Přihlásit se
Oficiální stránky dnes přišly i s dalším zajímavým článkem. Ten je hlavně o tom, co bude dál, po vydání stabilní verze 1.5. Článek je opět překladem původního článku.

Dostal jsem mnoho dotazů na na jméno stabilní verze Joomly! 1.5. V egyptské mytologii je slovo Khepri spojováno s broukem Hovniválem (kheper), ale také je spojeno se znovuzrozením, obnovou a znovuvzkříšením. (viz heslo Khepri na wikipedii).

Protože je Joomla! 1.5 hlavně velkým přepsáním, zvolili jsme toto jméno, protože skvěle odráží to, co jsme provedli s Joomlou! 1.5.

Po vydání jsem si sám pro sebe říkal - “vydali jsme verzi 1.5, co dál?” a určitě nejsem jediný, kdo si tuto otázku položil:-) Nic není ještě pevně dáno, ale jsme si skoro jistí tím, kam se chceme dostat. Již od vydání verze Joomly! 1.0.0 jsme pracovali na Joomle! 1.0 a Joomle! 1.5. Pracovali jsme na dvou verzích, ale hlavně jsme se ve stabilitě soustředili na Joomlu! 1.0. Poté, co jsme se dostali k Beta a RC verzím, zaznamenali jsme odklon zájmu k Joomle! 1.5. Možná někdy napíšu knihu o tom, co vše jsme museli udělat, abychom se dostali tam, kde jsme nyní, ale je to na zvážení :-D Teď jsme vydali Joomlu! 1.5 a máme 2 verze v udržovacím módu a připravujeme proces pro Joomlu! 1.6. Tady je krátký náhled na jednotlivé zmiňované verze a nápady/stav:

  • Joomla! 1.0.x: Tato verze je v udržovacím módu a naše poslední verze je Joomla! 1.0.14 RC1. Momentálně  kontrolujeme 1.0.x fórum a aktualizujeme. Víme, co nás čeká před vydáním stabilní verze 1.0.14. Zkusíme se poučit z věcí, které se objevily při dokončování Joomly! 1.5…pokusíme se opravit chyby priority 1 a 2. Členové Joomla! Bug Squad (JBS, česky volně Skupina hledající chyby) by nám měla pomoci s testováním a správou fóra atd. Po vydání stabilní verze Joomly! 1.0.14 budeme spravovat fórum a tracker a budeme pracovat na dalších verzích, pokud je bude zapotřebí (znamená to oprava bezpečnostních chyb či pokud bude něco špatné).
  • Joomla! 1.5.x: Převedli jsme Joomlu! 1.5 do udržovacího módu, což znamená, že Joomla! Bug Squad tým (JBS) pracuje na Joomle! 1.5.1. Ne každý zaznamenal změnu v přístupu, ale opravdu jsme se pokusili nastavit proces tak, abychom opravovali chyby pomaleji, ale zlepšila se kvalita. Největší změna v přístupu je, že řešení připravíme až po řádném otestování patche. JBS proces již existuje 3-4 týdny a tento proces již používáme. Ne každý detail nového procesu je implementován a stále o něm diskutujeme. Něco, co bychom chtěli  ještě udělat, je předělání částí správcovského rozhraní komponent do MVC, krok za krokem v každé nové verzi. Ještě jsme se nerozhodli, které budeme předělávat a jak budeme tyto (možné) změny implementovat do kódu. Jako obvykle datum vydání Joomly! 1.5.1 neznáme, ale očekáváme, že budeme schopni ji vydat do 2 - 4 týdnů.
  • Joomla! 1.6: V dřívějších diskuzích jsme si odsouhlasili začít s tzv. white paper. Dohodli jsme se na použití této metody, abychom se otevřeli nejenom členům vývojářského týmu, ale chtěli jsme dát komunitě možnost  do white papers přispět. Důvod, proč jsme to udělali, je jednoduchý. Chceme analyzovat a ohodnotit nabídky, rozhodnout, které funkce zahrneme do implementace a díky tomu máme možnost dobrého návrhu. A chceme, aby to bylo řízeno komunitou. To nám dá výhodu vědět, co vlastně chceme vyvinout a co je nejdůležitější - jak to chceme udělat. Podrobnosti k tomu, jak to chceme udělat, budou zveřejněny později.

Brzy budeme mít 3 udržované verze a to je něco co jsme nedělali nikdy předtím. Abychom to zvládli, budeme potřebovat podporu komunity…to jste vy! V uplynulých týdnech jsme viděli velké úspěchy jako je  PBF, dokumentační setkání, Google Highly Open Participation soutěž a nově vytvořený Joomla! bug Squad. JBS tým není starý ještě ani měsíc a už má 25 aktivních členů. Je to skupina složena z členů vývojového týmu, dokumentačního týmu, dřívějšího Quality & Testing teamu, ale také z členů komunity. Odvádějí skvělou práci při procházení fóra/trackeru, vytvářením a distribucí patchů, jejich testováním atd. Chtěli bychom investovat do těchto týmů, protože vás potřebujeme, abyste nám pomohli… Jak jste mohli vidět, nezáleží na tom, co děláte, vždy\ je zde něco, s čím můžete pomoci. Joomla! je projekt, který je ke komunitě přátelský, takže pokud se rozhodnete pomoci, neváhejte. Tuto příležitost si užijete.