Přihlásit se
I když máme léto, stále se něco děje. Úspěšně běží projekty kolem Google Summer Of Code a Joomla! je asi blíže své nové verzi. V článku se dozvíte, co se za poslední 2 týdny přihodilo nového.

Projekt Google Summer Of Code běží a i Joomla! přihlásila své projekty. Pravidelný týdenní sumář popisuje, jak se vlastníkům projektů daří projekt vyvíjet, s čím se potýkají apod. Pokud nevíte co je to Google Summer of Code, tento odstaveček vám to objasní.

Tento rok (a i rok předtím) se firma Google rozhodla (ano, je to ta stejná, která provozuje vyhledávač), že se pokusí podpořit open source komunitu pomocí tohoto velkého projektu. Každý open source projekt může přihlásit své projekty. Programátoři daného open source projektu vyberou několik palčivých problémů, které by chtěli vyřešit a vyvěsí je na svých stránkách. Studenti, kteří přes prázdniny nemají co dělat, mohou programovat. Získávají praxi, pomáhají jednotlivým projektům a navíc na tom mohou slušně vydělat. Pokud přihlásíte projekt, můžete za něj dostat 5 000 USD. Musí však projít schvalovacím řízením u Google. Letos bylo nakonec vybráno 610 projektů, takže prostým propočtem zjistíte, že Google takto "investuje" více než 3 miliony dolarů. Z těchto 5 000 USD dostane 500 USD přímo zástupce open source projektu (česky jej můžeme označit jako "rádce", anglicky je to mentor) a 2 000 USD dostane student při zahájení práce. Pokud projekt dokončí (a včas) dostává ještě zbytek 2 500 USD. Tento projekt je ze strany Google velmi dobře promyšlen a opravdu motivuje.

Letos se Google Summer Of Code (lze se setkat i se zkratkou SOC, což v češtině může vyvolávat jisté asociace) účastní i Joomla a do finále postoupilo celkem 6 projektů. Jak se vyvíjejí můžete postupně monitorovat zde.

Další podstatnou zprávou je to, že byl vyhlášen tzv. Function freeze na Joomlu verze 1.5. Jde o to, že od této chvíle nebudou do Joomly přidávány žádné nové funkce a budou se pouze vychytávat chyby. Znamená to, že tým vytvářející dokumentaci má jistotu, že jím napsaná dokumentace bude aktuální, překladatelé mají jistotu, že jazykové soubory se nebudou měnit a že recenzenti již budou úplně vědět, co přinese nová verze nového. Pozor, neznamená to, že by bylo určeno nějaké datum, kdy nová verze vyjde. Může se to zdát podivné, ale termín není. Jinak to také znamená, že práce na vydání nové verze se zintenzivňují.

V tuto chvíli víme, že bude vydána tzv. beta verze určená k testování, pak několik opravných verzí a nakonec finální. Můžeme spekulovat o tom, kdy to bude. Nemá to však cenu, i to, že budeme všichni hlasitě volat, že ji chceme, nepřinutí programátory něco uspěchat. Hlavní věc je to, že verze 1.5 se od 1.0.x navenek moc lišit nebude. Hlavní změny budou pod povrchem a skoro neviditelné. Je jasné, že nic výrazně nového, co by nešlo dělat teď, půjde dělat v nové verzi 1.5. A zkušební verze to naznačují...