Přihlásit se

Co odpovědět na otázku „Proč používat Joomlu?“

02. úno 2018 16:23 #134048
Občas se mě někdo z okolí zeptá, na čem by si měl/a postavit web. Když odpovím, že třeba na J!, většinou následuje otázka:

„Proč mám mít web na Joomle a ne třeba na jiném systému?“

Nějakou sadu odpovědí mám, ale zajímají mě i vaše názory. Co byste odpověděli na takový dotaz laikovi vy? Považujete Joomlu za vhodný systém i pro začátečníky, a pokud ano, proč?

Za odpovědi předem díky.

MaK.

--- -- -

02. úno 2018 22:59 #134050
Odpověď od H13
Admin
Vždy je to o tom, co člověk od toho čeká a co s čím porovnává.

Mě jako programátora jednoznačně zaujalo jak je Joomla! napsaná:

- moderní a elegantní kód (oproti konkurenci extra moderní, z jiné galaxie)
(OOP, MVC, observery, přístup k databázi, pluginy, ...)

Asi všichni občas nadáváme, že v některý nových verzi něco nefunguje, ale to je daň za neustále moderní kód, neustálé updaty.

Pro webdesignery:
- rozšiřitelnost
- možnost přepsání
- možnost stáhnutí různých rozšíření
- jazyková podpora
- celková podpora.
- cena

Uděláš stránku, potřebuješ ji klientovi upravit, tak uděláš override v šabloně a případný update komponenty ti nezničí všechny změny (samozřejmě se nesmí zapomínat na to, občas vlastní override kontrolovat s originálem)

Pro ostatní:
- Joomla! je zdarma a není to jen o tom, že něco můžeš používat zdarma nebo vyzkoušet zdarma, je to i o tom, že díky tomu vznikla velká komunita, která řeší za ostatní problémy, rozšíření, bezpečnost, bugy, atd. Používáš systém a než příjdeš na to, že je někde chyba, tak už je opravená.
- S Joomlou! se dá v oblasti webových stránek postavit cokoliv
- Velká pravděpodobnost, že když se narazí na problém, už ho někdy někde řešil
- "Nekonečný počet" nastavení :-) a možnosti přepisovat nastavení (pro někoho až moc, pro jiného skvělá věc při vytváření různých stránek)
- jeden problém se dá řešit různýma způsobama (vlastní modifikací, rozšířením, přes základní funkce - v poslední době se hojně využívají custom fields)
- podpora

Pak se na to dá dívat z pohledu všeobecnosti - jestli použít redakční systém nebo postavit stránku sám - to by byly zase další výhody

Pokud se na to někdo dívá způsobem: Proč Joomla! a ne Wordpress nebo Drupal - pak je to hlavně o citu, co ti bude vyhovovat víc - jaké ovládání, jaké možnosti, jaké rozšíření pro daný CMS, atd. Pokud by ta diskuze měla být o tom, jestli Joomla! nebo Wordpress nebo Drupal - pak se začne nekonečný flame war, kterých je na webu hodně a které nemají jednoznačné řešení.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

02. úno 2018 23:18 #134051
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Pěkně ses rozepsal, díky za postřehy, H13 :)

To nemusí být jen Joomla vs. Drupal vs. Wordpress, ale třeba i vs. Wix.com, Webnode.cz, Blogger, Medium,… a mnoho jiných možností.

Ještě máte někdo nápad, v čem může být Joomla pro laika unikátní, výhodná?

MaK.

--- -- -

05. úno 2018 16:57 #134073
Odpověď od Cony
Moderátor
Pro mne jednoznačně rozšiřitelnost, ať už existujícími rozšířeními, nebo možností relativně jednoduše dopsat si vlastní plugin / modul / šablonu. Pomocí pluginů lze v Joomle změnit opravdu hodně a to je pro mne obrovské plus.

05. úno 2018 17:01 #134074
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Díky, Cony, ale to asi není úplně vhodná odpověď pro začátečníka :)

MaK.

