nejpopulárnějším open-source systémem CMS vůbec. Mambo se ve své době skutečně stal nejpopulárnějším CMS, dostal hodně cen a měl v podstatě jen příznivé recenze.

Přesto v roce 2005 došlo k významným neshodám mezi open source vývojáři systému Mambo a neziskovou organizací bdící nad vývojem systému Mambo. V srpnu 2005 se komunita a vývojáři rozdělili na dva tábory. Jeden zůstal u Mambo, druhý a podstatně větší začal tvořit vlastní fork (odnož) Mamba = Joomla!.

Zanedlouho nato se světu představil systém Joomla 1.0. Přestože byl nový systém CMS v jádru kompatibilní s mnoha aspekty systému Mambo, uživatelské rozhraní a správa webu se dočkaly modernizace. Problémy s organizací systému Mambo, způsobily, že se open-source komunita tohoto produktu stranila a s veškerou vervou se vrhla na vývoj systému Joomla.

Vývoj Mamba neustále pokračuje, ačkoliv se vám to tak na první pohled nevypadá. Od verze 4.6 si jde projekt vlastní cestou. S Joomla! toho má už málo podobného.

Od svého příchodu systém Joomla zaznamenal rapidní nárůst v počtu uživatelů i vývojářů. Během prvního roku od svého uvedení systém Joomla dosáhl počtu 2,5 milionu stažení. Ještě více udivující je mezinárodní rozšíření systému Joomla. Používá se od Brazílie až po Nizozemí, od Spojených států až po Itálii a od Austrálie až po Čínu.


Rozšíření?

Za popularitou Joomla stojí zejména její rozšiřitelnost, uživatelská přívětivost a hlavně tisíce vývojářů, kteří pro Joomla vyvíjejí stále nové a nová rozšíření. Nyní jich na Joomla! Extensions Directory (JED) naleznete okolo 8 000.

Typy rozšíření, které obsahuje Joomla

komponnety Komponenty

moduly Moduly

Zásuvné moduly (pluginy) Pluginy

Jazyk Jazyk

Nástroj Nástroj

Speciální Specifické pluginy

 

Označení rozšíření podle verzí Joomly

compat 25 Rozšíření pro Joomla! 2.5.x

compat 30 Rozšíření pro Joomla! 3.x

Více o rozšířeních pro Joomla! najdete v článku: Rozšíření v systému Joomla!.

Informace o překladech pro rozšíření do Joomla: Češtiny pro Joomla rozšíření. Kde je vzít?

Oficiální katalog a adresář s rozšířeními pro Joomla! - Joomla! Extensions Directory (zkratka JED).


Jak systém Joomla! pracuje?

Systém Joomla! komplikovanější než běžný web, vystačíte si ale pouze se základy, aby mohli systém Joomla! efektivně používat. Porozumíte-li obecnému způsobu jakým systém Joomla! získává obsah, formátuje ho a vrací ho zpět webovému prohlížeči klienta, zjistíte také, jak nakonfigurovat systém Joomla! tak, aby prezentoval obsah způsobem, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Joomla šablony

Joomla šablona je jedna z nejdůležitějších prvků internetové stránky. Poskytuje vzhled, design. Vzhled je to, co motivuje nové návštěvníky, aby zůstali na vašich stránkách a prohlíželi je. Pravidelní návštěvníci a uživatelé určitě ocení, že šablona je spojena s krásným a použitelným designem.

Šablona (angl. template) je série souborů uvnitř Joomla CMS, která kontroluje prezentaci obsahu. Joomla template není webová stránka ani to není kompletní design webové stránky. Template je základní design zobrazující vaší Joomla webovou stránku. K vytvoření efektu "kompletní" webové stránky pracuje šablona ruku v ruce s obsahem uloženým v databázi.

Používání šablony pro CMS, jako je Joomla, má množství výhod a nevýhod:

 • Je tu kompletní oddělení obsahu od prezentace. Speciálně, když je pro layout (struktura vzhledu) použito CSS. To je jedno z hlavních kritérií pro stránku psanou pro moderní webové standardy.
 • Změna templatu způsobí kompletní nový vzhled webové stránky. Dokonce i odlišné umístění obsahu, nejen jiné barvy a grafiku.

