Přihlásit se

Proton je poměrně nový nástroj od společnosti Valve Software, který je integrovaný se službou Steam Play za účelem usnadnění hraní her určených pro platformu Windows na Linuxu a to tak jednoduše, jako je pouhé stisknutí tlačítka Play na Steamu.

Když nahlédneme více pod pokličku, tak Proton obsahuje i další populární nástroje jako je Wine a mimo jiné i DXVK, které by si hráč musel jinak instalovat a aktualizovat samostatně. Tyto nástroje poměrně dost ulehčují hráči přechod na Linux bez nutnosti učit se další systémy nebo ztráty části své knihovny her. Proton je ještě v plenkách a jeho podpora je zatím nekonzistentní, ale průběžně se na tom pracuje.

CO JE PROTONDB

Cílem ProtonDB je shromažďovat reporty a hlášení chyb od ostatních hráčů, kteří testují hry právě s Protonem na Linuxu a poskytují souhrnná skóre o tom, jak dobře to hry zvládají. Tím jak roste počet návrhů směřující k vyladění systému, aby hry fungovaly, pokračuje i vývoj Protonu. Navíc zde můžete procházet katalog her Steamu a objevovat širokou nabídku titulů, které dosud nebylo možné hrát na Linuxu. Aktuálně můžete hrát více jak 2600 her.

Steam Play tak nyní oficiálně podporuje sice omezený, ale stále rostoucí seznam her, které jsou kompatibilní s Protonem včetně celé řady populárních herních titulů, které lze hrát na Linuxu stejně dobře jako na Windows.

 

Více informací a výběr her najdete na www.protondb.com