Přihlásit se

Až po hanebných 22 dnech jsme se díky pozornému čtenáři (díky Barte)  dozvědeli něco nového o tom, jak budou vlastně číslovány nové verze Joomly. Model je možná trochu překvapivý, ale čím více se nad ním zamýšlím, přijde mi logický. Chcete-li vědět, jakou Joomlu si naintalujete v lednu 2012, začtěte se do článku.

Tuto informaci zatím nenajdete na domovské stránce Joomly, válí se jen ve vývojářské části. Největší informační zdroj je paradoxně Wikipedia, což je poněkud překvapivé, ale je to tak. Na stránce wikipedie o Joomle si povšimněte rámečku na pravé straně, v části Versions si prohlédněte poslední odstavec a v souhrnu odkazů se podívejte na odkazy 23 a 24.

Z informací, které máme k dispozici vyplývá :

- že již 30.7.2011 byl zveřejněn článek, ve kterém byl oznámen start hlasování o číslování verzí. Z tohoto článku vyplývá, že byly vybrány dva číslovací modely.

- že již 9.8. bylo hlasování uzavřeno a vybrán model číslo 2. Výsledky byly poměrně těsné.

Dle výsledků hlasování se tedy můžeme těšit na tento model :

- LTS verze budou mít v čísle vždy číslici 5, tj. x.5. Pokud se ptáte, odkud se to vzalo, je to zachování konzistence s původní verzí 1.5. V lednu 2012 tedy vyjde verze 2.5, v červenci 2013 pak vyjde verze 3.5 atd. Uživatelé tak budou vědět, že LTS verze je vždy x.5

- STS verze pak budou vždy x.0 a x.1, tj. příští STS verze (jakoby nástupce po 1.7) bude 3.0 a pak přijde 3.1. V příštím roce to bude anomálie, kdy jediná verze s dvojkou bude LTS. Později se však dostaneme do modelu, kdy nejvyšší číslo verze bude vždy LTS.

- dá se to shrnout, že v lednu a v červenci vyjde nějaká nová verze Joomly.

Z výše uvedeného si to shrňme :

- LTS verze bude vydávána jednou za 18 měsíců a každá jednotlivá LTS verze bude podporována ještě další 3 měsíce po vydání verze následné. Dostáváme se tím k tomu, že v rámci zachování bezpečnosti vašich stránek postavených na LTS verzi budete muset upgradovat co 21 měsíců (18 mezi verzemi + 3 extra měsíce na podporu staší verze).

- STS verze budou vycházet celkem 2 po vydání LTS verze s rozestupem 6 měsíců a s celkovou délkou podpory 7 měsíců.

Jen pro ilustraci, na tomto obrázku v části Option #2 vidíte aktuální model. V diskuzi pod hlasováním se také objevilo video, které dané změny popisuje. Najdete jej zde.

Mne osobně na tom nejvíce mrzí fakt, že tato věc není široce prezentována komunitě a že se jí zabývá jen hrstka lidí a vlastně my se ji dozvěděli jen díky náhodě a pozornosti jednoho našeho kolegy...