Jak psát články

28.10.2018 00:00 5302 zhlédnutí
Redakční

Po přihlášení na web klikněte v pravém horním menu vašeho profilu na odkaz "Přidat nový článek". Do připraveného pole napište titulek článku, který by měl být krátký, ale výstižný. Zkuste použít maximálně 6 slov. Hledáte, do jaké kategorie článek zařadit? Tato volba není při zadávání článku k dispozici. Články do kategorií na webu zařadí až správce po schválení. Do závorky za titulek článku můžete napsat, do jaké kategorie si přejete článek zařadit, například (Novinky). Snažte se prosím omezit odborné výrazy a pište k věci. Článek, pokud možno zjednodušte a snažte se jej nekopírovat přímo z Wordu.

Úvodník

První část, tedy úvodník článku neboli perex by měl obsahovat základní a zároveň nejdůležitější informace z článku. Perex se automaticky vytvoří z prvního odstavce článku. V dalších odstavcích máte prostor pro podrobnější informace. Při psaní článku myslete také na možnost nahrát zajímavý obrázek, který úvod článku vhodně doplní. Na záložce "Úvodní obrázek" je k dispozici nástroj, který obrázek ořízne do požadovaných rozměrů.

Obsah článku

Pro formátování textu máte dispozici nástrojovou lištu textového editoru, na jakou jste zvyklí například z Wordu. Text článku rozdělte přehledně za pomocí nadpisů. Závěrem uveďte doplňující informace. Můžete přidat i odkazy. Pro každý odkaz ven z Joomlaportálu prosím vyberte Cíl: "otevřít v novém okně".

Obrázky

Nevíte jaký úvodní obrázek nahrát? Vyberte si prosím obrázky z webů www.pixabay.comwww.unsplash.com, případně z www.joomla.org. U fotografií či obrázků dbejte na autorská práva. Do kolonky "Zdroj obrázku" napište prosím do kulaté závorky doménu zdroje, nebo název zdroje (např. pixabay), pokud se nejedná o vámi pořízené printscreeny např. administrace nebo frontendu Joomla. Když žádný obrázek nenahrajete, nastaví se defaultní obrázek s logem Joomlaportál.cz. Pro přidání dalších obrázků k článku slouží také fotogalerie. Obrázky mužete také umístit do obsahu článku po kliknutí na ikonku obrázku v nástrojové liště editoru. Doporučená maximální velikost obrázku je 800 x 600 pixelů. Pokud je to možné, využjite funkce editoru "Nová složka" a založte si vlastní adresář pro obrázky. Název adresáře by měl být bez diakritiky a mezer, vše malými písmeny.

Videa

Natočili jste a nahráli zajímavé video nebo videonávod na server Youtube? Chcete video přidat k článku?  Na záložce "Media“ zadejte URL adresu videa z Youtbe do připraveného pole. URL adresu videa na Youtube najdete v horní části okna svého prohlížeče. Systém automaticky získá čas videa a titulek. Článek bude označen jako Video s časem délky trvání videa. Chcete přidat více videí do článku? Použijte tag: {youtube}uFyyoxj8tmU{/youtube} , kde písmena a čísla mezi závorkami jsou identifikátorem videa, který najdete na konci url adresy videa z Youtube.

Přílohy

Nahrát můžete také přílohu k článku. Povolené typy souborů jsou: "gif, jpg, png, pdf, zip, doc, docx, xls, xlsx, odt a ods" maximální velikost souborů je 16MB.

  • Vyzkoušeli jste nové rozšíření pro Joomla?
  • Přišli jste na něco zajímavého?
  • Máte tip jak redakční systém lépe využívat?
  • Vytvořili jste nové rozšíření pro Joomla?
  • Natočili jste video nebo videonávod o Joomla?
  • Četli jste zajímavou zprávu ze světa IT (Software, Open Source a podobně) ?
  • Napsali jste návod k nějaké funkci Joomla?

Nenechávejte si to pro sebe! Staňte se přispěvateli na Joomlaportál.cz


Líbil se vám článek?
(4 hlasů)
Google požaduje od výrobců mobilů aktualizace po dobu 2 let
Předchozí článek Redakce Joomlaportal  29.10.2018 1134
Google požaduje od výrobců mobilů aktualizace po dobu 2 let
Redakční
Android je nejpopulárnější operační systém pro mobilní zařízení na světě, funguje dobře, ale...
PROTON - Jak hrát hry pro Windows na Linuxu
Následujicí článek Redakce Joomlaportal  01.11.2018 2088
PROTON - Jak hrát hry pro Windows na Linuxu
Redakční
Proton je poměrně nový nástroj od společnosti Valve Software, který je integrovaný se službou...

Štítky: Návod Joomlaportal

Nové články

Související články