--- -- -

06. úno 2018 09:18 #134076
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Ja ti odpovim jinak. Ne, jak mas odpovedet ty, ale jak bych na tu otazku odpovedel ja, pokud by se mne nekdo ptal. Rekl bych mu, aby Joomlu nepouzival, protoze je komplikovana. Rekl bych mu to, i kdyz si to nemyslim. Jen to trosku vysvetlim... Kdyz jsem zacinal s Joomlou, coz je cca 10 let, zkousel jsem Joomlu, Drupal +WP. Zkusmo jsem napsal na fora vsech - Drupal (IT trumpety, co si mysli, ze jsou chytrejsi, nez vsichni lidi dohromady, neprijemni) - WP - reakce docela v pohode - Joomla - nejlepsi reakce. V prubehu let jsem zkousel mnoho CMS, ale zustal jsem u Joomly.

Takze jsem vyloucil Drupal a rozhodoval se mezi tema dvema (WP jsem mel jako vedlejsi instalaci cca 10 let, az do predminulyho mesice, kdy jsem to utnul). Diky lepsim radam z fora jsem zustal u Joomly, ale co bylo hlavni, tak Joomla pro me byla mnohem jednodussi a intuitivnejsi, nez WP a Drupal dohromady.

Tohle ale bohuzel neplati o lidech, kterym jsem Joomlu v prubehu let instaloval. Nedelam weby pro penize, ale znamym atd. Vsichni, do jednoho, maji s Joomlou obrovsky problemy, nechapou to a v podstate vsechno jim musim delat ja, coz je hruza, protoze si za to nic neberu a je to cca 20 instalaci a uz mne to leze krkem.

Lidi nechapou, co je clanek, proc tam v administraci neni stranka, hledaji v adminu, kde je stranka atd. atd. Kdyz je na strance nejaky modul, ktery jen zobrazi obsah, nejsou schopni ho v administraci vubec najit, natoz si ho vytvorit.

Takze to je duvod proc bych ja nikomu Joomlu nedoporucil. Situace se ted hodne zmenila s prichodem pagebuilderu, ale ty jsou zase vetsinou placeny, aby mely upravy z frontendu a i tak to neni uplne ono, ale situaci mne to hodne ulehcilo.

Takze kdyz to cely shrnu. Joomlu bych nedoporucil a pokud jo, tak jedine s pagebuilderem.

06. úno 2018 19:43 #134088
Odpověď od Cony
Moderátor
No jo, ale to jsou stejní lidi co nechápou co je to soubor, adresář, složka, a netuší jaký je rozdíl mezi pamětí a hardiskem :))

Nechci to nicméně zlehčovat, takových lidí je samozřejmě hodně, dost možná i většina. Bohužel pro takové lidi je potřeba vše nastavit tak, aby prostě chybu udělat nemohli, ani kdyby chtěli, a vytvořit jim přesné postupy typu klikneš sem, sem a sem a tady napíše tohle.

Bohudík tohle Joomla ale podporuje poměrně slušně. Administrace se dá omezit na naprosté minimum, editor také (používám JCE, který má kupu nastavení profilů), popř. dnes např. lze omezit i uživatel ve vytváření "překrásných" článků pomocí custom fields.

Samozřejmě zůstává aktualizace, ale ta je prostě problematická u čehokoliv. Jsou lidé, kteří volají v podstatě s každou aktualizací databáze antiviru, jestli "to můžou odkliknout".

Pokud bych měl říct začátečníkovi proč používat Joomlu, tak asi protože to není slepá cesta co se týče budoucí rozšiřitelnosti oproti projektům typu WebNode, je to nemalá úspora peněz oproti nativnímu řešení, a koneckonců, jak píše Radek, je tu komunita která poradí. A pokud ne, vždy jde nalézt "experta" nebo experta který pomůže, ať už zdarma, za pivo, nebo za peníze... A nakonec, člověk se přece má neustále vzdělávat, a rozšiřovat svoje obzory, tak už se konečně naučte ten rozdíl mezi souborem a adresářem :))

06. úno 2018 19:55 #134089
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Souhlasim, ale takovych lidi je vetsina, jak sam pises. Delal jsem par webu i lidem, co jsou fakt hodne studovani, ale maji problem doma vymenit zarovku, jezdi s autem za 2 mil. 20kmh na sestku apod... Ale i ti maji svoje firmy - tento kuprikladu se stamilionovymi obraty - a presto maji problem napsat "seznam" do vyhledavaciho radku, i kdyz jim to 100x ukazes (pouzivaji firemni emaily na seznamu, i kdyz maji svoje vlastni servery - jsou totiz konzervy a seznam maji uz skoro 30 let).

