Přihlásit se

Jak pravděpodobně víte, tento pátek a tuto sobotu se ve Vídni uskutečnil JoomlaDay Rakousko. Jednou ze zajímavostí bylo, že se ho zúčastnil i kompletní tým, který má momentálně na starosti vývoj šablony pro administraci Joomly! 4. Členové tohoto týmu na závěr setkání prezentovali novinky v této oblasti. A i když se jednalo především o malé detaily, mě osobně velmi mile překvapily.

 

Pojďme si tedy některé detaily představit:

1) Přihlašovací stránka

 

Přihlašovací stránka nyní obsahuje levý boční panel, ve kterém je možné zobrazit jakýkoliv modul. To může být velmi zajímavé pro webdesignery, pokud pro své klienty vytváří speciální přihlašovací stránku, popřípadě speciální administraci.

 

001 e3359

 

2) Dashboard - nástěnka

Zde se musím nejprve omluvit, ale opravdu mě nenapadá český název pro dashboard. Jedná se o nástěnku, či rozcestník, který obsahuje více odkazů - zkratek. Oproti dřívějším návrhům se kromě odkazů na moduly zobrazují hned vedle odkazy i odkazy na pluginy. V levém menu si lze všimnout, že i každá hlavní menu položka může mít svůj vlastní dashboard (nástěnku/rozcestník). To bude pravděpodobně využíváno nejvíc u komponent. Poslední skvělou věcí je, že lze na tuto nástěnku vložit vlastní modul, což zase ocení webdesigneři, kteří mohou pro své klienty vytvořit perzonalizovanou nástěnku - přesně podle potřeb klienta.

 

002 495d5

 

3) Menu odkaz - nová položka

 

V menu odkazu se objevuje nová ikona - ikona plus a pomocí ní můžeme přidat novou položku. Tedy například u článku je to zkratka na přidání nového článku. Přímo z menu, nemusí se složitě nikam navigovat

 

003 a27f3

 

4) Responzivní design - zobrazení v mobilních telefonech

 

V této oblasti bylo provedeno opravdu hodně změn, tak aby administrace zobrazená v mobilním zařízení odpovídala novým trendům

 

004 912b8

 

5) Tlačítka

 

Může se to zdát úsměvné, ale zobrazení tlačítek a jejich rozložení patří mezi nejdiskutovanější témata, co se týče administrace. Zde pravděpodobně bude ještě docházet ke změnám

 

005 a3c85

 

6) Ty nejmenší detaily

 

Oproti předchozím verzím potěší také řešení opravdu těch nejmenších detailů, jako je zobrazení ikon při načítání dat na pozadí, či změna loga při změně velikosti menu boxu.

 

006 c8ec8

 

7) Změna barevného schématu nyní velmi jednoduše

 

V nastavení šablony lze jednoduše změnit barevné schéma šablony. Toto nastavení v sobě ukrývá jistou dávku inteligence, kdy se samo postará o to, aby mezi pozadím a písmem existoval vždy určitý kontrast. Tak, aby vše bylo dobře čitelné. Webdesigner tak může velmi jednoduše vytvořit barevné schéma pro konkrétního zákazníka. Navíc může vyměnit logo Joomly! za své případně za logo zákazníka.

 

007 bc239

 

008 261a8

 

Nejnovější vlastnosti lze samozřejmě vyzkoušet, vývojová verze šablony je dostupná na GitHubu:

http://joom.la/admintemplate

 

Vývojová verze šablony, případně celé Joomly! se pro účely testování instaluje následujícím způsobem:

 

https://docs.joomla.org/J4.x:Setting_Up_Your_Local_Environment

Pokud někdo sleduje vývojářské diskuze ohledně Joomla! 4 administrace, pak ví, že právě na administrační šabloně se momentálně intenzivně pracuje a každý detail je podrobně rozebírán ze všech stran. Osobně můžu potvrdit, že ačkoliv jsem příznivcem vrchího menu (které v Joomle! 4 už existovat nebude), aktuální stav administrace v Joomle! 4 se mi líbí a dokonce začínám při používání administrace v Joomle! 3 postrádat některé prvky, které jsem se naučil používat v administraci Joomly! 4.