Schéma základní funckionality webového serveru

schema1

Interakce začíná, když webový prohlížeč vyžádá stránku z webového serveru. Webový server získá obsah (kód HTML) požadovaného statického souboru HTML (např. http://test.cz/index.html) a vrátí ho prohlížeči. Soubor se označuje jako statický, protože je obsah vrácený prohlížeči totožný s obsahem souboru uloženého na serveru – nic víc, nic míň. Jednodušší to už být snad ani nemůže.

Schéma funkcionality webového server se systémem Joomla

schema2

Webový prohlížeč vyžádá stránku (např. http://test.cz/index.php) webového serveru. Přestože se adresa požadované stránky může v adresním řádku prohlížeče jevit podobné jako v případě požadavku na jednoduchou stránku HTML, ve skutečnosti aktivuje celý systém pro zpracování dynamického obsahu. Požadavek způsobí načtení části systému Joomla webovým serverem a jeho provedení v interpreteru PHP tohoto serveru. Systém Joomla analyzuje požadavek za účelem určení toho, jaký obsah se požaduje, poté vytvoří spojení s databázovým serverem a vyžádá daný článek z databáze.

Poté, co se obsah článku načte, naformátuje systém Joomla článek s použitím zvoleného stylu v podobně uživatelské šablony. Systém Joomla vytvoří obsah ve formátu HTML a odešle ho zpět prohlížeči, který ho uživateli prezentuje stejným způsobem, jako by se jednalo o statický soubor HTML.

Systém Joomla dynamicky poskytne webovému prohlížeči obsah získaný z databáze a naformátovaný s použitím některé ze šablon webu. Protože se obsah článku ukládá ve formě textu, je možné prezentaci změnit pouhou úpravou šablony systému Joomla. Pokud si přejete použít pro váš web úplně nový vzhled, stačí zvolit jinou šablonu a návštěvník vaší stránky okamžitě uvidí původní obsah ve zcela novém grafickém kabátu.


Požadavky Joomla 3.x

SoftwareDoporučenoMinimumVíce informací
PHP[1]
(Magic Quotes GPC, MB String Overload = off)
(Zlib Compression Support, XML Support, INI Parser Support, JSON Support, Mcrypt Support, MB Language = Default)
5.6 or 7.0 + 5.3.10 https://secure.php.net
Podporované databáze:
MySQL[2]
(InnoDB support required)
5.5.3 + 5.1 https://www.mysql.com
SQL Server 10.50.1600.1 + 10.50.1600.1 https://www.microsoft.com/sql
PostgreSQL 9.1 + 8.3.18 https://www.postgresql.org/
Podporované webové servery:
Apache[3]
(včetně mod_mysql, mod_xml, and mod_zlib)
2.4 + 2.0 https://www.apache.org
Nginx 1.8 + 1.0 https://www.nginx.com/resources/wiki/
Microsoft IIS[6] 7 7 https://www.iis.net

 


Joomla! na lokálním prostředí počítače?

Pokud chcete nejdříve web sestavit na lokálním počítači, existuje řada balíčků, které vám pomohou si nastavit rychlejší než jednotlivá zařízení. Jedná se o prostředí AMP (Apache–MySQL–PHP balíček) pro testování a budování stránek v lokálním prostředí PC.

Uživatelé Linuxu nepotřebují obvykle žádný balíček instalovat, Linux většinou prostředí AMP už obsahuje, pokud ne, stačí se podívat v repozitářích příslušné linuxové distribuce.

Nejznámější a doporučené:

Specifické:

 • Bitnami Joomla Stack Mac, Win, Linux - prostředí s přímo předkonfigurovanou Joomlou
 • Server2Go Mac, Win - prostředí, které jde spustit z flashky nebo CD
 • Joomlas2Go Win - placená odnož Server2Go
 • WebMatrix Win - dílo od Microsoftu

Jaké jsou možnosti Joomla! (odkazy)?

