Přihlásit se
Inzerce

Jaké funkce může Váš e-shop nebo web mít? Takové, jaké budete chtít.
Profesionální webové stránky a internetové obchody postavené na CMS Joomla!

Logo Linelab

Možná jste si všimli, že kromě Privacy Tool Suite, obsahuje nejnovější verze Joomla!, která byla vydána 30. října, také neviditelnou CAPTCHA, na kterou jsem se třeba já osobně těšila více než na balíček funkcí souvisejících s GDPR.

Co je CAPTCHA

Pro začátečníky, kteří ještě o tomto nástroji pro ochranu formulářů před spamovacími roboty neslyšeli - CAPTCHA je prostředek, díky kterému můžete zabránit robotům, aby automaticky vyplňovali vaše kontaktní, registrační a jiné formuláře. Pravděpodobně jste se s ní již setkali v podobě obrázku s písmeny u starších verzí nebo boxíku se zaškrtávátkem Nejsem robot. Ano, návštěvníky vašeho webu to malinko zdrží při vyplňování formuláře, ale odlehčíte nejen své emailové schránce. Především předejdete tomu, že vám webhosting zablokuje email na celý den kvůli překročení denního limitu na počet odeslaných emailů nebo dokonce vypne maily kompletně, dokud své formuláře nezabezpečíte Captchou.

CAPTCHA může mít více podob, ale asi nejznámější je Google reCaptcha, která je součástí jádra Joomly.

Joomla! již ve svých předchozích verzích obsahovala plugin Captcha - ReCaptcha, který umožňoval výběr ze dvou verzí - Captcha 1.0 (opisování písmen) a Captcha 2.0. (boxík se zaškrtávátkem Nejsem robot). Tyto zůstaly dostupné i ve verzi 3.9, ale přibyl nový plugin - CAPTCHA - neviditelná reCAPTCHA.

Jak zapnout neviditelnou captchu v Joomla!

1. Především si budete muset vygenerovat nové klíče pro neviditelnou Captchu na webu reCatpcha. K tomu budete potřebovat účet na Google.

recaptcha klíče reCaptcha

 

2. Tento Site key a Secret key pak vložíte v nastavení pluginu CAPTCHA - neviditelná reCAPTCHA, který najdete v Rozšíření -> Pluginy. Do pole Klíč serveru v nastavení pluginy vložte klíč Site key a do pole Tajný klíč zadejte ten ze Secret key. Zvolte umístění odznaku - vlevo dole, vpravo dole nebo na řádku. Nezapomeňte plugin zveřejnit a naopak, pokud jste doposud používali starší verzi, tento plugin zneveřejnit.

pluginy neviditelna captchaplugin neviditelna captcha

 

3. V Globálním nastavení Joomla! pak zvolte jako Výchozí Captcha možnost "CAPTCHA - neviditelná reCAPTCHA". Pokud používáte captchu v dalších rozšířeních, např. kontaktních formulářích, je třeba i zde změnit nastavení a zvolit jinou captchu. Nastavení výchozí Captcha z Globálního nastavení se použije u standardního kontaktního formuláře Joomla! a u registrace, pokud si toto nastavíte.

global captcha

Neviditelná captcha není úplně neviditelná - projevuje se právě ve formě odznaku, který se zobrazí vlevo či vpravo dole nebo v řádku, podle toho, jaké nastavení zvolíte v pluginu.

odznak captcha

Já na svém webu používám modul Perfect Ajax Contact form, který umožňuje tvorbu pokročilejších formulářů, a kupříkladu u něj zvolíte typ použité Captchy na záložce Pokročilý, ale to se může u každého modulu lišit. Ujistěte se, že vámi zvolený plugin neviditelnou captchu podporuje. Pokud ne, můžete zcela znemožnit odeslání formuláře, jak je vidět na tomto screenshotu, který jsem si nachystala pro vývojáře z Perfectweb.

invisible captcha error

Co říkáte na tuto novou funkci vy? Už jste ji vyzkoušeli? Nebo dáváte přednost jinému rozšíření? Nenechávejte si to pro sebe a podělte se o své zkušenosti s ostatními návštěvníky Joomlaportálu ;)

Invisible reCAPTCHA