Přihlásit se

Objevila se docela závažná chyba ve verzi 1.6.2. Popis najdete v článku. Pro lenochy - pokud nainstalujete verzi 1.6.2 může se stát, že některá rozšíření přestanou fungovat. Nejedná se o nějaký hackerský útok či podobně, jen to zatím vypadá, že se nedohodli vývojáři a zcela svévolně vypli důležitou součást Joomly jako výsledek jejich dohody-nedohody mezi sebou. Strhla se kolem toho docela masivní diskuze a výsledkem bude nová verze 1.6.3, která funkčnost opět upraví do původní podoby.

Pokud se chcete dostat do tématu, prostudujte si nahlášenou chybu [#25657] Mootools no longer loaded in backend. Nahlásil ji jeden z vývojářů s tím, že mu přestala fungovat nainstalovaná komponenta. To, z čeho zamrazí nejvíce je však hned druhý zápisek jednoho core vývojáře. Odpověď je docela arogantní a ve stylu "Když to neumíš používat, tak se nediv". Následně se hned poté strhne docela obsáhlá diskuze s argumenty, že není možné v rámci minor verzí (tj. 1.6.0, 1.6.1, 1.6.2) takto zásadně měnit API v Joomle.

Abyste si nemysleli, že vás to zcela mine a že se jedná o nějaké "obskurní" doplňky. Problém se týká např. všech Rocket Theme šablon pro 1.6, kterých je vskutku hodně. Po dlouhé diskuzi tedy bylo rozhodnuto, že se tato funkce opět vrátí k původnímu stavu, nicméně se počítá s tím, že s příchodem verze 1.7 (v podstatě bychom mohli říci, že tato změna klidně mohla způsobit vydání verze 1.7 místo 1.6.2) tam tato funkčnost bude implementována.

Jde tedy o to, že se mění pravidla (a to dosti zásadně) uprostřed hry. V době, kdy vývojáři považují větev 1.6.x za stabilní se stane, že hodně rozšíření je vyřazeno ze hry touto "jednoduchou" úpravou. Jak jsem z diskuze pochopil tzv. MooTools používané pro práci s tlačítky (mimo jiné) jsou ve starší verzi 1.6.1 nahrávány při startu stránky a automaticky, po úpravě je zapotřebí jejich spuštění vyvolat přímo z programu. Pokud ve svém rozšíření/šabloně počítáte, že MT jsou spuštěny, nevoláte je a rovnou voláte své funkce, které s MT pracují. jenže se objeví chyby o neexistujícím modulu apod. Jak napsal jeden vývojář - problém to není, jenže všichni vývojáři musí své rozšíření/šablony upravit. Kvůli jedné malé změně (ale hodně podstatné) provedené vývojářem Joomly, se musí mobilizovat stovky jiných vývojářů. To se jim samozřejmě nelíbí ne v tom, že by to bylo něco zásadního, ale v tom, že to zásadně mění logiku fungování Joomly jako takové.

A proč se o tom zmiňujeme? Velice dobře se totiž může stát to, že pokud vývojářský tým rozhodne, že tato implmentovaná/neimplmenovaná funkce je bezpečnostní riziko, bude muset ukončit vývoj verze 1.6.x a přijít s novou 1.7.x. Existuje totiž něco jako kuchařka, která říká, jak se joomla čísluje a jaké číslo se mění kdy, pokud dojde ke změnám. Jak to dopadne zatím není úplně jasné, nicméně změna tohoto typu je dost zásadní na to, aby se to vyřešilo tzv. minor verzí. Možná se brzy dočkáme verze 1.7.0 a možná taky ne...

Ještě jednou opakuji - pokud jste to neudělali, neaktualizujte na 1.6.2, vyčkejte na 1.6.3. Pokud 1.6.2 máte, buďte trpěliví, nová verze bude brzy. Pokud nemůžete počkat, vraťte se zpět k 1.6.1.