Joomla je používána na celém světe k tvorbě výkonných webů, všech tvarů a velikostí. Například:

 • Firemní prezentace či portály
 • Firemní intranety a extranety
 • On-line časopisy, noviny a publikace
 • E-commerce a on-line rezervace
 • Vládní aplikace a weby
 • Malé a střední obchodní webové stránky
 • Neziskové a organizační složky
 • Společenství, komunity
 • Školství a církve
 • Osobní nebo rodinné webové prezentace
 • a mnoho dalšího

Kdo například Joomla používá?

Například IT Wire.com, UN ric.org, Nintendo Nordic a nebo zkuste stránku Joomla Showcase. Více informací najdete v článku zde.


Potřebuji vytvořit stránky. Jak mi Joomla! pomůže?

Joomla! je určena pro snadnou instalaci a nastavení, i když v ní děláte poprvé. Hodně webů v dnešní době nabízí tlačítko "INSTALOVAT CMS JOOMLA!", takže Vaše stránky mohou být v provozu během několika málo minut.

Vzhledem k tomu, že je Joomla! velice snadná, takže jako návrhář webu nebo vývojář můžete tvořit weby pro sebe nebo své klienty. Poté s minimálním množstvím výuky můžete své klienty naučit v tomto redakčním systému tak, že budou schopni spravovat si své stránky sami.

Pokud potřebujete specializované funkce, jako například obchodní systém, komentáře atp., Joomla! je velmi rozšířitelná tisíce komponenty (většina zdarma pod GPL licencí), které jsou k dispozici na Joomla! Extension Directory na webu Joomla.org.


Jak si mohu být jistý, že bude Joomla! podporována i v budoucnu?

Joomla! je nejpopulárnější Open Source redakční systém. V současné době jsou k dispozici rostoucí komunity uživatelů a přibývá stále více talentovaných vývojářů. Joomla! kořeny sahají do roku 2000 a s více než 200.000 uživatelů a přispěvatelů budoucnost vypadá jasně pro projekt Joomla!


Jsem vývojář. Jsou některé pokročilé způsoby, jak mohu používat Joomla?

Mnoho společností a organizací vytvořilo tolik rozšíření, které jdou nad rámec toho, co je k dispozici v základním balíčku Joomla!. V těchto případech Joomla výkonný aplikační framework usnadňuje vývojářům vytvářet sofistikovaná rozšíření, který rozšíří možnosti Joomla! do prakticky neomezených směrů.

Joomla! Framework umožňuje vývojářům rychle a snadno vytvářet rozšíření na:

 • Řízení systémů
 • Data reportovacích nástrojů
 • Aplikační mosty
 • Vlastní katalogy
 • Integrované e-shopy
 • Komplexní obchodní rejstříky
 • Zálohy systémů
 • Komunikační nástroje
 • a další

Vzhledem k tomu, Joomla je založen na PHP a MySQL, vývojáři výkonných aplikací na otevřené platformě můžete používat a sdílet. Chcete-li zjistit více informací o využití Joomla! Framework, navštivte, prosím, Joomla Developer Network.


Joomla! se mi jeví jako správné řešení pro mě. Jak mám začít?

WEB JOOMLA.ORG:

Česká podpora Joomla:

Odkazy pro stažení Joomla:

Opravy chyb v češtině Joomla hlaste prosím zde: Hlášení chyb v češtině Joomly

Odkazy na češtiny pro některá rozšíření do Joomla!


Závěr?

Joomla! patří mezi tři nejoblíbenější a také nejpoužívanější Open Source redakční systémy na internetu, vlastně vůbec mezi nejpoužívanější systémy pro publikování na webu. Do této trojky patří i blogovací platforma WordPress a CMS Drupal.

V lednu statistiky ukázaly, že Joomla! je nyní nasazena přibližně na 2,8% všech webů na světě. Předhání ji pouze Wordpress s 15,9%. Jako třetí skončil Drupal s 2.0%. ODKAZ

Diagram celkového počtu nasazení redakčních systémů v %

graf

Zdroj: w3techs.com

Nejsou zde zahrnuty redakční systémy s celkovým podílem nasazení na webu menším než je 0,1%.

