Přihlásit se

Joomla verze: 3.0.x, 3.1.x a 3.2.x je určena pro zkušenější uživatele, nadšence a především pro vývojáře. Slouží vlastně k otestování funkčnosti nově zaváděných funkcí, které pokud se osvědčí, se objeví ve verzi s dlouhodobou podporou. Aktuální verze s dlouhodobou podporou je Joomla 2.5.x, následující verze s dlouhodobou podporou je Joomla 3.5.x

 

Ve verzích s krátkodobou podporou jsou zavedeny funkce, které nejsou plně otestovány na všech konfiguracích a parametrech, mohou v průběhu vydávání zmizet (což by byl v LTS verzi problém), samotný systém také většinou není moc rozšířený mezi uživateli, takže je možné, že se bude řešení problému hledat hůře, většinou není ani mnoho dostupných rozšíření pro tyto verze - mnoho vývojářů tuto verzi ignoruje a zaměřuje se na verze s dlouhodobou podporou. Vývojáři na bezpečnostní verze tolik nespěchají. Důvod je jasný, tyto verze slouží k testování.

Joomla 3.0 není tak úchvatná, aby musela být nutně nasazena. 99,9% funkcí a možností Joomly 3.0, obsahuje Joomla 2.5.x také, přesněji od verze 2.5.7.

Verze s dlouhodobou podporou (LTS - long term support), jinak řečeno hlavní verze, mají minimální dobu podpory (tj. např. vydávání bezpečnostních balíčku, rozšíření a dalších..) 2 roky.
Tyto verze jsou označeny ve formátu x.y, kde x je číslo další verze (1,2,3,... - vždy celá čísla) a y je vždy číslo 5, které značí právě LTS verzi.

Verze s krátkodobou podporou (STS - short term support), jinak řečeno vedlejší verze, mají dobu podpory 6 měsíců.
Tyto verze jsou označeny ve formátu x.y, kde x je číslo další verze (1,2,3,... - vždy celá čísla) a y může nabývat hodnot: 0, 1, 2. Tyto čísla (y) označují verze s krátkodobou podporou.

Nikdo Vás nenutí nenasazovat STS verze, je to Váš problém jestli ji nasadíte. Toto je pouze doporučení proč STS verze nenasazovat.
U nově zaváděných verzí můžete vždy počítat s nějakou neočekávanou chybou, tak to je. A především u Joomla s STS, která není dlouho podporována.
.
Joomla 2.5.x je v této době velmi stabilní a velmi dobře funkční. Podařilo se najít a opravit mnoho problémů. Jedná se zatím o nejlepší verzi Joomly.

Plánovaný harmonogram vydávání verzí:
Verze 2.5: březen 2012 (LTS verze)
Verze 3.0: září 2012
Verze 3.1: březen 2013
Verze 3.2: září 2013
Verze 3.5: březen 2014 (LTS verze)
Verze 4.0: září 2014
Verze 4.1: březen 2015
Verze 4.2: září 2015
Verze 4.5: březen 2016 (LTS verze)

Více informací o podpoře zde.