Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Phoca Cart Modul produkty - Experimentální URL - Odstranit ID z adresy URL - bug

23. pro 2020 10:41 #143428
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Rozumím vysvětlení, ale pořád to je pohled programátora (nebo jiných zde v diskusi) a já mám bohužel jiný názor z praxe..
Ve výsledku jde jen o to že jde o podlehnutí tlaku pohledu programátora, aby ajax fungoval a nepřenášel prázdné hodnoty (což se někdy děje i u VM).

Ale praxe zákazníků na eshopech je bohužel jiná.
Navíc mi to přijde jako výmluva - v administraci u základního produktu přece mám všechny potřebné hodnoty pro zobrazení
- obrázek
- cenu
- sklad
- titulek

Vše co potřebuji abych si produkt prohlédl a pak vybral variantu.

Řešení je přece jednoduché - pokud není vybraný parametr, zobrazí se základní informace uložené u produktu a dokud nevyberu variantu, zobrazuje se mi místo přidat do košíku a počtu ks jen tlačítko vyberte variantu.

Navíc je to podpořené tím, že u parametru nastavím že je povinný (například u textu==gravírování parametr povinný být nemusí)
Na zmíněném demu phoca cart, kde tedy parametr není povinný si nakonec vyberu tričko, které ve skladě nikdo nezabalí, protože neví co, takže je tam z mého pohledu chyba.

Další podpora mého názoru je to, že se mi to nyní automaticky přesměruje na nesmyslnou URL adresu s parametry.
Co to udělá se sitemapou a indexací URL produktů zatím nechci domýšlet, ale logicky mi to google vyhodí, že podsouvám stránky které neodpovídají a snažím se spamovat.
Stejné to bude v Google Merchant Centre, ve feedech atd...

Zatím mi to nevadí, dělám demo eshopu s 10 produkty, ale na opravdový bussines produkční eshop asi zatím šáhnu zpět po VirtueMartu.
Ono to nevadí na ty restaurace pro použití POS, i když tam bych se divil pro web, kdyby se google nebránil - existují i rich snippets pro jídla a recepty (zde tedy zatím neřešené).

Když se tak dívám, tak mě napadají další věci ohledně SEO - nevidím nikde vyřešený canonical link - produkt může asi být jen v jedné kategorii, ale i tak by měl mít označení pro lepší info.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

23. pro 2020 14:54 - 23. pro 2020 15:08 #143430
Odpověď od H13
Admin

Rozumím vysvětlení, ale pořád to je pohled programátora (nebo jiných zde v diskusi) a já mám bohužel jiný názor z praxe..
Ve výsledku jde jen o to že jde o podlehnutí tlaku pohledu programátora, aby ajax fungoval a nepřenášel prázdné hodnoty


To bych neřekl, ta diskuze trvala asi rok a půl a účastnilo se jí hodně lidí a tuším, že nikdo z nich nebyl programátor. Tohle je prostě výsleděk dlouhodobějšího brainstormingu a s technickým provedením v podstatě nemá nic společnýho.

Nejde zde vůbec o technické provedení, ale logiku.

Navíc mi to přijde jako výmluva - v administraci u základního produktu přece mám všechny potřebné hodnoty pro zobrazení


To je právě to, o čem tady celou dobu mluvím - základní produkt reálně neexistuje.

Základní produkt je Tričko A (bez barvy, bez velikosti). Ano, můžeme mu nastavit cenu, SKU, obrázek i počet na skladu, ale na co bude zákazníkovi informace, že neexistujicí Tričko A bez barvy a velikosti stojí Nula, na skladě má počet Nula, SKU má taky Nula a obrázek pro neexistujicí tričko prostě neexistuje.

Pokud je požadavek ukázat na stránce cenu, sku, sklad a obrázek dynamicky - tedy správné údaje pro každou variantu, pak neexistující produkty musíme eliminovat.

Ten hlavní základ k pochopení totoho problému je, že ZÁKLDNÍ PRODUKT neexistuje

Tedy ty sice můžeš zadávat základnímu produktu všechny hodnoty pro zobrazení, ale on neexistuje. Zadáváš to něčemu, co neexistuje a chceš lidem zobrazovat produkt a jeho informace, který neexistuje.

Já to samozřejmě můžu implementovat jako další parametr s tím ale, že budu mít pak plné fórum zaplněné otázkami, proč se zobrazuje neexistující produkt (možnost to změnit přes template override byla zvolena, aby další parametr nemátl normální uživatele, a toto si prostě každý uzpůsobil podle potřeb v template override).

Možností jak tento logický problém řešit je hodně, ale z brainstormingu prostě nejlíp vyšlo, že eleminiace neexistujících produktů bude nejelpší cesta.

Příklad: úvodní stránka produtku bez atributů: Tričko A bez barvy a bez velikosti: Misto obrázku se zobrazí obrázek - prvně zvolte variantu, místo ceny informace: prvně zvolte variantu, místo SKU opět: prvně zvolte variantu, místo skladu: prvně zvolte variantu.

Pokud to zjednodušíme jen na barvu a cenu:

Tričko A barva červená stojí 250,- Kč, Tričko A barva modrá stojí 250,- Kč, Tričko bez barvy neexistuje a proto nic nestojí.