Informace o autorovi Bart

Líbil se vám článek?
(7 hlasů)
Joomla 2.5.1 vydána
Předchozí článek autora Bart  03.02.2012 957
Joomla 2.5.1 vydána
Článek uživatele
Po 2 týdnech od vydání Joomla 2.5.0 je tu Joomla 2.5.1, která opravuje 2 bezpečnostní chyby s...
Joomla 2.5.2 vydána
Následujicí článek autora Bart  06.03.2012 924
Joomla 2.5.2 vydána
Článek uživatele
Téměř po měsící od vydání Joomla 2.5.1 byla vydána Joomla 2.5.2. Toto vydání opravuje 2...

Štítky: Návod

27.05.2019 03:22 3947 zhlédnutí
Rozšíření a eshopy pro Joomla!
Phoca Cart – eshop pro Joomlu – Úvod (1)
Phoca Cart – eshop pro Joomlu – Úvod (1)

Mnohým z Vás nebude toto rozšíření žádnou novinkou. Jak již název napovídá, Phoca Cart je...

07.05.2019 16:13 1617 zhlédnutí
Novinky
Joomla 3.9.6 vydána
Joomla 3.9.6 vydána

Byla vydána Joomla 3.9.6. Jedná se o bezpečnostní vydání větve 3.x, které se zaměřuje na opravu...

27.11.2018 17:00 2166 zhlédnutí
Novinky
Joomla 3.9.1 vydána
Joomla 3.9.1 vydána

Byla vydána Joomla 3.9.1. Jedná se o verzi, která opravuje přes 40 chyb a přináší některá vylepšení.

30.10.2018 13:55 5727 zhlédnutí
Novinky
VIDEO: Joomla! 4 na obzoru
VIDEO: Joomla! 4 na obzoru

Tento rok nás čeká relativně dost novinek. Pojďme se na ně podívat. Joomla 3.9 nabídne nástroj pro...

05.05.2018 13:57 1457 zhlédnutí
Novinky
Setkání Joomlistů: 5.5.2018, Olomouc
Setkání Joomlistů: 5.5.2018, Olomouc

Z ankety ohledně setkání Joomlistů vyplynulo, že setkání se uskuteční 5. 5. 2018 v Olomouci. Bude se...

02.04.2018 13:57 1475 zhlédnutí
Novinky
Setkání Joomlistů: výběr konkrétního termínu a místa
Setkání Joomlistů: výběr konkrétního termínu a místa

Doba a diskuse ohledně setkání Joomlistů pokročila. Máme tu druhou (a "pravděpodobně poslední")...

29.10.2018 23:44 2731 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Joomla! verze
10.10.2016 12:54 2631 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Technické požadavky Joomla! na server
Technické požadavky Joomla! na server

Všechny doporučené verze software jsou založeny na posledních verzích Joomly dané série.

14.02.2013 21:50 1393 zhlédnutí
Novinky
Proč na web nenasazovat Joomla 3.0 a další STS verze?
Proč na web nenasazovat Joomla 3.0 a další STS verze?

Joomla verze: 3.0.x, 3.1.x a 3.2.x je určena pro zkušenější uživatele, nadšence a především pro...

04.02.2013 18:52 1289 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.9 vydána
Joomla 2.5.9 vydána

Zhruba po třech měsících tu máme Joomlu 2.5.9. Jde o bezpečnostní vydání. Opravuje jeden...

29.10.2018 23:32 4335 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Češtiny pro Joomla rozšíření. Kde je vzít?
Češtiny pro Joomla rozšíření. Kde je vzít?

Pokud jste někdy potřebovali překlad do nějakého rozšíření Joomly, museli jste si ho buď vytvořit nebo...

