Přihlásit se
Inzerce

Jaké funkce může Váš e-shop nebo web mít? Takové, jaké budete chtít.
Profesionální webové stránky a internetové obchody postavené na CMS Joomla!

Logo Linelab

Možná si vzpomínáte na článek, který tady rozbouřil celkem dlouhou diskuzi na téma licencí ke komponentám, konklrétně o komponentě AkoComment a její poněkdu svazující licenci. Konečně se snad našlo řešení. Zatím ještě není hmatatelný výsledek, ale určitý příslib.

Jen pro informaci, vše začalo článkem Zločincem snadno a rychle, kde jsem rozvířil fakt, že na hojně používanou komponentu AkoComment, která přidává možnost komentování článků, bychom se měli dívat trochu skrz prsty. Byla totiž vydána pod celkem svazující licencí autora, nedovolující její instalaci a používání bez licenčního poplatku na více než jednom webovém sídle. Navíc jsem vyšťoural, že licence dokonce zakazuje jakoukoliv úpravu a proto její různé odvozeniny porušují tutolicenci a právně je to postižitelné.

Jedním z tvůrců tzv. forks (neboli odvozenin) byl i Walter Cedric, který se rozhodl napsat kompnentu, vydávanou pod GNU GPL, dle funkcionality AkoComment. Právě včera 11.3. oznámil začátek vývoje a žádá o pomoc při testování nebo vyvíjení. Předpokládám tedy, že se brzy objeví dostatečně kvalitní náhrada a že z toho budeme všichnitěžit.

Co tedy můžeme čekat?

  •  kompletní přepsání a šíření pod licencí GNU GPL
  • novou funkčnost
  • hodnocení, odesílání upozornění, nová nastavení, sledování tématu apod.
Nějaký termín nebyl zatím oznámen. Autora jsem kontaktoval a nabídnul mu pomoc při testování. pokud se ozve, určitě o tom budete vědět.