Přihlásit se
Touto parafrází výroku o knize jsem se rozhodl uvést svůj článek, který bych chtěl věnovat tématu, který jsem tady nevědomky rozvířil. Určitě už vám hlavou létají různé GPL, LGPL, closed source a spol. Ale co to pro uživatele znamená? Jaké mají dané licence výhody? To bych se pokusil shrnout následujícím článkem.

Úvod

To že si odněkud stáhnete program, koupíte si krabici s CD nebo nainstalujete program z reklamního CD je akt, který může být velmi závažný. Chtěl bych vyvrátit jeden mýtus. Když si koupíte program, nekupujete si jej do nějakého vlastnictví, od autora si pouze kupujete právo jej používat. Vy na straně jedné se zavazujete program používat za jistých podmínek a autor vám za jistých podmínek toto používání umožní.

Jaké licence existují?

Licencí rozumíme ono právo na používání. To jak se daný autor pokusí omezit vaše nakládání s jeho vlastnictvím (ano, jeho vlastnictvím, vy si opravdu kupujete jen to právo na použití) je čistě jeho věc. Může na to jít mnoha způsoby.

Komerční program – Closed source

Closed source znamená uzavřený (tedy neveřejný) zdrojový kód. Je to licence používaná velkými firmami a je na ní založen celý obchodní systém jejich fungování. Daný program vyvíjí skupina vývojářů a vše má pod svou kontrolou. Kód je neveřejný a pokud se k němu dostanete, je to vždy nelegální (viz úniky kódu Windows tuším v loňském roce). Princip spočívá v tom, že si program buď zakoupíte v kamenném obchodě nebo je vám zaslán po Internetu.

Plusy

většinou profesionálně zpracovaná dokumentace

podpora uživatelů


Nevýhody

vždy se platí

malá pružnost ve vývoji

platíte před tím, než program vůbec vidíte v chodu

nevidíte do kódu


Co je porušením licence

jakékoliv další šíření

používání více instancí, než dovoluje licence (koupím 1 licenci, ale používám na 10 PC)


Příklady : Microsoft Office, Microsoft Windows, Adobe Photshop, Corel Draw apod.


Shareware

Programy typu shareware mají jednu nespornou výhodu. Je jím anglické rčení „Try before you buy“ tedy vyzkoušejte před zakoupením. Tento obchodní model je založen na přesvědčení, že pokud budete mít možnost se s produktem seznámit, snadněji se rozhodnete. Obvykle vám autor umožní daný program testovat po několik dní (obvykle 21 – 30 dní). Po uplynutí této doby musíte program odinstalovat nebo zakoupit. Cena programů tohoto druhu je obvykle nižší než u komerčních programů. Také kód těchto programů je obvykle uzavřený. Většinou však dostáváte plnou verzi, ze které se po zadání registračního čísla stává plnohodnotná verze.


Plusy

nižší pořizovací náklady, testovací verze obvykle zdarma

možnost vyzkoušet si program v akci

možnost zakoupení přes internet (včetně stažení instalace)

testovací verzi můžete libovolně šířit

Mínusy

uzavřený kód

někdy bývají testovací verze docela dost omezeny, liší se program od programu

Co je porušením licence

používání programu po uplynutí testovací doby

šíření registračních čísel


Příklady : PaintShop Pro, Total Commander, FAR Manager, Rar


Freeware

Programy pod touto licencí jsou šířeny zcela zdarma. Obvykle se jedná o velmi dobře funkčně vybavené programy, případně omezené verze shareware programů (obsahují méně funkcí). Jejich šíření není porušením licence, můžete je instalovat na kolik počítačů chcete. Existují však programy, které je možno zdarma používat jen pro nekomerční účely (tzn. na domácím počítači). Nejznámější je např. Irfan Viewer nebo řada jiných grafických prohlížečů (XnView, FastStone apod.)


Plusy

cena (zdarma)

libovolné šíření a používání


Mínusy

uzavřený kód

někdy jsou zdarma jen pro domácí použití

skoro žádná podpora ze strany vývojáře


Co je porušením licence

pokusy o změny struktury souboru

použití programu s možností nekomerčního použití zdarma např. ve firmě


Příklady : WinAMP, Irfan Viewer, Wink apod.


GNU GPL

Pod touto licencí je šířena např. Joomla. Program je zdarma, můžete žádat přiměřený poplatek za distribuci a média. K dispozici je zdrojový kód. Pokud kód použijete ve svém projektu, musíte jej automaticky také šířit pod licencí GNU GPL a dávat k dispozici svůj zdrojový kód. Takto vydávaný program můžete používat bez omezení jak v komerčním, tak i nekomerčním prostředí.


Plusy

cena (program vždy zdarma, může být účtován poplatek za distribuci)

máte právo na zdrojový kód

obvyklá je podpora komunity vývojářů


Mínusy

odvozené projekty musí být vždy šířeny také jako GNU GPL


Co je porušením licence

šíření vašeho projektu postaveného na GNU GPL projektu bez zdrojového kódu

vybírání poplatku jako cena za program


Příklady : Joomla, GIMP, Linux


LGPL

Tato licence je odvození GNU GPL. Je velmi podobná jen s jednou výraznou změnou. Pokud použijete tento kód, nemusí automaticky váš program přejít pod jinou licenci. Jinými slovy – i v komerčním programu můžete použít LGPL kód bez nutnosti zveřejňovat svůj zdrojový kód. týká se to hlavně všemožných programátorských knihoven. Můžete je použít i v komerčním programu a nemusíte kvůli tomu své kódy otevírat


Plusy

stejně jako u GNU GPL cena

máte právo na zdrojový kód

můžete použít i v komerčním prostředí bez nutnosti otevírání vlastního kódu


Mínusy

výrazné nejsou


Co je porušením licence

vymazání jakýchkoliv odkazů z kódu, že je šířen jako LGPL


Příklady : OpenClipartLibrary


Public Domain

Tato licence je naprosto volná. vše co pod ní zveřejníte je použitelné všude, libovolně přepsatelné a nikdo nemusí uvádět, kde ke kódu přišel.


Plusy

žádné omezení


Mínusy

po vydání není nad kódem jakákoliv kontrola


Co je porušením licence

licenci snad nelze porušit


Příklady : Project Gutenberg, některé ukázkové programy v programovacích jazycích


Beerware, Charityware, Postcardware

Toto jsou většinou drobné odvozeniny freeware. Za použití těchto programů není zapotřebí platit, ale autora potěší pokud mu pošlete na pivo (beerware), věnujete peníze na nějakou charitu (charityware) nebo mu pošlete pohlednici (Postcardware). Jinak je to vesměs totožné jako pro freeware.


Toto je jen přehled některých používaných licencí. Určitě napíšu ještě článek, kde se zaměřím na drobná úskalí při používání programů s různými licencemi.