14.09.2012 18:20 1454 zhlédnutí
Novinky
Ukázka Joomly 3.0
Ukázka Joomly 3.0

Zanedlouho se má objevit Joomla 3.0, nyní tu máme Joomla 3.0 Beta 1. Vydání stabilní verze je...

14.09.2012 16:47 1253 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.7 vydána
Joomla 2.5.7 vydána

Po nějaké době tu máme zase další vydání Joomly - 2.5.7. Tato verze přidává 1 funkci: instalaci...

26.07.2012 16:23 1016 zhlédnutí
Komunita Joomlaportal.cz
Poděkování: Bong slaví 5000 příspěveků ve fóru
Poděkování: Bong slaví 5000 příspěveků ve fóru

Touto cestou chci poděkovat uživateli Bongovi za cenné rady a informace, které zde na foru...

20.06.2012 11:47 1430 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.6 vydána
Joomla 2.5.6 vydána

Protože se po vydání Joomla 2.5.5 objevily velmi zásadní chyby, vývojařský tým zareagoval a za...

18.06.2012 19:51 1379 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.5 vydána
Joomla 2.5.5 vydána

Po 2 a půl měsícíh byla vydána Joomla s označením 2.5.5. Do této verze přibylo 11 nových funkcí, dále...

14.05.2012 16:29 1087 zhlédnutí
Novinky
Tutorial: Jak převest šablonu z J1.5 do J2.5
05.05.2012 21:03 2081 zhlédnutí
Rozšíření a eshopy pro Joomla!
Core Design - zajímavá rozšíření pro Joomla!
16.04.2012 17:29 1010 zhlédnutí
Novinky
První pohled na Joomla 3.0
První pohled na Joomla 3.0

Na komunitním portálu Joomla se objevil zajímavý článek pojednávající o Joomla 3.0, která přijde v...

02.04.2012 20:02 1168 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.4 vydána
Joomla 2.5.4 vydána

A máme tu bezpečnostní aktualizaci Joomla 2.5.4. Vydání je zajímavé tím, že do této verze přibyly 3...

27.03.2012 19:53 1083 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.5.26 vydána
Joomla 1.5.26 vydána

Přibližně po 4 měsících tu máme bezpečnostní vydání - Joomla 1.5.26 [senu takaa ama busani]....

17.03.2012 07:56 2257 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
VIDEO: Instalace Joomla na localhost
15.03.2012 20:18 934 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.3 vydána
Joomla 2.5.3 vydána

Narychlo byla vydána bezpečnostní aktualizace - Joomla 2.5.3, která opravuje 2 bezpečnostní chyby...

06.03.2012 13:02 924 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.2 vydána
Joomla 2.5.2 vydána

Téměř po měsící od vydání Joomla 2.5.1 byla vydána Joomla 2.5.2. Toto vydání opravuje 2...

28.10.2018 12:09 26401 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
VIDEO: Co je Joomla!?
VIDEO: Co je Joomla!?

Joomla LogoJoomla! se řadí k jedněm z nejpopulárnějších Open Source redakčních systémů (angl. zkratka CMS)...

03.02.2012 15:29 957 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5.1 vydána
Joomla 2.5.1 vydána

Po 2 týdnech od vydání Joomla 2.5.0 je tu Joomla 2.5.1, která opravuje 2 bezpečnostní chyby s...

03.02.2012 14:23 1046 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.7.5 vydána - pro uživatele, kteří nemohohou upgradovat
Joomla 1.7.5 vydána - pro uživatele, kteří nemohohou upgradovat

Byla vydána bezpečností aktualizace pro verzi 1.7 - Joomla 1.7.5. Opravuje 3 bezpečnostní chyby s...

22.01.2012 14:43 996 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Vývojový plán Joomla!, aneb jak to bude vypadat
Vývojový plán Joomla!, aneb jak to bude vypadat

Během pár posledních let Vedoucí produkční tým (Production Leadership Team, zkráceně PLT) vydal...

19.01.2012 08:29 922 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5 RC1 vydána
Joomla 2.5 RC1 vydána

Máme tu Jomla! 2.5 RC1,  která předchází vydání stabilní verze, plánované na 24. ledna. Cílem...

