Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

nováček u Joomla (více obecných dotazů)

10. říj 2015 15:08 - 10. říj 2015 15:20 #123867
Odpověď od Bart
Moderátor
Určitě doporučuji se řídit radou Svatase. Prostě se oprostit od Drupalu. Drupal a Joomla pracují trošku s jinými principy, i když se může zdát, že jsou si tyto redakční systémy dosti podobné.

Uživatelské role - integrováno přímo v Joomla! (položka: Uživatelé -> Úrovně přístupu)

[img
[img


[img
[img


Diskuzní fórum - záleží na rozsahu a potřeb různých vlastností diskuze. Každopádně jedno z nejlepších diskuzních for určených pro Joomla! je bezpochyby Kunena. Většina časem zanikla.

Existují ovšem různé Bridge jak propojit např. Joomla! s phpBB.

Odkaz: Kunena

WYSIWYG editor - je přímo integrovaný v Joomla!. Jedná se o TinyMCE 4.

Ovšem já, i mnoho dalších uživatelů si oblíbilo JCE. JCE je alternativní editor pro Joomla!. Tento editor je postavený na TinyMCE a obohacen o další funkce. Mohu jen doporučit.

Odkaz: JCE

Hlasování - potřeba nainstalovat rozšíření (je jich dost...)

Vlastní uživatelská pole v profilu - potřeba nainstalovat nějaké "profilové rozšíření". Např. Community Builder.

Odkaz: Community Builder , kategorie "profilová a komunitní rozšíření"

Vlastní pole u článků - štítky jsou v Joomla! integrované (do článků). Zde bych asi doporučil spíše použít nějaké CCK (= Content Construction Kit) rozšíření pro Joomla!. Doporučuji K2, případně YOOtheme ZOO, FLEXIcontent, JSeblod.

Odkaz: CCK

Kalendář se zobrazenými událostmi - vyřeší rozšíření (je jich dost..)
Poděkovali: eXMarty

11. říj 2015 23:22 #123881
Odpověď od Cony
Moderátor
Jen bych doplnil Barta - rozšíření pro CCK se často i prolínají s možností přidávání vlastních polí do profil uživatelů, dobré je tedy začít od CCK, a až pokud Vám nebude vyhovovat i v oblasti uživatelů řešit další rozšíření pro uživatelské profily.
Poděkovali: eXMarty

11. říj 2015 23:41 #123885
Odpověď od Bart
Moderátor

Cony napsal: Jen bych doplnil Barta - rozšíření pro CCK se často i prolínají s možností přidávání vlastních polí do profil uživatelů, dobré je tedy začít od CCK, a až pokud Vám nebude vyhovovat i v oblasti uživatelů řešit další rozšíření pro uživatelské profily.

Ano, máš pravdu. To jsem opomněl. Děkuji za doplnění kolego ;).
Poděkovali: eXMarty

12. říj 2015 12:43 #123900
Odpověď od eXMarty
Uživatel
Děkuji, děkuji, moc děkuji.
Takže s tím pokud chci nějak provázat pole z uživatelského profilu s výpisem článků, které jsou shodně označeny mám začít u CCK.
Tedy dle doporučení K2 jako první možnost?
Nebo jiné CCK, které by mi dalo možnost přidávat i pole k uživatelskému profilu? (ono by mi to přišlo celkem elegentní, jeden modul by vyřešil oboje, a zároveň bych pak čekal že se bude lépe rešit ta má věčná otázka provázanosti hodnoty pole z uživatelského profilu a jinými poly u článků)

PS: není nějak možnost "uživatelsky přívětivěji" používat části PHP ci SQL dotazů v různých částech stránky, položkách menu ap.? Asi by to šlo napsáním modulu, ale na to bych si netroufnul, pozměňováním souborů bych se zase bál aktualizací (a že zapomenu co kam jsem všude napsal ;) )
Teoretická představa by byla třeba taková:
- Pole v uživatelském profilu (jako výběr z pevně daných hodnot) kde bude např. hodnota "FOTBAL"
- vytvořím položku v menu (nebo v "článku" co by byl přilepen na všechny stránky např. jako úvodník a měl by úlohu rozcestníku) která bude brát pole z akuálně přihlášeného uživatele a vytvoří defakto dynamicky generovaný obsah pro aktuálně přihlášeného uživatele (zadám něco ve stylu "tagy-[ZÁJEM]") - pro nepřihlášené by bylo třeba menu s tímto skryto, aby se zamezilo tomu, že když není uživatel přihlášen není kde tagy z profilu brát.

Zase moc a moc děkuju za směrování, to je asi akutálně to nejdůležitější co bych potřeboval vyřešit. Ostatní jste mě ujistili, že nebude problém (ikdyž pro mě zatím všechno problém je), ale ať zvolím počáteční dobrý postup a nenarazím na to če kdž jsem začal tak a tak ... že to dál nepůjde.

Děkuju děkuju, děkuju

13. říj 2015 08:47 - 13. říj 2015 08:47 #123916
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor

eXMarty napsal: Děkuji, děkuji, moc děkuji.
PS: není nějak možnost "uživatelsky přívětivěji" používat části PHP ci SQL dotazů v různých částech stránky, položkách menu ap.? Asi by to šlo napsáním modulu, ale na to bych si netroufnul, pozměňováním souborů bych se zase bál aktualizací (a že zapomenu co kam jsem všude napsal ;) )
Teoretická představa by byla třeba taková:
- Pole v uživatelském profilu (jako výběr z pevně daných hodnot) kde bude např. hodnota "FOTBAL"
- vytvořím položku v menu (nebo v "článku" co by byl přilepen na všechny stránky např. jako úvodník a měl by úlohu rozcestníku) která bude brát pole z akuálně přihlášeného uživatele a vytvoří defakto dynamicky generovaný obsah pro aktuálně přihlášeného uživatele (zadám něco ve stylu "tagy-[ZÁJEM]") - pro nepřihlášené by bylo třeba menu s tímto skryto, aby se zamezilo tomu, že když není uživatel přihlášen není kde tagy z profilu brát.


Tak třeba tohle se dá v Joomle řešit na úrovni ACL. Můžu vytvořit skupiny, do nich přiřazovat uživatele a těmto skupinám pak přiřazovat přístup k článkům a ke skupinám článků. O ACL je více tady. Navíc je možno vytvořit i položky nabídky, které budou přístupné jen určité skupině uživatelů.

Teoreticky by mělo stačit vytvořit skupinu třeba FOTBAL_USER a té přidělit přístup ke skupině článků FOTBAL_CLANKY. Pak vytvořit nabídku FOTBAL_MENU a hotovo. Nutně nepotřebuji vytvářet uživatelské pole. Jeden uživatel může být ve více skupinách (FOTBAL_USER, HOKEJ_USER nebo RUGBY_USER)

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

13. říj 2015 21:10 #123924
Odpověď od eXMarty
Uživatel
Díky za odpověď,
udělat to tak, že budu menu/blok či cokoli jiného zobrazovat podle role, to bych asi uměl.
Šlo mi právě o to když by byly kategorie byly flexibilní, stejně tak jako ty pole v uživatelově profilu.
Vytvářet mraky rolí uživatelů mi přišlo takové "neprofesionální". Když už jsme u toho, když vytvářím novou uživatelskou roli, je možné nastavit jí aby se oprávnění "zdělili" podle nějaké jiné role?

Pak tedy vytvořím různá menu pro různé role a ty se na určitém místě buď zobrazí nebo nezobrazí - ale jak s tím když bude mít uživatl více rolí? Jak ty různá menu efektivně "spojit"?

Powered by Fórum