Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

GDPR v ČR od 25. 5. 2018. Jak se připravujete?

20. úno 2018 12:30 #134290
Odpověď od xunil
Zkušený uživatel

ernst napsal: správně je www.uoou.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=...=internetove-obchody


Jo díky. Moje chyba.

22. úno 2018 18:26 #134353
Odpověď od tomahy
Uživatel
Zdravím joomlisty!
Docela mě překvapuje, že k dnešnímu dni, prakticky neexistuje k Joomle, Virtuematu žádné rozšíření, které by řešilo GDPR. Jediné co jsem našel je extensions.joomla.org/extension/eu-e-privacy-directive/ Osobně s tím nemám zkušenost. Vy někdo ano?
Z rozšíření je na GDPR připraveno např můj oblíbený RS FORM viz. www.rsjoomla.com/blog/view/433-create-gd...-with-rsformpro.html

Joomla uživatelé (a věci všechny s nimi související), sessions webu, virtuemart (objednávky, souhlasy, mazání apod. budete řešit jak? Vyvíjí někdo něco?

Řešil jsem tuto problematiku již s lidmi, kteří se v tom orientují lépe než já a někteří mi doporučili rovnou opustit joomlu a virtuemart a přejít na řešení pronájmu eshopů např. shoptet apod.

To se mi ale upřímně moc nechce. Jelikož mám více projektů na Joomle a eshopů na VM. Určitě však nejsem jediný, kdo tohle řeší. Projektů na Joomle a VM jen v CZ musí být spousta. Jak to, že to nikdo neřeší? je možné, že jen nemám info - třeba už vznikla i nějaká pracovní skupina v CZ. Já osobně bych se v takové skupině klidně angažoval.

díky za vaše názory, informace, postřehy k problematice.

22. úno 2018 18:54 #134355
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Pokud vím, nikdo nic nevyvíjí nebo se o tom aspoň zde zatím nikdo nezmínil. VM, ani žádný jiný „joomlí“, e-shop neprovozuju, takže bohužel neporadím. Jednoproduktový prodej služeb a produktů realizuju přes jinou platformu, kterou mám do Joomly implementovanou a tam nutnosti týkající se GDPR ošetřené mají.

Jde vlastně asi jen o to, že zákazníci musí souhlasit s tím, že zpracováváš jejich údaje, zaškrtnout souhlas, bez kterého by nemělo být možné prodej vůbec dokončit, obdobně jako zaškrtávají souhlas s obchodními podmínkami. Jak s údaji nakládáš, o tom se můžeš rozepsat třeba do článku, na který nasměruješ prolink z toho požadovaného souhlasu – od zaškrtávátka.

Můžeš si něco nechat naprogramovat a podělit se s komunitou.

O GDPR na Joomle je něco tady > volunteers.joomla.org/teams/gdpr-working...date-october-24-2017

CZ skupina existuje na Facebooku – www.facebook.com/groups/gdprzkusenosti/

MaK.

--- -- -

22. úno 2018 19:32 #134358
Odpověď od tomahy
Uživatel
Díky za reakci.
jj u VM půjde udělat zaškrátávátka. Problém vidím např. při ukládání sessions v J. , vymazání a správu uživatelů v J apod. Možná se nakonec se svým programátorem dám do vývoje nějakého rozšíření. Nicméně si myslím, že by se takového úkolu měli chopit schopnější vývojáři než jsem já. :) Autor Phoca, Linelab apod. To jsou odborníci na J. na jiné úrovni. Osobně bych za taková rozšíření rád zaplatil. A myslím, že nejen já. Ta poptávka tady rozhodně bude.

22. úno 2018 19:38 #134360
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Těžko říci, zda bude poptávka. Ve svém okolí znám jen málo podnikatelů (živnostníků, řemeslníků, malých prodejců,…), kteří GDPR nějak řeší. Drtivá většina ani neví, že něco takového existuje :-) Větší e-shopaři jsou na tom se znalostmi a rozhledem lépe, ale ti zase nepoužívají Joomlu.

ad sessions – myslíš cookies?

--- -- -

22. úno 2018 19:59 #134361
Odpověď od tomahy
Uživatel
ad sessions - ano např. cookies. Dále např. je třeba aby pro remarketing, či retarketing byly uděleny souhlasy. Pokud nebudou, je třeba aby byly vyňaty z kódu. Nebude stačit stávající fráze ve smyslu "Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie,"

Těch věcí je více a nejde jen o GDPR, ale i o navazující e-privacy, které je snad ještě přísnější. Narovinu však říkám, že nejsem na tyto věci vůbec expert a mám o nich jen nějaké obecné povědomí - co jsem četl, nebo co jsem o tom diskutoval s lidmi, kteří tomu rozumí více.

Powered by Fórum