Přihlásit se

Možná jste zaznamenali aktuální zprávy o dění ve světě Joomly!. Kdo nechce číst sáhodlouhé texty vězte, že byl zrušen model LTS a STS verzí. A řada lidí se vyděsila, protože nevědí, co teď. Přiznám se, že jsem do toho spadl také. Ale z různých zdrojů jsem se dobral k logice celé věci a doporučuji, aby na joomla.org vyšel podobný článek.

Vše začalo tak, že na konci března měly vyjít očekávaná LTS verze Joomly! označená 3.5. Důležité to bylo zvláště pro všechny provozovatele Joomly! 2.5, kteří měli mít garantovanou podporu pro přechod z LTS na LTS verzi. Kdo totiž zkusil nasadit verzi 3.x ví, že je docela odlišná od toho, co můžete v Joomle vidět (a nastavovat) ve verzi 2.5.

Na konci března se však ovjevilo překvapivé oznámení, že verze 3.5 nebude a místo toho přijde vreze 3.3. Byl to šok, ale odložilo to LTS verzi na září letošního roku. K mému velkému překvapen se však objevilo další oznámení, které ohlásilo Joomlu! 3.4! V podstatě se v něm dozvíte o nové verzi a o tom, že se ruší LTS/STS model a že bude nově podpora v trvání celkem 2 let od poslední minor verze.

Nějak moc změn v krátkém časovém úseku. Co se vlastně dějě? A jak to mám chápat? Nedalo mi to a začal jsem hledal více informací. Oficiálně zatím neexistují, dokonce i popis vývojového modelu stále počítač s verzí 3.5 v březnu...

Vodítkem se mi stala vývojářská Google skupina. Je tam uvedeno několik zajímavých dotazů toho ražení, které mám já :

1) Od této chvíle bude každá verze jen LTS?

Ne, stávající model LTS/STS Joomla nadobro opouští. Pokusím se vám to popsat na příkladu.

Joomla 3.3.0 bude (patrně) vydána tento měsíc. Tato verze bude podporována do dubna 2016 (to jsou ty dva zmiňované roky). Teď byla oznámena verze 3.4.0 na červenec tohoto roku. Když bude vydána, čas bude vynulován a podpora bude k dispozici až do července 2016, ale jen pro verzi 3.4.x. Podpora verze 3.3.x bude ukončena datem vydání verze 3.4.0. Tohle bude v pohodě, protože verze 3.4.0 bude zpětně kompatibilní s verzí 3.3.x. Při upgradu se tak nemůže nic pokazit. Pouze přibudou nové funkce.
 
Nikdo v tuto chvíli neví, kolik minor verzí ve větvi 3.x vznikne. teoreticky to může dojít až k 3.99. V praxi k tomu samozřejmě nedojde. Novým prvkem tak je to, že přechod z minor verze na minor verzi bude dělán tak, aby byl zpětně kompatibilní tj. nové funkce budou fungovat a nenaruší starou verzi.
 
Pokud nové funkce nebudou zpětně kompatibilní, bude vydána major verze tj. 4.0.
 
2) A jak se teda oznámení o Joomle! 3.4 a změna strategie dotkne ukončení podproy pro Joomlu! 2.5? Kdy máme užvatelům říct, že musí migorvat na verzi 3.x?
 
Pojem STS a LTS byl často negativně přijímán v komunitě a my se těmto stížnostem snažíme naslouchat, protože je pro nás důležité přnést do věcí řád a stabilitu. V brzké době zveřejníme shrnutí celého vývojového procesu a nastavení cílů a strategií (zhruba do týdne) a také připravíme sadu otázek a odpovědí, které dostáváme.
 
Z prvotního šoku vás však může vyvést to, že se s verzí 2.5.x neděje nic zásadního. Poslední oficiální zpráva hovoří o tom, že podpora verze 2.5.x bude poskytována až do prosince 2014. Kdo ji má a sledoval dění kolem, nemusí na svých plánech pro migraci nic měnit. To, co je teď trochu nejasné, je na jakou verzi má migrovat a jaká verze vlastně bude podporovat migraci z 2.5.x na větev 3.x.
 
Takže to ve výsledku není zase až takový chaos a nejistota. Model byl změněn, ale vše se dá vyřešit. Možná je to jen signál pro všechny, že by možná stálo za to, migrovat z 2.5.x na 3.x. vyhnete se talk migraci na poslední chvíli. Myslím si, že valná většina rozšíření už má verzi pro 3.x řadu, takže by to nemusel být takový problém. Migrovat z verze 2.5.x na 3.x se dá, chce to vyzkoušet.
 
Uvidíme, informace budeme průběžně doplňovat.