Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

GDPR - cookies - web

15. pro 2021 00:18 #145308
Odpověď od xunil
Zkušený uživatel

Cony napsal: Určitě? Pokud bude anonymizovaná IP adresa a GA neouloží Cookie s ID uživatele, vztahuje se na to stále GDPR?

Ruda to popisoval tak, že on ten GA zahodí úplně. "nic se nenačte".

Cony napsal: Tak iframe je zas poměrně jednoduchý na řešení, buď pomocí javaskriptu nebo pomocí pluginu se jednoduše zamění kód iframe za nějaký klik prvek a až po kliknutí se iframe načte, nebo na základě povolení nějakého soouhlasu...

Problém bude získat ten souhlas. Do té doby to nebude funkční - nefunguje jim web. Až po souhlasu jak říkáš se to rozjede.

15. pro 2021 00:41 #145309
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

xunil napsal: Pokud ta aplikace GDPR má stav povoleno nebo nic pak je to "dobře". Dobře v pohledu práva.


To možná tak platilo nebo si to tak někdo vysvětluje.
Podle mne logicky ne a podle google a odborníků na webináři taky ne.

Navíc jsem zjistil, že opravdu tato aplikace blokuje externí skripty jednoduchým ale hrůzným způsobem:
- nastavíte doménu externího scriptu (např. heuréka.cz), název proměnné cookie
- pokud nepovolíte, tak aplikace najde příslušnou doménu na webu a doménu odstraní

Tím ale vytvoří JS chybu a 404, protože naráz v kódu pro GTM máte tuto URL (pro Heuréku je to obdobné):

[Error] Failed to load resource: Server se zadaným názvem hostitele nelze nalézt. (gtm.js, line 0) - https://www./gtm.js?id=GTM-N277WK4
[Error] Failed to load resource: Server se zadaným názvem hostitele nelze nalézt. (gjs.php, line 0) - https://ssl./direct/i/gjs.php?n=wdgt&sak=E6DA7153935816E3D5F894D56E655422

No super...

Jenže správná metoda je:
- načíst ga a gtm
- vložit do datové vrstvy informaci že jsou defaultně kategorie zakázané
- po odsouhlasení nebo zamítnutí vložit opět do datové vrstvy info o updatu a jednotlivé kategorie zakázat nebo povolit

Takto správně pracuje například cookiebot.com

Podle aktuální dnešní analýzy na vývoji tak aplikace GDPR tak nefunguje a bojím se jak funguje druhá doporučovaná aplikace, když mi majitel webu volal a vysvětloval ať do pluginů GTM a dalších vložím nějaké další divy s třídami aby si to ten plugin sám vypnul nebo ne - to mi neevokuje postup jak jsem psal že by měl být...

Do toho právnička pořád jen blekotá o funkčních cookie, analytických cookie a marketingových cookie, ale google eviduje 5 kategorií.

No bude to ještě veselé :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

15. pro 2021 02:06 - 15. pro 2021 02:12 #145311
Odpověď od Cony
Moderátor

Rudolf napsal: Do toho právnička pořád jen blekotá o funkčních cookie, analytických cookie a marketingových cookie, ale google eviduje 5 kategorií.

Obecně se většinou ještě používaj "Preferenční" - např. uložení košíku do Cookie, preference vzhledu webu nebo pod. a "Nezařazené" - tzn. ty, které na webu "nějak vznikly" ale ještě nevim přesně kam je zařadit - typicky by to mohly být ty cookies z iframe, dokud nezjistim co přesně za cookies to je...

Jinak Rudo, video je super, hlavně odpovědi Honzy Tichýho, doporučuji čas okol 1:00:00 , kdy přesně odpovídá na to co tu řešíme - "Nic neměřit je blbost" :) a odkazuje u GA právě na ten Consent Mode.

