Přihlásit se

Člověkem, který se významnou měrou zasloužil o to, že portál má dnes podobu jakou má, je Jan Krob, na portále znám jako HonzaKr. Honza je duchovním otcem kompletní migrace. Podrobili jsme jej malému "výslechu" a poptali se na migraci.

 

Když jsme ve skupině začali projednávat, že bychom chtěli provést migraci, prohlásil Honza Krob, že to všechno vezme na sebe. Má s tím zkušenosti. Celý proces však není úplně jednoduchý a tak jsme se rozhodli popsat Honzovu práci pro všechny jako ponaučení.

Portál běžel na Joomle! 1.5.14 a z taktických důvodů jsme se rozhodli jej přemigrovat na zatím poslední verzi a to 1.7. Logicky totiž předpokládáme, že přechod na 2.5 (příští stabilní verze alias LTS) bude snadnější. Jedinou překážkou by mohly být použité komponenty, které v nové verzi nemusí fungovat. Jenže Honza zvolil strategii "co jde, budeme řešit jádrem Joomly!, komponenty jen v tom nejnutnějším případě" a tento přístup s ním sdílíme.

JP : Co bylo prvním krokem?
HK : Prvním krokem bylo provedení inventury stávajícího stavu portálu. Po zkušenostech s jUpgrade jsem se rozhodl pro jeho použití. Nejprve jsem provedl upgrade Joomla z 1.5.14 na 1.5.23. Při inventuře jsem zjistil, že v systému zůstalo plno reziduí s předešlé verze Joomla i z nepoužívaných rozšíření. Proto jsem se rozhodl odinstalovat ještě před upgrade vše nepotřebné. Ale to jsem si podřízl, hned po odinstalovaní remository, větev. Proto jsem zkusil použít jUpgrade bez  odinstalování přebytečných rozšíření.

JP: Jinými slovy - to, co je na "vstupu" je důležité a vyplatí se tomu věnovat řádnou péči. 
HK: Na vyšší verzi Joomly je nutné migrovat z nejposlednější verze Joomly řady 1.5.x. 

JP:  A s jUpgrade to šlo hladce? Komponenta jUpgrade není oficiální komponentou vývojářského týmu Joomly, ale je to mnohdy jediný způsob, jak migrovat.

HK: Vlastní upgrade proběhl bez problému, ve frontendu se jevilo vše OK ale administrátorská část nešla spustit. Neměl jsem čas bádat, kde je chyba. JUpgrade je černá skřínka a člověk nemá kontrolu nad upgrade. Proto jsem sáhl po dalším rozšíření J2XML Importer. Jedná se velmi jednoduchou komponentu, kterou se přenese obsah článků, uživatelů a weblinks. Nepřenese ale obsah Kuneny a Uddeim. Bohužel udělá velmi nepříjemnou věc a tou je, že nezachová id uživatelů a článků.

JP: Ha, ani J2XML Importer není bez problémů. Takže ručně?
HK: Ano, rozhodl jsem pro částečnou ruční migraci. Nainstaloval jsem čistou Joomlu! 1.7.1 a do ní jsem přenesl tabulky článků, uživatelů, menu, weblinks a Kunena, které vznikly po použití jUpgrade 1.2.2. Bohužel se objevila chyba při otevření fóra, že nelze zapisovat sezení. Zjistil jsem, že při upgrade nedošlo k upgrade tabulky xxx_kunena_session. Po ručním doplnění chybějící řádky bylo již vše OK.

JP: Nakonec to není taková "šílená věda". Co tam máš dál?
HK: Zbývalo přenést obsah Uddeim. Provedl jsem v původní Joomle! 1.5.23 upgrade Uddeim 1.8 na poslední verzi, která je kompatibilní i s Joomlou 1.7.1. Nainstaloval jsem do Joomly! 1.7.1 poslední verzi Uddeim a následně přenesl tabulky z Joomla! 1.5.23.

JP: A po další kontrole se opět objevilo něco nového?
HK: Je škoda, že se u starého portálu nepoužíval plugin Phoca International Alias. Musí se provést oprava všech Aliasů v článcích (napsal jsem si k tomu speciální skript). Další problém, který vzniknul, byly odkazy ve fóru na jiné příspěvky. Jsou nefunkční. A ten největší "opruz" nakonec - nepovedlo se mi přijít na automatický způsob převodu komentářů pod články. Takže taky ručně.

JP: Ještě že máme v našich řadách odborníky na slovo vzaté. Existuje ještě něco, co by si měli "migrátoři" zapamatovat?
HK: Určitě by si měli vštípit základní princip a to zálohování. Zálohujte vždy a všude a věnujte tomu potřebný čas. V případě, že něco selže, můžete se vráti do místa, kdy vše fungovalo. Spoléhat na to, že se při migraci nic nestane je velmi krátkozraké.

Tolik tedy stručný rozhovor. Po jeho pročtení zjistíte, že migrace z verze 1.5.x na verzi 1.7.x je možná, jen to chce mít zkušenosti. V zásadě také platí, že čím méně komponent budete mít, tím méně komplikací vám při migraci způsobí. Na migraci si vyhraďte dostatečný čas, dělat ji pod časovám tlakem je také vražedné.