12.01.2012 10:01 909 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5 Beta2
Joomla 2.5 Beta2

beta logoByla vydána Joomla 2.5 Beta 2, která předchází vydání stabilní verze, plánované na 24. ledna (po...

27.12.2011 10:44 946 zhlédnutí
Novinky
Joomla 2.5 Beta1 vydána
Joomla 2.5 Beta1 vydána

beta logoProjekt Joomla Vám s potěšením oznamuje dostupnost Joomla 2.5 Beta 1. Toto je již druhá generace...

14.11.2011 17:50 972 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.5.25
Joomla 1.5.25

security_releaseNeuběhl ani měsíc a  máme tu aktualizaci pro větev 1.5, Joomla 1.5.25 [senu takaa ama mamni].  Jedná se o...

21.10.2011 07:56 2216 zhlédnutí
Rozšíření a eshopy pro Joomla!
Phoca Gallery – nejznámější a možná i nejlepší galerie přímo pro Joomla!
Phoca Gallery – nejznámější a možná i nejlepší galerie přímo pro Joomla!

box-pgaPhoca Gallery je rozšíření určené pro redakční systém Joomla!. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o...

17.10.2011 21:26 914 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.7.2
Joomla 1.7.2

security_releaseDnes tu máme druhou bezpečnostní opravu, tentokrát se jedná o větev Joomla 1.7. K této...

17.10.2011 21:25 946 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.5.24
Joomla 1.5.24

security_releasePo 7 a půl měsících tu máme aktualizaci pro větev 1.5, Joomla 1.5.24 [senu takaa ama naiki]. Jedná se...

01.09.2011 11:49 955 zhlédnutí
Novinky
Šťastné 6. narozeniny Joomla!
Šťastné 6. narozeniny Joomla!

Veřili byste tomu? Naše "malá" Joomla je už velká :). Joomla zažila mnoho změn od jejího...

04.08.2011 15:00 964 zhlédnutí
Novinky
KŘIŠŤÁLOVÁ LUPA 2011 - podpořte JoomlaPortal.cz
KŘIŠŤÁLOVÁ LUPA 2011 - podpořte JoomlaPortal.cz

Křišťálová lupa 2011 - podpořte JoomlaPortal.czZa pár týdnů uplyne 6 let co je na svetě Joomla! a spolu s ní vlastně i JoomlaPortal.cz....

27.07.2011 08:29 951 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6.6
Joomla 1.6.6

Joomla projekt vydal Joomla 1.6.6 (jedná se o bezpečnostní vydání) pro ty, kteří nejsou schopni...

29.06.2011 07:51 949 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.7 Beta 1 vydána
Joomla 1.7 Beta 1 vydána

Blíží se doba vydání stabilní verze Joomla 1.7 a tak tu máme narychlo další verzi této verze...

28.06.2011 13:42 1002 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6.4
Joomla 1.6.4
Po krátkém čase tu máme další sadu oprav a změn pro větev Joomla 1.6 - Joomla 1.6.4. Tato verze...
20.06.2011 02:00 2217 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Deset "důležitých" rad pro začatečníky s Joomla!
Deset "důležitých" rad pro začatečníky s Joomla!

Mnoho začátečníků s Joomla! se ptá, jak se naučit pracovat s CMS Joomla!. Pár rad pro začátek...

09.06.2011 15:31 1228 zhlédnutí
Novinky
Joomla! 1.7 Alpha vydána
Joomla! 1.7 Alpha vydána

Joomla! otevřela novou větev svého vývoje - Joomlu 1.7.

Vývoj jezaměřený "na čas a na cíl".Jedná se...

15.04.2011 13:17 1264 zhlédnutí
Novinky
Joomla! 1.6.2
Joomla! 1.6.2

security_release Projekt Joomla! oznamuje dostupnost nové verze - Joomla 1.6.2. Jedná se o bezpečnostní vydání a...

05.04.2011 12:06 1298 zhlédnutí
Novinky
Joomla! 1.5.23
Joomla! 1.5.23

Vývojařská pracovní skupina (Development Working Group's) stále pokračuje v údržbě Joomla řady...