A my máme možnost na stránce Trička A:

- zobrazit výchozí barvu, např. červenou s cenou 250,-
- nebo nechat Tričko A bez výběru s cenou Nula

A otázka je, co je víc matoucí pro zákazníky?

Všechno o čem mluvíš, dává smysl v případě neexistence dynamicky se zobrazujících položek a nepovinných parametrů - pokud by se obrázek, SKU, cena a sklad neměnily - neměly možnost měnit se dynamicky, pak samozřejmě toto opatření není potřeba. Stejně tak, pokud se bavíme o atributech, které rozšiřují daný produktu. Např. základní cena pizzy je 150,- plus atribut "olivy" + 15,- Kč ... pak to vše je možné, protože samostatná pizza bez oliv existuje, zatímco tričko bez barvy neexistuje.

Rozdíl mezi pizzou a tričkem je v tom, že pizza má atribut nepovinný, a tričko ho má povinný. Tedy v našem případě se bavíme jen o povinných parametrech. Nepovinné mají pořád možnost "Vyberte variantu".

A opět tady opakuji, není to rozhodnutí programátora, je to rozhodnutí vyšlé z brainstormingu, jehož úkolem bylo zjištění, jaké co nejméně matoucí řešení v této situaci má být zvoleno.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

23. pro 2020 16:18 - 23. pro 2020 16:28 #143431
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Nevadí asi se neshodneme :)


www.bata.cz/kategorie/web-katalog-cz-muzi/726980-adidas

Proč to nejde udělat takto?

(není open source)

www.archivbox.cz/archivni-krabice-cz-r074

Proč to nejde udělat takto?

(VirtueMart)


Ano, i u nás klient namítal, proč musí udělat neexistující produkt, s neexistujícím SKU na skladě, s neexistujícími počty - asi stejně jako zde diskutující si prosadili svou.
Bylo mu v klidu vysvětleno, že pro chování zákazníků na eshopu je to jen malá nepříjemnost pro administrátory.

Nevadí, uzavřel bych diskusi s tím že prostě se takto chová aplikace a pokud někdo chce chování jiné, musí si ji naprogramovat.

Ten hlavní základ k pochopení totoho problému je, že ZÁKLADNÍ PRODUKT neexistuje


Já řeším ale UX a chování zákazníků na eshopu, ne to že základní produkt neexistuje, to je pro chování eshopu na FE marginální záležitost.

Něco jiného by bylo, kdyby se produkty chovaly jako na alza, kde každá varianta se zobrazuje na eshopu samostatně, samostatně se indexuje.... (disk s kapacitou, televize s úhlopříčkou..)
Ano pak tato připomínka má smysl. Tady to ale tak není, nebo se pletu?

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

23. pro 2020 19:09 #143432
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

23. pro 2020 20:13 - 23. pro 2020 20:20 #143433
Odpověď od H13
Admin

Nevadí, uzavřel bych diskusi s tím že prostě se takto chová aplikace a pokud někdo chce chování jiné, musí si ji naprogramovat.


Nevím, jestli čteš to, co tady ve fóru píšu - jak jsem psal, nic se naprogramovat nemusí, stačí v template overridu zakomentovat, a v nějaké příští verzi jen přepnout parametr.




Když to budeme brát popořadě:

www.bata.cz/kategorie/web-katalog-cz-muzi/726980-adidas

- zde nedochází ke změně ceny při změně atributu - takže nemuseli řešit výchozí cenu pro neexistující produkt.

www.archivbox.cz/archivni-krabice-cz-r074

- zde zase neřeší SKU, obrázek, ani sklad, cenu řeší tím, že není stanovená, ale má prefix "od" ... tím pádem se vyhýbají problému jiných cen pro různé varianty - je to řešení, ale pouze z 1/4

www.amazon.com/Hanes-Beefy-Sleeve-Shirt-Black/dp/B06XCWRP9N/

- no a zde neuvádí ani konkrétní cenu - je tam rozpětí, ale je tam výchozí produkt černá:



Já se omlouvám, ale mě to příjde, jako že poslední příklad úplně přesně ukazuje to, o čem tady celou dobu píšu ... a prosím, nejedná se o můj vlastní názor, je to výsledek dlouhodobého brainstorminugu.

Ale jak říkám, tahle debata vlastně nemá smysl, protože stačí 2x "//" (zakomentovat podmínku) a vše jede tak jak potřebuješ.

Jinak ty příkady jsou zajímavý v tom, jak si to každej eshop může udělat pro sebe - v případě ceny jeden se tomuto problému vyhýbá tím, že pro neexistující produkt zvolí "od", druhej se vyhýbá tím, že zvolí rozpětí ... ok 1/4 vyřešena, pak podobně musí postupovat v případě obrázku, SKU a skladu. Zajímavý je taky to, že Amazon v podstatě použil to, jak je to teď v Phoca Cart - automaticky se vybere výchozí barva.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: Rudolf

23. pro 2020 22:39 #143439
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Tak super je, že existuje řešení na možnou úpravu a ostatní si mohou použít standardní verzi.

Myslím že to je ten nejlepší výsĺedek, super dlouhé debaty :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

Powered by Fórum