Přihlásit se

j25Joomla, která je nejpoužívanějším systémem pro správu obsahu od www stránek po intranety, vyšla ve verzi 2.5. Mezi novými funkcemi, jako je pokročilé hledání a automatické upozorňování na aktualizace rozšíření, přináší hlavně hlavně podporu více databází s přidáním Microsoft SQL Serveru. Předchozí verze Joomly byly kompatibilní pouze s databázemi MySQL.

"Podpora více databází je velkým krokem pro Joomlu, která pohání více než 1.6 miliónů stránek na celém světě. Je používána ve společnostech a organizacích od malých po velké a šetří jim peníze" říká Ryan Ozimek, prezident nevýdělečné organizace Open Source Matters, která byla založena, aby zajišťovala organizaci, právní a finanční podporu pro Joomlu. "Vývojaři Joomly už nebudou muset používat pouze jednu databázi nebo utrácet peníze za integraci ostatního softwaru s databází MySQL. Toto hodně pomůže rozšíření Joomly.

Ostatní klíčové funkce Joomly 2.5 zahrnují:

  • Automatické upozorňování, když je k dispozici aktualizace Joomly, nebo jejich rozšíření. Při přihlášení do ovládacího panelu uvidí administrátoři nové tlačítka s upozorněním o nových aktualizacích, které jim umožní aktualizaci rovnou provést. Mimo tlačítka zobrazujího stav Joomly, je přidáno i tlačítko pro aktualizace rozšíření.
  • Lepší vyhledávání v jádru Joomly. Společně s inteligentním auto-doplňováním (například pokud napíšete running ve vyhledávacím poli uvidíte i run), to bude rychlejší a všestrannější, než standartní hledání.

"Doslova jsme obdrželi tisíce nápadů na novou funkcionalitu, která by měla být začleněna do Joomly 2.5, na ideas.joomla.org. Na vrcholu se umístilo lepší upozorňování na aktualizace a elegantní vyhledávání." říká Mark Dexter z týmu vedení Joomly. "Automatické notifikace pro jádro a rozšíření dostaly mezi funkcemi pro Joomlu 2.5 nejvíce hlasů. My jsme se ale v Joomle 2.5 nezastavili jenom u těchto dvou věcí. Joomla ve skutečnosti přináší více než 24 nových funkcí zmíněných na http://joom.la/25features."

Joomla 2.5 se drží nového šesti-měsíčního cyklu, který začal s předchozí verzí Joomla 1.7. v červenci 2011. Používání poslední dostupné verze Joomly je nejlepší cesta jak zajistit bezpečnost, protože aktuální verze obsahují nejnovější opravy chyb.

Joomla 2.5 je komunitní projekt vyvíjený na základě odezvy z více než 2,5 miliónů příspěvků na fóru Joomly a 540 000 členů tohoto fóra.

Joomlu 2.5 najdete na http://www.joomla.org/download.html.

Originál článku si můžete přečíst na http://www.joomla.org/announcements/release-news/5406-joomla-25-released.html