Přihlásit se

beta logoProjekt Joomla Vám s potěšením oznamuje dostupnost Joomla 2.5 Beta 1. Toto je již druhá generace během nového šestiměsíčního vydávacího cyklu, který začal s příchodem Joomla 1.6 v lednu 2011. Jedná se o generaci s dlouhou podporou (LTS - Long Term Support), tj. 18 měsíců.

Aktualizace na tuto generaci by měly být bezproblémové jako z 1.6 na 1.7, nebo z 1.7.x na 1.7.y. Více o číslování generací (verzí) Joomla! najdete v článku: Další díl skládačky - číslování nových verzí.

Seznam nových funkcí naleznete v Trackeru funkcí Joomla! na JoomlaCode.

Aktualizace 29.12.2011

Aktualizace 31.12.2011

Aktualizace 11.01.2012

Na poslední chvíli bylo vydání Joomla 2.5 upraveno (více zde - upozornil Graph v diskusi a na jeho blogu) takto:
  • 10. leden 2012: Joomla 2.5 Beta 2 - oprava všech známých chyb, inteligentního vyhledávání a dávkových operací
  • 17. leden 2012: Joomla 2.5. RC1 - stejně jako Beta 2 + oprava nově nalezených chyb
  • 24. leden 2012: Joomla 2.5 - Zveřejnění stabilní verze :)
Zajímavé odkazy:

K čemu slouží toto vydání?

Toto vydání má několik cílů:
  1. Umožnit pokročilé testování stránek a vlastních rozšíření tak, že administrátoři a vývojáři stránek mohou nahlásit všechny problémy před konečným vydáním.
  2. Upozornit („zvýšit povědomí“) na to, že momentální vývojový cyklus se blíží ke konci.
  3. Umožnit testování a aktualizaci z verze 1.7 na 2.5.0.

K čemu toto vydání NESLOUŽÍ?

Tato beta verze Joomla 2.5 Beta 1 není vhodná pro nasazení na produkční stránky. Měla by se užívat pouze pro testování.

Kdy přijde konečné vydání?

Vydání Joomla 2.5.0 GA (stabilní verze) je plánováno kolem 24. Ledna 2012. Po tomto datu jsou plánovány tyto mezníky:
24. Února  2012 - Joomla 1.7 končí životnost a dále není podporováno.
• Duben 2012 - Joomla 1.5 končí svojí životnost, znamená to tedy podporu jakýchkoliv bezpečnostních updatů (nemá se tím na myslí rozšíření třetích stran!!!).
• Červenec 2012 – Vydání nové verze Jommla (STS - větev s krátkou podporou - 6 měsíců).  
Vezměte, prosím, na vědomí, že tato data se mohou měnit závisle na možnostech dobrovolníků a dalších okolností mimo náš dohled a pravomoce.

Jak přejít na Joomla 2.5?

Přechod z Joomla 1.7 na Joomla 2.5.0 bude velice jednoduchý (viz. článek: Joomla 2.5 se blíží). Většina uživatelů má možnost využít automatické aktualizace nebo instalovat aktualizační balíček za použití pokročilého nastavení v možnostech aktualizace.
Pokud používáte Joomla 1.5 potom je třeba použít pro vaše stránky (přímo na J!1.5) migrační nástroj  - rozšíření jUpgrade (dočasně, než se objeví oficiální migrator).

Doplněno 27.12.2011, za přispění Svatase (cituji z diskuse pod článkem), patří mu veliké díky.

Podle posledního vyjádření vývojového týmu by mělo být možné migrovat z LTS verze na LTS verzi (tj. z 1.5 na 2.5) a to oficiální cestou.
- vyšla jen a pouze beta verze
- předpokládá se, že se nástroj na migraci objeví.

Migrace se bude dělat nějakým oficiálním doplňkem. Časově je to asi takto :

- v lednu 2012 vyjde finální verze 2.5
- v dubnu 2012 skončí podpora 1.5

Poté, co vývojový tým dokončí práci na 2.5, vrhne se na věci kolem. Získat nějaké informace je v tuto chvíli velice obtížné, priorita je v tuto chvíli dána jasně - finální verze. Píšu to sem hlavně proto, protože zatím není vhodná doba šířit poplašné zprávy typu, vývojáři se na nás vykašlali, migrační nástroj nebude. Tohle nikdo neřekl, naopak. Na původním vyjádření se zatím nic nezměnilo. To, že s vydáním beta verze migrační nástroj není ještě neznamená, že nebude. Pečlivě to monitoruji a když bude jakékoliv vyjádření k dispozici, budete o něm vědět.

Co je nového v tomto vydání?

Tady je seznam s odkazy na nejčastější problémy (tj. co bylo přidáno nebo opraveno, tato část je bez překladu, pokud mi někdo pomůže s tímto...přeložím, zatím nevím přesně jak bych toto správně formuloval):

Kromě toho, v tomto vydání je zahrnuta nejaktuálnější knihovna/platforma pro Joomla. 

Co se stane s Joomla 1.7?

Joomla 2.5 je přímá aktualizace z Joomla 1.7. Joomla 1.7 bude podporována pro závažné bezpečnostní problémy pouze na dobu jednoho měsíce po vydání Joomla 2.5. Po uplynutí této doby budou podporovány pouze Joomla 1.5 a Joomla 2.5. Vezměte, prosím, na vědomí, že verze Joomla 2.5 je vydání s dlouhodobou podporou (LTS) a bude podporována nejméně dalších 18 měsíců. 

Jak můžete pomoci ve vývoji Joomla?

Skvělá zpráva je, že nemusíte být vývojář, abyste pomohl s vývojem Joomla. Joomla Bug Squad (tým vyhledávačů chyb Joomla) je jeden z nejaktivnějších týmů ve vývojovém procesu Joomla a vždy uvítá lidi (nejen vývojáře), kteří mohou pomoci s řešením nahlášených chyb, kódováním oprav a testování řešení. Je to skvělý způsob jak zlepšit svou práci s Joomla a také skvělý způsob, jak poznat nové lidi z celého světa.
Pokud se o tuto pozici zajímáte, prosím přečtěte si o nás více na Joomla Wiki a pokud se chcete připojit, kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Také můžete pomoci k vývoji Joomla poděkováním všem, kteří byli součástí mnoha oblastí procesu. Od vydání Joomla 1.6 bylo opraveno monstrózních 375 chyb "týmem vyhledávačů chyb". Celý projekt by také rád poděkoval všem těm, kteří věnovali svůj čas a byli ochotni přípravit a odevzdat práci zahrnutou v Joomla 1.7 a 2.5, a těm, kteří pracovali velice tvrdě na oddělení projektů / platformy Joomla.

Související informace

Pokud jste vývojář rozšíření, přihlaste se, prosím, k odběru hlavního vývojářského mailing listu, protože to je místo, kde můžete diskutovat vývoj rozšíření a čas od času zde budou přestaveny novinky, které mohou ovlivnit vlastní vývoj.
Následuje seznam dřívějších novinek a informací o Joomla 2.5 a jiných možných zájmech:

Obrovské poděkování našim dobrovolníkům!

Tato beta verze je výsledkem tisíců hodin práce odvedených desítkami dobrovolníků. Děkujeme vám všem, protože právě díky Vám je Joomla nejlepší CMS na této planetě!

Další případné otázky naleznete v OFICIÁLNÍM PROHLÁŠENÍ.