15.12.2010 09:48 1283 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 RC1
01.12.2010 11:34 912 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 15
Joomla 1.6 Beta 15

Byla uvolněna poslední beta verze - Joomla! 1.6 beta 15 (ke stažení zde). Ani tato verze není...

16.11.2010 09:13 941 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 14
Joomla 1.6 Beta 14

A je tu "snad" už předposlední (nebo dokonce poslední) beta verze - Joomla! 1.6 beta 14 (ke...

05.11.2010 08:56 1275 zhlédnutí
Novinky
Joomla! 1.5.22
Joomla! 1.5.22

Vývojařská pracovní skupina (Development Working Group's) pokračuje v pravidelné, časté aktualizaci...

02.11.2010 07:31 1010 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 13
Joomla 1.6 Beta 13

A je tu pravděpodobně předposlední (nebo dokonce poslední) beta verze - Joomla! 1.6 beta 13 (ke...

23.10.2010 12:25 1323 zhlédnutí
Novinky
Joomla! repositář Rozšíření (Extensions) dosáhl 138 milionů stažení
Joomla! repositář Rozšíření (Extensions) dosáhl 138 milionů stažení

downloads_of_extensions_bart

Minulý týden dosáhl repositář Joomla! Rozšíření (extensions) 6 000 záznamu.

Nicméně také dosáhl 138...

20.10.2010 13:25 1088 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 12
Joomla 1.6 Beta 12

A máme tu opět další beta verzi - Joomla! 1.6 beta 12 (ke stažení zde). Ani tato verze není...

10.10.2010 09:31 1362 zhlédnutí
Novinky
Joomla! 1.5.21
Joomla! 1.5.21

Joomla projekt uvolnil ke stažení Joomla! 1.5.21 [senu takaa ama wepulai]. Jedná se o bezpečnostní vydání a...

05.10.2010 07:43 1110 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 11
Joomla 1.6 Beta 11

A je tu opět další beta verze - Joomla! 1.6 beta 11 (ke stažení zde). Ani tato verze není určena pro...

21.09.2010 10:34 1182 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 10
Joomla 1.6 Beta 10

A je tu další beta verze - Joomla! 1.6 beta 10 (ke stažení zde). Ani tato verze není určena pro...

07.09.2010 22:28 1177 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 9
Joomla 1.6 Beta 9

Joomla projekt uvolnil ke stažení další beta verzi - Joomla! 1.6 beta 9 (ke stažení zde). Ani...

05.09.2010 02:00 1812 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Přehled adresářové struktury Joomla! 1.5
Přehled adresářové struktury Joomla! 1.5

Systém Joomla tvoří přibližně 4200 souborů. Je tedy příliš rozsáhlý na to, aby se zde nacházel...

24.08.2010 08:06 1017 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 8
Joomla 1.6 Beta 8

Joomla projekt uvolnil ke stažení další beta verzi - Joomla! 1.6 beta 8 (ke stažení zde). Ani...

09.08.2010 22:42 1223 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 7
Joomla 1.6 Beta 7

Joomla projekt uvolnil ke stažení další beta verzi -  Joomla! 1.6 beta 7 (ke stažení zde). Tato...

30.07.2010 11:06 896 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.6 Beta 6
Joomla 1.6 Beta 6

Joomla projekt oznamuje dostupnost Joomla 1.6 beta 6 (ke stažení zde). Tato verze není určena pro...

18.07.2010 19:38 1292 zhlédnutí
Novinky
Joomla 1.5.20
Joomla 1.5.20

Joomla projekt oznamuje dostupnost Joomla 1.5.20 [senu takaa], která opravuje problémy Joomla...

30.10.2018 14:02 3712 zhlédnutí
Začínáme s Joomla!
Rozšíření v systému Joomla!
Rozšíření v systému Joomla!

Jedním z hlavních důvodů proč je systém Joomla! tak populární je veliké množství dostupných...

Nové články

Související články