Přihlásit se
Na našem fóru se objevil dotaz na to, jak v Joomle! 1.5 vytvořit vlastní pozici. V Joomle! 1.0.x na to bylo pěkné udělátko, které ovšem ve verzi 1.5 jaksi není. Co s tím? Zde najdete článek popisující několik způsobů, jak to udělat.
Vývojáři se rozhodli, že z administrační části prostě odstraní modul na definování vlastních pozic. Nebyli schopni zajistit, že pozici, kterou si vymyslíte, budou mít všechny šablony a proto se rozhodli, že tuto "povinnost" přesunou na bedra tvůrců šablon. Šablony jsou ve verzi 1.5 opravdu docela dost přepracovány a toto je jedna z odlišností, na kterou bez řádného čtení dokumentace prostě nepřijdete.

Pohledem do dokumentace zjistíte, že ve složce se šablonou je soubor  templateDetails.xml, ve které se pozice definují. Zápis je velmi přehledný a snadno čitelný. Zde je malá ukázka :

<positions>
<position>top</position>
<position>left</position>
</positions>

Snadno si odvodíte, jak přidáte novou pozici. Prohledáním oficiálního diskuzního fóra jsem však také zjistil, že je zde i způsob, jak se přímé editaci vyhnout.

Stačí jednoduše zadat jméno position do rozbalovacího seznamu modulu, který upravujete. Tato pozice pak bude následně automaticky přidána do souboru templateDetails.xml file a bude k sipozici pro další moduly.
Je to prosté a elegantní. Článek vznikl překladem z originální dokumentace a přeložením příspěvku z diskuze.