Omezit se to moc neda, protoze jak si spravne poznamenal v prvnim odstavci, tito lidi maji problem napsat ten seznam.... Takze cokoli v administraci Joomly je pro ne mimo. Takze jsem to ucil jejich zamestnance, kteri jsou zvykli na ruzne CMS, placene - treba Kentico apod. Z Joomly sileli a sili do dnes. Neumi v tom v podstate nic, pritom s praci na PC jsou zbehli. Na druhou stranu se jich musim zastat. Najit k jake polozce menu patri konkretni clanek, je v Joomle docela nelogicke. Oni to berou jako stranku nebo clanek a v Joomle to proste nedas. Navic, pokud jim omezis administraci, tak se nedostanou do polozek menu a nevidi, pod kterou polozku je prirazen ktery clanek. No a to nemluvim o tom, ze mas na webu X desitek clanku, ktery nemaji svoji polozku menu... Reseni stranka=clanek, je pro tyto lidi mnohem jednodussi, ale v Joomle to nejde. Dal jsem jim WP a uz nevolaji...

Ja bych Joomlu nedoporucil, i kdyz ji mam rad a pokud jo, tak jedine s poradnym frontend pagebuilderem..

07. úno 2018 13:02 #134100
Odpověď od Cony
Moderátor
Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat :)
Já spíš web vždy připravím ve smyslu "Když zařadíte článek do této kategorie, zobrazí se tady, když sem tak tady" a do ničeho dalšího je nepustím. Pak mám zkušenosti že i velký počítačový neumělci si s tím poradí. Od doby kdy se dá JCE nastavit aby automaticky čistil vložení z Wordu, jsem vyřešil v zásadě poslední problém :)

13. úno 2018 08:09 #134169
Odpověď od Linelabcz
Admin

Cony napsal: Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat


Přesně tak jak píše Cony. Ne nadarmo je v sample data Joomla nabídka s názvem "Author Menu" . Z frontendu se dá spravovat i eshop a další rozšíření.

Jednodušší způsob, jak přidat nebo upravit článek si moc neumím představit. Tohle zvládne opravdu každý. viz obrázek.
Přílohy:

13. úno 2018 08:57 #134170
Odpověď od hrackar
Pokročilý uživatel
Dobré ránko všem,

neexistuje unifikovaná odpověď na tuto otázku. Vždy je to osobní věcí konkrétního člověka a je na každém si vyzkoušet více CMS systémů a zvolit ten který mu vyhovuje nejvíc.

Jsou sice uživatelé, kteří mohou tvrdit, že do Joomla byli nasměrováni v práci ať jako vývojáři nebo uživatelé provádějící nějakou základní / mírně pokročilou správu.

Ve výsledku, to jestli Joomla používáme nebo ne je souhrnem mnoha faktorů, vyhovuje logika rozložení systému typu "Komponenty", "Moduly" a "pluginy", šablony, práce s obsahem apod., například z pohledu uživatele.

Z pohledu programátora to může být zase otázka Joomla! platform aka Joomla! framework, který mu max.vyhovuje z pohledu kódu (moderní kód atd.).

Těch kritérií je celá řada a dát ucelenou odpověď lze vždy a jenom pouze svoji vlastní. Domluvil jsem :woohoo:

13. úno 2018 09:12 #134171
Odpověď od radek
Zkušený uživatel

Linelab napsal:

Cony napsal: Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat


Přesně tak jak píše Cony. Ne nadarmo je v sample data Joomla nabídka s názvem "Author Menu" . Z frontendu se dá spravovat i eshop a další rozšíření.

Jednodušší způsob, jak přidat nebo upravit článek si moc neumím představit. Tohle zvládne opravdu každý. viz obrázek.


Tlacitko pridat clanek je v pohode, ale clanek nerovna se stranka a jsme tam, kde pred tim... Vytvori si clanek a pak vola, kde ten clanek ma, ze ho chtel na strance X, napsal ho a clanek zmizel nebo v tom lepsim pripade, ze v administraci je, ale na webu neni videt... Oni nechapou ty rozdily. Za 14 dni zapomenou, ze si muzou vytvorit polozku menu, k ni priradit clanek a maji stranku. Oni resi to, co vidi jako uzivatel webu a pripadne si chteji pridat "stranku". Na tomto jsem pokazdy ztroskotal.

