Přihlásit se

Chceme vám na našich stránkách nabízet kvalitní CMS systém. Nejdříve jím bylo Mambo. Pak přišel srpen 2005 a všechno se změnilo. Objevily se problémy a tahanice a vznikla novinka Joomla! (pokud nevíte co se stalo, najdete články i na našem webu, psány v srpnu 2005 - Budoucnost Mamba) Česká komunita kolem Mambo se rozhodla nadále plně podporovat jen jeden ze dvou produktů. Vybrali jsme si Joomla! a proto jsou zde tyto stránky. Podrobnější informace naleznete v další části článku.

Pokud to rychle shrneme : původní autor a vlastník autorských práv systému Mambo, firma Miro, si natolik znepřátelil vývojáře a uživatele, že se od něj odvrátili a vytvořili si "svůj" produkt pojmenovaný Joomla! a zamotali tak celou situaci. Vývojáři si prostě vzali svých pět švestek (v podobě zdrojového kódu šířeného pod licencí GNU GPL) a Mambo opustili. I my jsme chvíli váhali a máme nyní jasno. V současnosti jsou vyvíjeny dva na sobě nezávislé systémy, jejichž předek Mambo, je shodný. Má to spoustu výhod a také několik nevýhod. Většina doplňků, které byly vytvořeny, je použitelná jak v Mambo, tak v Joomla!, což může (a v mnoha případech také určitě) zjednodušit přechod. V souvislosti s kroky, které naznačují brzké uvedení nové verze Joomla! 1.1, která má být revoluční hlavně svým přístupem a funkcemi, které má obsahovat, jsme se rozhodli netříštit naši aktivitu na dva produkty.

Co z toho vyplývá pro uživatele? Mambo i Joomla! jsou dva projekty, které jsou v tuto chvíli kompatibilní, patrně s příchodem nové verze Joomla! 1.1 už nebude tato kompatibilita tak vysoká. Pokud pro svůj projekt používáte Mambo a vyhovuje vám, není žádný důvod měnit tento systém. Pokud zakládáte nový projekt a chcete podporu našeho týmu, používejte jen Joomla! I když jsme na Mambu všichni vyrůstali, je rozvoj Joomla! dynamičtější a do budoucna průhlednější než u projektu Mambo. A proto jej podporujeme. Uživatele, kteří používají Mambo na našich stránkách také vítáme, ale věci vztahující se k Mambu převedeme do archivu a z našich dílen už nevzejde nic, co by aktualizovalo češtiny pro čistě specifické Mambo komponenty, instalace apod.

Pokud se najde tým, který bude chtít pokračovat v poskytování české podpory pro Mambo, může nás kontaktovat, rádi mu s rozjezdem pomůžeme. V současnosti se formuje česká komunita, která již funguje, ale zatím se teprve připravuje na příchod nové zkušební verze, která ukáže, co vše v nové Joomla! bude. Započnou také překladatelské práce zahrnující překlad kompletního rozhraní (jak uživatelské části tak i části pro správce) a také novinku - podrobnou nápovědu k ovládání a používání CMS. Tato nápověda asi nebude k dispozici ihned po uvedení finální verze Joomla! 1.1, ale pokusíme se, aby to bylo co nejdříve. Kompletní překlad českého prostředí však bude k dispozici s datem vydání nové verze. Máte se na co těšit, i první vývojářské verze Joomla! ukazují, jak moc se celý systém změnil. Poselství české komunity uživatelům je jasné ? Přestaňte používat Mambo a přejděte na Joomla! Mambo bylo dobré, ale Joomla! je lepší.