Přihlásit se

V pravidelném občasníku pokračujeme. Píšeme o Microsoftu, Apachi nebo o Gimpu. 

Nový Microsoft Edge s revoluční změnou

To, co Microsoft oznámil na začátku prosince 2018, se stalo skutečností. Nový prohlížeč Edge mění své zobrazovací jádro a tzv. EdgeHTML přechází na Chromium, respektive se objevuje slogan "Microsoft Edge powered by Chromium" a i když se to zdálo jako vzdálená budoucnost a kdoví jak to dopadne, na začátku dubna byla vydána nová verze Edge. K dispozici je přes tzv. Microsoft Edge Insider Channel. Konkrétně si můžete vybrat ze tří vydání - Beta Channel s aktualizací jednou za 6 týdnů, Dev Channel s aktualizací jednou týdně a Canary Channel s denní aktualizací.

Z vlastních pozorování můžu říct, že prohlížeč je stabilní a rychlý. K dispozici jsou doplňky z Microsoft Storu (Microsoft Edge Insider Addons) a vypadá to poměrně dobře a dobře se to používá.

Zdroj : Microsoft Edge Insider Channel

 

Nově objevené zranitelnosti

Objevilo se několik zranitelností. Ty, které bych zmínil jsou zranitelnosti Apache a Internet Exploreru. První zmíním zranitelnost Apache, která umožní útočníkovi získat práva uživatele root. Chyba je specifická pro unixové systémy a týká se sdílených hostingů. Asi je čas zeptat se svého poskytovatele hostingu, zda už nasadil poslední verzi Apache 2.4.39, kde je chyba opravena

Druhá chyba je poněkud zákeřnější. Jde o chybu v Internet Exploreru 11 na kterou upozornil John Page. Chyba je specifická v tom, že je integrována skrz formát MHT (speciální formát jako balíček HTML stránek), který je v Microsoft Windows asociován s Internet Explorerem. Můžete mít výchozí prohlížeč úplně jiný a IE vůbec nepoužívat, ale pokud otevřete přílohu z e-mailu, je načtena do IE a spuštěn závadný kód. 

Zdroj : Apache.org root.cz

 

Nová verze programu GIMP 2.10.10

Každý, kdo pracuje s weby, se asi setkal s grafickým editorem GIMP (pokud nepoužívá komerční produkty od Adobe např.) a určitě uvítá, že zhruba po půl roce se objevila nová verze označená číslem 2.10.10. Nejzásadnější funkcí je nástroj, který umí pracovat s tzv. Line Artem (neboli řekněme čárovou grafikou) a umožní vám takto nakreslené objekty "vybarvovat" a to i když nejsou uzavřené! To bylo v minulosti nemožné, protože pokud jste zvolili nástroj pro vyplňování a objekt nebyl uzavřen, barva se "vylila" i mimo oblast kresby. V nové verzi tomu tak není. Pěkně je to vidět v odkazovaném článku. Dále byly vylepšeny transformační nástroje, štětce (brushes) a vrstvy (je možné vybírat vrstvy kliknutím na pixely v ní).

Je toho samozřejmě více, protože bylo opraveno celkem 41 chyb a zasláno skoro 800 commitů. K dispozici je tato verze už pro všechny podporované platformy.

 

Zdroj : gimp.org

 

Inkscape vydal novou verzi 0.92.4 a nově také alfa verzi 1.0

Přiznávám, že tohle je trochu starší informace (z ledna), ale bratranec GIMPa, určený na práci se SVG grafikou, byl vydán v nové verzi 0.92.4. Nejvíce asi pláčou uživatele Microsoft Windows XP a Vista, protože verze 0.92.4 není s jejich systémy kompatibilní. odehrálo se tu pár změn na poli zarovnání a práce s objekty. Nejvíce se mi líbí funkce, kdy si vyberete několik objektů a bez toho, aniž byste je seskupovali, s nimi můžete pracovat jako se skupinou. Také došlo ke zrychlení ukládání a k optimalizaci některých funkcí. Také byly opraveny některé chyby, např. při tisku na některé druhy tiskáren, kdy Inkscape netisknul na správný formát papíru.

Pokud Inkscape používáte, není důvod na novou verzi nepřejít.

Pro dobrodružnější povahy je zde verze 1.0 alfa. Tahle verze má k finálnímu vydání ještě dost daleko, ale prosím testujte, jen tak se může Inkscape vylepšit!

Zdroj: inkscape.org

 

Borec na konec - Worlds Most Hi-Tech LED Party Glasses

Jdete na párty a chcete vyniknout? Pořiďte si svítící brýle, které vám mohou měnit barvy dle okolního zvuku. Musíte vyzkoušet tento projekt!

Zdroj: kickstarter.com

(pixabay)