Proste stranka (jeji vytvoreni) v Joomle je problem, stejne tak, jako je problem modul. Lidi vidi na strance ctverec nebo obdelnik a nemaji ani paru, ze je to napriklad nejaky modul... Natoz jak ho vytvorit Joomle chybi jednoduchy ovladani a presnejsi popis pro lidi, kteri jsou uplni amateri. Tohle je muj nejcastejsi problem s tim, kdyz jsem nekomu udelal web v Joomle a on se pak ozyval zpet. Ale rikam, ja s ni problem nemam. Mne naopak vyhovovala, ale jsem 1 z tech cca 20. Vsichni s ni maji problem. S WP tolik problemu neni. To jsou moje zkusenosti.

13. úno 2018 09:15 #134172
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Cony
Vrtat se v tom prave nikdo nechce a pokud s enekdo vrta malo ve Wp a stejne malo se vrta v Joomle, tak ve WP toho udela vic, jako laik. Jak pisu, ot jsou moje zkusenosti a Joomlu uz nikomu radsi nedavam. Pokud 1x za rok nekdo neco chce, tak to udelam ve WP nebo Gravu. A mam pulku problemu pryc.
Jo, tak s tim Wordem souhlasim. To byl dalsi z velkých problemu. Jinak u me kategorie nepomahaji. Ti, co jsem jim delal weby, maji weby o par strankach. Jak jsem rikal, nezivim se tim. Jen jsem chtel par znamym usetrit penize.

13. úno 2018 10:13 #134173
Odpověď od H13
Admin
radek178

Bude to znít trochu paradoxně, ale moje zkušenosti jsou takové, že jsem postupně dospěl k tomu, že Wordpress a Grav jsou pro mé okolí a okolí mého okolí (těm, kterým jsem pomáhal s weby) zbytečné.

Když jsem někomu pomáhal postavit web, a byl trochu složitejší, postavili jsme ho na Joomle!. Když to byl opravdu jednoduchý blog a nebo ten člověk nevěděl jak pracovat v administraci Joomly! nebo mi prostě jen tvrdil, že chce jen zadávat články, pak byl tok následující:

1) V Joomle! jsem připravil kategorii, například "Novinky" nebo "Aktuálně" a ten člověk zadával jen články, které se automaticky zobrazovali ve frontendu (žádné hledání menu odkazů, atd.)
2) A pokud se to někomu zdálo složité, pak ani Wordpress nepomohl a:
3) na otázku: "A nechceš to psát ve formě zpráv na Facebook, jednoduše a s větším dosahem" byla většinou odpověď ano.

Tedy pokud někdo nedokáže vytvořit článek v Joomle! (bez vytváření menu odkazu, protože to už je připravené), pak pro něj prostě není lepší ani Grav ani Wordpress, ale to, že ten člověk sedne na svůj Facebook a prostě píše posty rovnou na Facebook. A mimochodem, jestli si někdo myslí, že i tam je vše jednoduché, tak se mýlí. Naučit lidi, aby se ze svého profilu přepnuli na firemní profil je někdy podobné utrpení jako naučit je napsat článek v Joomle!

Vidím to sám na sobě, pokud něco dělám jednou za rok, buď na to mám přesný návod, nebo to nechám na někom, kdo do dělá pravidelně. Stejné je to se správou stránky. Když jednou za rok máš vytvořit článek, budeš vždy tápat, a je jedno o jaký systém půjde.

Takže ano, abych měl od toho člověka klid, tak bych mu také poradil: Neinstaluj si ani Joomlu! ani Wordpress, ani Grav, piš to prostě rovnou na Facebook. Ovšem pokud by mi řekl, že potřebuje obsáhlou stránku, katalog, e-shop, galerii, download nebo jinou složitější věc, pak mi nezbude než doporučit Joomlu! :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

13. úno 2018 14:36 #134177
Odpověď od Cony
Moderátor
Přesně tak, je to o té přípravě a rozboru co vlastně ten uživatel bude chtít na stránky dávat a měnit. Kategorie typu novinky je ideální. V rámci šablony pak připravím odkaz v menu, např. 3 poslední novinky na úvodní stránce apod.

Pokud chce uživatel měnit cosi jako "stránky" nebo "menu" i to lze pořešit modulem články z kategorie, prostě se zobrazí všechny články z kategorie a nastylují se jako položky menu. Uživatel by měl končit vždy jen u zadávání článku a zvolení vhodné kategorie. Vše musí být v editaci článku, galerie, doplňující pole atd. aby nemusel nikam jinam, pak se to, jak píšeš, opravdu hůř vysvětluje...

Powered by Fórum