Přihlásit se

S příchodem verze 1.6 se řada uživatelů zaradovala a vzápětí je zchladila studená sprcha. Verze 1.6 bude podporována jen do srpna 2011! Co pak? Dostanu se do upgradovací spirály? Trochu jsem se zalekl a začal hledat dostupné informace. Je bohužel smutné, že je vývojáři neprezentují a nevysvětlují sami, i když jsou podmínky jasně dané a vcelku logické.

Přiznám se, že jsem byl také zmatený, ale nakonec jsem našel pár relevantních zdrojů, které mi do celé záležitosti vnesly trochu světla (poněkud více). Pokud jste někdy pracovali s linuxovou distribucí Ubuntu, možná víte něco o verzi LTS. Je to zkratka z anglického Long Term Support a znamená to, že tato verze je odladěná a referenční a že se nemusíte bát na ní stavět své sítě či pracoviště. Verze nejsou vydávány tak často a mezi dvěma LTS verzemi může vyjít několik "zkušebních" verzí, jejichž podpora ze strany vývojářů nebude tak dlouhá. zaručí vám to jistou stabilitu ve vašem plánování.

S příchodem nového vývojového modelu u Joomly došlo k podobné situaci. Vývojový cyklus byl nastaven tak, aby nová verze vyšla co 6 měsíců, zároveň však spousta uživatelů upadla do zmatků. Jak to bude s mou verzí, co s podporou apod. Vývojáři totiž dostatečně nekomunikovali s uživateli o tom, že zavedli i další novinku - Support Lifetime. Jedná se o vytvoření verzí s proměnlivou dobou podpory. Máme tak verze se Standard Support a Long Term Support.Zdroj - Joomla Development Strategy.

Na úvod jen trochu pojmů :

- Číslování Joomly : major.minor. maintenance

- Major verze : obvykle se jedná o velkou změnu v porovnání s předchozí verzí, třeba při změně architektury nebo API.

- Minor verze : obvykle přidává novou funkčnost při zachování stejnéhodatového modelu a velkou  míru kompatibility

- Maintenance : opravuje objevené chyby nebo bezpečnostní problémy, nesmí přinšet novou funkčnost

Standard Term Support

Jedná se vlastně o všechny vydané verze a jejich doba podpory je jen asi 6 měsíců od vydání. Podpora končí měsíc po vydání následné verze. Proto je tedy plánované ukončení podpory verze 1.6 už v srpnu 2011, tedy měsíc po vydání verze 1.7 v červenci 2011.

Long Term Support

Touto podporou se může pyšnit každá každá třetí vydaná major či minor verze. Podpora je ukončena 3 měsíce po vydání další LTS verze.

 

Nejlépe si vše uvědomíte po prostudování této tabulky (zdroj)  :

Verze Typ Datum vydání
Ukončení podpory
Joomla 1.5 LTS Leden 2008 Duben 2012
Joomla 1.6 STS Leden 2011 Srpen 2011
Joomla 1.7 STS Červenec 2011 Únor 2012
Joomla 1.8 LTS Leden 2012 Zatím není známo

Tato tabulka nám dává jasnou představu o tom, jak by se měli lidé plánující využití Joomly zachovat :

- pokud máte existující stránky postavené na verzi 1.5, počkejte si na další LTS verzi tj. 1.8 (pokud se tak bude jmenovat, třeba to bude 2.0). Budete mít zajištěno, že bude migrační nástroj z dílny oficiálního týmu. Například pro migraci 1.5 na 1.6 oficiální nástroj není, můžete využít jen neoficiální (zde). Není moc důvodů, proč přecházet na 1.6, pokud vám vaše stránky postavené na verzi 1.5 postačují.

- pokud děláte nové stránky a chcete využít nějakou novou funkci z verze 1.6. Nainstalujte 1.6. Z pohledu koncového uživatele však nezní příliš dobře to, že podpora 1.6 verze končí už v srpnu. Pak budete muset přejít na 1.7. A poté na 1.8.

Právě snadnost migrace je jedna z hlavních věcí, která nás uživatele mate. Jakkoliv to zní divně - pokud nemusíte jinam, zůstaňte u verze 1.5. Vlastně až na ACL můžete zbylou funkčnost z 1.6 nahradit v 1.5 doplňky třetích stran.

Uživatelé by se tedy měli naučit žít s LTS verzemi, které budou vycházet jednou za rok a budou podporovány asi 15 měsíců. Experimentátoři budou upgradovat co 6 měsíců. Ignoranti v delších intervalech a pak si to odskáčou hacknutými stránkami...

V podstatě to však neopdovídá na to, co budou dělat vývojáři a jak se to promítne do jejich práce. Co bude obnášet přechod z STR na STR verzi? Kolik změn a jaké? A jak s LTS? Kolik druhů šablon vám nabídnou šablonové kluby? A jedno rozšíření ve třech verzích pro různé Joomly?

 

Další odkazy :

Diskuze v Google skupině

Další informace o migraci