Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Důležité Napadení Joomly 3

27. pro 2015 12:18 - 27. pro 2015 12:21 #124995
Napadení Joomly 3 od Teofil
Návštěvník
Tak jsem dostal k Vánocům dáreček. Napadli mi webhosting. Nevím, jestli už ho tu někdo zmiňoval, ale jedná se o tohoto červíka - Hacked BY Alfabetovirtual, Imam <3
Mám multihosting u Savany. Protože jsem měl v každém adresáři (tedy u každé domény) textový soubor s výše uvedenou hláškou, bylo to pravděpodobně přes FTP. Nevím. To by ale nebylo tak hrozné. TXT soubor nic nedělá. Samotné weby to taky neovlivnilo. Bohužel se u dvou domén dostal i do souborů. Buď je doplnil o nějaký škodlivý kód nebo přidal celé soubory. Bylo to ale rozházené po celé Joomle. Všude možně. Bohužel to nešlo identifikovat podle změny data souboru (což je při napadení často jedna z indicií). Zajímavé je to, že napadl dva weby, které běží na Joomle 3. Podpora na Savaně mi samozřejmě domény ihned odstavila a po dvou denní bitvě jsem ty soubory (doufám) všechny našel a buď opravil nebo smazal. Pak jsem změnil heslo do FTP, dále hesla do administrace Joomly a samozřejmě zkontroloval aktualizace jak Joomly samotné, tak jejich rozšíření. Podpora mi pak i poradila, jak lze alespoň některé soubory identifikovat přes SSH a Putty. Můžu když tak poradit...
Dávám to sem pro ty, kterým byl taky web napaden a potřebovali by pomoct a taky pro ty, co by mohli poradit, jak lze napadené soubory ještě jinak identifikovat a najít.
Pěknej zbytek svátků ;-)

27. pro 2015 22:37 #124998
Odpověď od Cony
Moderátor
Pokud jste si na Savaně nehrál s nastavením open basedir, tak byl útok asi opravdu přes FTP. V základu je totiž nastavené tak, aby z jedné domény nešlo šahat fo adresářů jiné domény.

Nejjednodušší cesta identifikace napadených souborů je podle data a času, ale to je potřeba kontrolovat před tím, než začnete soubory opravovat. Funguje také kompletní stažení webu na počítač a kontrola antivirem.

28. pro 2015 07:56 #125000
Odpověď od standa
Uživatel
Stáhni si tenhle script, přímo ze savany. Detekuje malware a funguje docela dobře.
www.savana.cz/napoveda/ostatni/ostatni/detekce-malware/
Poděkovali: Cony

28. pro 2015 15:29 - 28. pro 2015 15:32 #125004
Odpověď od Teofil
Návštěvník
Bohužel funguje jen na některé soubory. Samozřejmě jsem to s tímto souborem projel nejdříve, ale byly tam ještě další soubory, které to neodhalilo. Vzhledem k tomu, že to "sahalo" do všech adresářů, tak to muselo být přes hlavní FTP účet. Tak jsem zvědav, jak dlouho bude klid ;-)
Ještě jsem přemýšlel, jak to ten hajzlík udělal, že nebylo změněno datum u změněných (zasažených) souborů.

28. pro 2015 21:47 #125007
Odpověď od Cony
Moderátor

Teofil napsal: Ještě jsem přemýšlel, jak to ten hajzlík udělal, že nebylo změněno datum u změněných (zasažených) souborů.

To bohužel PHP umožňuje - změnit datum a čas modifikace souboru. Obvykle se tím ale útočníci nezabývají, bývá to tedy nejrychlejší způsob nalezení napadených souborů.

29. pro 2015 13:36 #125010
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
Přidávám odkazy na detekci malware co občas používám. Sice to není 100% jistota, ale třeba se někomu hodí:
sitecheck.sucuri.net/
app.webinspector.com/
www.urlvoid.com/

Powered by Fórum