Prošel jsem ještě řešení Cookies CK, a to to má poměrně hezky vyřešený tak, že v javascriptu přepíše set metodu pro document.cookie, tj. cokoliv, jakýkoliv skript chce nastavit cookie, projde přes nějakou kontrolu (jen to asi nebude fungovat na cookies nastavované z těch iframů). Navíc má i server-side mazání cookies, tam to mají ale podle mne špatně, protože mažou veškeré Cookies, tj. i funkční - nefungovala by session, tedy např. ani přihlášení dokud nedám souhlas, to by šlo asi vyřešit líp, na druhou stranu pro hodně webů to bude stačit. Pokud se tedy takto smažou Cookies, je podle mne jedno, že se spustí Analytics, protože nenesou informaci o uživateli, neukládám si o něm sledovací ID, nedokáži spárovat jeho jednotlivé pageviews / konverze apod. Dokonce pokud to chápu dobře, tak klidně můžu posílat i konverze, jen nesmí být spárovatelné s daným uživatelem, tj. opět smazáním Cookie s ID uživatele jsem z obliga...

Rudolf napsal: Navíc jsem zjistil, že opravdu tato aplikace blokuje externí skripty jednoduchým ale hrůzným způsobem:
- nastavíte doménu externího scriptu (např. heuréka.cz), název proměnné cookie
- pokud nepovolíte, tak aplikace najde příslušnou doménu na webu a doménu odstraní

Tohle je opravdu IMO to nejhorší technické řešení. Komponenta GDPR pro mne padá :)

Jediný co ve videu úplně nedořešili, a tady trochu tápu, je jak "Evidovat souhlasy" - podle té právničky je nutné mít možnost zpětně prokázat udělení souhlasu - to už mi hlava nebere :D Asi opravdu jen jednoduchý log - IP adresa - souhlasil se vším nebo jen s něčím...

15. pro 2021 09:12 #145312
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Komponenta GDPR pro mne padá :)
Jediný co ve videu úplně nedořešili, a tady trochu tápu, je jak "Evidovat souhlasy"


Ty má právě komponenta GDPR vyřešeny nejlépe - v administraci je krásně vidím :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

15. pro 2021 09:17 #145313
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Asi opravdu jen jednoduchý log - IP adresa - souhlasil se vším nebo jen s něčím...


No pamatuji si že do komponenty Tennis Tournament jsme doprogramovávali toto ukládání logů a možnost odsouhlasení a odmítnutí a znovu odsouhlasení a tak dále a znovu :)
Vše přehledně v administraci, navíc ztížené tím, že souhlasy byly rozdělené na souhlas uchováváním osobních údajů, souhlas s fotografováním, souhlas s pořizováním video záznamů (a každý možný odmítnout, znovu odsouhlasit, znovu odmítnout...)
Na všechny souhlasy pak bylo nutné vygenerovat protokol ve formátu pdf, vytisknout a založit pro případnou kontrolu.
To víš, když si přišel zahrát tenis Vašík Klausů, tak aby nebyl problém :)

Myslím, že to tehdy trvalo asi 80-90 hodin programování :)

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

15. pro 2021 13:15 #145319
Odpověď od Cony
Moderátor

Rudolf napsal: Ty má právě komponenta GDPR vyřešeny nejlépe - v administraci je krásně vidím :)

No oni tam mají právě jednoduchý log - IP adresa, ID session (to je k ničemu, protože se nikde neukládá historie sessions) a k čemu dal souhlas. Tzn. ve finále jen IP adresa a s čím souhlasil (pokud tedy nedává souhlas až jako přihlášený, tam by byl i uživatel). IP adresa je samozřejmě strašně neprůkazná (sdílená IP, Ip na mobilu, která se mi za chvíli změní apod.), takže to celé je jen takový "log pro log". Na sruhou stranu průkaznějš to asi řešit nelze, pokud nebudu vyžadovat to selfie s kliknutím na potvrzení, jak říkal Honza Tichý :)

Powered by Fórum