Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Malování přímo v editoru Joomly

24. úno 2017 13:54 - 24. úno 2017 13:55 #130296
Malování přímo v editoru Joomly od MaK.
Zkušený uživatel
Joomlisté, už jste se někdy někdo setkal/a s nějakým kreslicím doplňkem pro Joomlu, ideálně pro editor Tiny? Něco jako je třeba Malování ve Windows .

Idea – cílem je přímo v Joomle myší nakreslit jednoduchý obrázek, klidně jen ČB, a ten rovnou vložit do článku, aniž bych musel nahrávat bitmapovou fotku.

Za tipy a postřehy předem díky B)

MaK.

--- -- -

24. úno 2017 21:17 - 24. úno 2017 21:24 #130314
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Tak zatím jsem to vyřešil takhle:

1) Namaluju si grafiku v novém souboru Google Drive Nákresy.

2) Tamtéž dám „Publikovat na web“, zkopíruju si kód a ten vložím přes plugin Sourcerer kamkoliv do článku. Tím se pak vygeneruje obrázek / načte z Google Drive. Pokud kód vložím na začátek článku, slouží obrázek zároveň pro úvodník.

Výhody:

- Pro mé účely taková grafika stačí.
- Vložení kódu je rychlejší než ukládat jako obrázek v bitmapě, ten nahrávat na web a pak ještě vkládat do článku.
- Když upravím či doplním obrázek ve zdrojovém souboru na Google Drive, automaticky se mi změní i na webu, nemusím znovu ukládat a nahrávat.
- Šetřím si místo na disku i na FTP :)
- Funguje i lazy načítání, stejně jako u klasických obrázků (mám na to plugin).

Ukázka: piny.cz/365-fotorad

MaK.

--- -- -

25. úno 2017 02:12 - 26. úno 2017 13:53 #130317
Odpověď od H13
Admin
Ty obrázky na tom ukázkovém webu jsou jako stvořené pro SVG.

Podpora editorů v CMS asi ještě nebude 100% (vložení SVG různými metodami), ale v hodně blízké budoucnosti to bude standard. Dokonce jsem teď někde viděl prezentaci, kdy SVG nahrazuje hodně vlastností CSS3 nebo s ním spolupracuje.

A SVG pravděpodobní splní i tvé požadavky: vložení kódu místo bitmapy, šetříš místo na FTP ( i když to je takovej lichej argument, protože jak databáze tak soubor jsou v konečným důsledku uložený na serveru ve stejné velikosti)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

25. úno 2017 14:20 #130323
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Díky za info, H13, a to SVG máš na mysli tvořit přímo v editoru v Joomle?

MaK.

--- -- -

26. úno 2017 13:52 #130340
Odpověď od H13
Admin

a to SVG máš na mysli tvořit přímo v editoru v Joomle?


No, pokud umíš číst kód Matrix a podobné věci, pak není problém psát SVG přímo do editoru, např. kruh napíšeš takto:
Code:
<svg height="120" width="120"> <circle cx="60" cy="60" r="56" stroke="black" stroke-width="3" fill="red" /> </svg>
Výška a šířka celého SVG je 120, kruh začíná na souřadnici X = 60, Y = 60, jeho průměr je 56, ohraničen černou čárou tlusou 3 a vyplněn červenou barvou.



Jak jsem psal, nevím, jak je to momentálně např. s editorem tinyMCE, jestli náhodou tag SVG nemaže (pokud ano, buď už to bylo opraveno, nebo v nejbližší době bude.

Jinak samozřejmě jsem to myslel tak, že si obrázek namaluješ např. v Inskape a CTRL C + CTRL V SVG kód přímo do článku.
A když se zkombinuje CSS a SVG, pak se pohybujeme úplně v jiným, pak tvý obrázky můžou dostat jednoduchý animace a jsme zase úplně někde jinde. A kominace s javascriptem - to je zase o jinel level výš.

www.hongkiat.com/blog/svg-animations/

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

27. úno 2017 23:30 #130362
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
H13, Matrix leda tak na stříbrném plátně B)

Škoda, že potřebný SVG kód negeneruje i nástroj Nákresy Google Drive. Když už je to vektorová grafika, mohl by. Asi to dělají „po svém“.

V Inkscape jsem to kdysi zkoušel, ale nějak se mi nedařilo. To už mi víc ovladatelný přijde Adobe Illustrator či Corel DRAW, ale nevím, zda i z nich se dá kód vyžvejknout. Aktuálně používám Affinity Designer (něco jako Illustrator od Adobe).

Ideálem by asi byl nějaký sekundární editor přímo pro Joomlu.

MaK.

--- -- -

Powered by Fórum