Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Přesměrování po redesignu webu

15. srp 2022 16:28 - 15. srp 2022 16:28 #146818
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
1. Chyba Sitemaps - nejde načíst - takže položíte dotaz a hned vzápětí si odpovíte, že to máte zakázané v robots.txt
Asi jsem to špatně napsal. Myslel jsem to tak, že kdysi u jiných webů mi Sitemap taky nešla načíst a důvodem bylo Disallow u /components a /plugins. Od té doby to už vím a na tomto webu to mám samozřejmě povolené v robots.txt. Nicméně se to po cca dvou dnech vzpamatovalo a Sitemapa je v GSC úspěšně načtena. Proč to ze začátku hlásilo, to netuším.

2. Sbírání URL adres... - to co vidím vypadá spíše na zaindexované URL webu minulé verze na wordpressu, které nyní neexistují
Ne. Tento web nikdy na Wordpressu nebyl. Já to chápu tak, že to roboti zkoušejí.

15. srp 2022 18:30 #146819
Odpověď od Cony
Moderátor
ad 2. Můžu potvrdit. "Roboti" jsou v dnešní době opravdu "hloupí". Zkoušejí adresy Wordpressu a nedokáží si ani ověřit, že na webu běží jiný systém. 
Stejně tak je to s phpMyAdmin. Při zapnutí sbírání URL se převážně nasbírají wordpress url, různé varianty phpmyadmin a odkazy na starodávná zranitelná Joomla rozšíření. PhpMyAdmin a Wordpress URL obvykle blokuji již na úrovni htaccess.

15. srp 2022 21:36 #146821
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
To nejsou roboti, ale automatičtí ha...ři, kteří po spuštění jakéhokoli joomla webu zkouší každých 1-10 sekund různé varianty jak se do webu probourat.
Kdo používá firewall tak ví - tam se ty dotazy taky sbírají - výhoda je že "jejich" adresy se automaticky blokují.

Minule nám ha.....li web a přesměrovali ho na japonský nesmysl a od té doby tam chodily jen IP adresy z JP a TW a dělali to samé.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

15. srp 2022 22:20 #146822
Odpověď od Cony
Moderátor

To nejsou roboti, ale automatičtí ha...ři
Rudo, robot = program který nějakým způsobem automaticky interaguje se stránkami, tzn. i třeba ten tvůj "automatický hacker" ;)

15. srp 2022 23:06 #146823
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
No jo, já za robota považuji ty inteligentní a co neškodí a ne ty co to chtějí hacknout...
To jsou hajzlíci :D

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

16. srp 2022 01:05 #146826
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

1. Chyba Sitemaps - nejde načíst - takže položíte dotaz a hned vzápětí si odpovíte, že to máte zakázané v robots.txt
Asi jsem to špatně napsal. Myslel jsem to tak, že kdysi u jiných webů mi Sitemap taky nešla načíst a důvodem bylo Disallow u /components a /plugins. Od té doby to už vím a na tomto webu to mám samozřejmě povolené v robots.txt. Nicméně se to po cca dvou dnech vzpamatovalo a Sitemapa je v GSC úspěšně načtena. Proč to ze začátku hlásilo, to netuším.
 

No to ale nemáte pravdu. Musíte u toho taky nejprve přemýšlet.
Pokud si sitemapu budu generovat cronem na pozadí a uložim do rootu webu, aby se načítala ihned z vygenerovaného souboru a její čtení nezatěžovalo ostatní zákazníky při procházení webu (typicky - když si na FE view zavolám generování sitemapy - tak generuji DB dotazy, které ostatní DB dotazy == ostatní zákazníky zastaví do doby vygenerování - jasně, záleží na mnoha dalších faktorech jako http2 atak, ale proč bych zbytečně tohle dělal?), tak v URL není žádné components a Vy nemusíte v robots.txt tuto URL adresu povolat jen z důvodu generování sitemap.
Jiná věc je, když komponenta je prasácky napsaná a volají se assets (JS, CSS), které mají být správně ve složce media.

2. Sbírání URL adres... - to co vidím vypadá spíše na zaindexované URL webu minulé verze na wordpressu, které nyní neexistují
Ne. Tento web nikdy na Wordpressu nebyl. Já to chápu tak, že to roboti zkoušejí.


Ano, vypadá to tak, hajzlíci roboti :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

Powered by Fórum