Jak bylo na J and Beyond 2010?

07.06.2010 10:54 387 zhlédnutí
Autor článku
Marek
Článek uživatele
JandBeyond_

Jak jistě mnozí víte, na přelomu května a června tohoto roku, uspořádala Joomla komunita první mezinárodní konferenci, a to v německém Wiesbadenu se slibným názvem J and Beyond. Konference jsem se zúčastnil a rád bych se s vámi tímto podělil o své dojmy a informace, které jsem si z této akce odvezl.

Přestože byl počet vstupenek omezen (250 míst), bez problémů jsem si lístek zakoupil až těsně před samotným zahájením akce. Podotýkám, že zakoupit vstupenku na místě nebylo možné.

JandBeyond-plakatOrganizátoři vybrali jako místo akce právě Wiesbaden, a to zejména z důvodu dobré dostupnosti. Toto rozhodnutí mělo své opodstatnění. Na konferenci totiž přijeli lidé z 25 zemí světa a pěti kontinentů. Oficiálním jazykem byla výhradně angličtina. Musím potvrdit, že tato podmínka byla plně dodržena a němčinu či jiné jazyky bylo slyšet opravdu jen velice zřídka. Myslím, že právě jazyková bariéra často odrazuje potencionální účastníky Joomla Days a tak uspořádat konferenci výhradně v angličtině považuji za dobrý nápad.

Akce probíhala celkem tři dny a program byl opravdu nabitý. Napočítal jsem celkem 55 prezentací plus nejméně dalších 7 doprovodných sezení. Přednášky probíhali paralelně v pěti dobře vybavených místnostech a za velice pozitivní považuji, že nebyl problém se na přednáky dostat. Co se týče témat, tak konference byla převážně zaměřena pro vývojáře a pokročilé uživatele systému či oblíbených doplňků. Bylo možné si poslechnout prezentace o úspěšných implementacích Joomly, o integraci systémů a tvorbě API a nebo o nových doplňcích jako třeba MXPostman nebo ZOO 2.0. Rovněž proběhlo několik workshopů s tvůrcí ambiciózního Nooka Frameworku nebo Tienda Shopu a samozřejmě nechyběly diskuze na téma novinky v Joomla 1.6.

Velice příjemným faktem bylo, že účastníci této konference byli zejména lidé z první linie projektu a úspěšní tvůrci doplňků. Nechyběli jména jako třeba prezident OSM Ryan Ozimek, dále Brian Teeman, Chris Davenport, Joseph Le Blanc. Přijeli lidé z Yootheme, RS Joomla, JoomFish, Comunity Builder, JoomlaWorks a mnoho dalších. Bylo úžasné vidět, jak tito lidé spolupracují, híří enthusiasmem a vyměňují si navzájem užitečné informace. Ta přátelská a uvolněná atmosféra, ktrá po celou dobu panovala, mi jen potvrdila, že za Joomla projektem stojí opravdu fungující komunita.

A jaké zajímavé závěry si odnáším z této ojedinělé akce? Určitě vím, že Joomla má slibnou budoucnost a v nadcházejícím roce se projekt pohne zase kupředu. Rovněž mám pocit, že díky rostoucí popularitě systému a open source odvětví nikdo o Joomle nepochybuje a naopak se snaží různými způsoby o vybudování dobré reputace a značky. Rovněž jsem rád, že Joomla komunita je otevřená opravdu každému a tento ojedinělý druh spolupráce přináší hmatatelný užitek lidem z různých konců světa. Takže chcete-li být i vy součástí velkého světa, určitě zůstaňte s Joomlou.

JandBeyond2010-seminar

Odkaz na stránky akce: http://jandbeyond.org

Napsal:

Marek Hušek

 

Informace o autorovi Marek

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Štítky:

Nové články

Související články