Přihlásit se
Znáte ten pocit, když něco víte a nemůžete to nikomu říct? Momentálně nemluvím o tom, když čekáte dítě a nechcete to šířit po rodině. Mluvím o tom, že zhruba od pátečního poledne víme o tom, že vyjde stabilní verze Joomly! označená číslem 1.5. Ano stalo se. Dnes ráno spatřila finální verze oficiálně světlo světa.

První zmínka o "nové a bombastické" verzi Joomly!, která už nebude postavena na základech Mamba (původní předek Joomly, podrobněji viz zde) se objevila v listopadu 2005. Je to tedy opravdu velmi dlouho. Jen ti nejvěrnější uživatelé zůstali u průběžného testování různých (řekněme to upřímně) paverzí.

Není co zase moc "okecávat ", pojďme na to, co je vlastně nového.


Změna první - kódování jen a pouze UTF-8

Je konec s rozhodováním se, jaké kódování použijete. Už žádné Win-1250 nebo Latin2. Jen a pouze UTF-8. Mnohé se tak vyřešilo, ale je nutno říci, že je to změna k lepšímu. Také to vývoj trochu zdrželo, protože i když je kódování UTF-8 na světě již nějakou dobu, ne vždy je jeho implementace bezproblémová a zvláště pro anglicky mluvící svět, které nějaké "jiné" znaky moc neoslovují.

Změna druhá - kompletní lokalizace

V hitparádě nejčastějších dotazů na našem fóru se hodně vysoko umisťuje dotaz : "Nainstaloval jsem do Joomly češtinu, ale v administraci je vše anglicky. Kde dělám chybu?" V nové verzi je totiž plně podporována i lokalizace administrace. To s sebou přináší mnoho problémů jak korektně a srozumitelně přeložit některé termíny.

Změna třetí - kompletně přepsané jádro

Cílem bylo oprostit se od Mamba. To se bohužel úplně nepovedlo, ale i tak byla Joomla! celkem razantně přepsána. Nese to s sebou jeden nepříjemný fakt - věci ze "staré" Joomly! nebudou v nové verzi 1.5 fungovat. Autoři je musí přepsat. Existuje jistá možnost zapnout tzv. "zděděný mód" (legacy mode), kdy by mělo být možné s nějakými omezeními provozovat i starší doplňky, ale není to úplně ideální. Prostě hledejte nové šablony/moduly/rozšíření určené pro novou Joomlu! a nespoléhejte na zázraky.

Změna čtvrtá - úplně nové správcovské rozhraní

Rozhraní bylo v mnoha ohledech změněno a bylo provedeno dost změn v ovládání. Vylepšen byl například instalátor doplňků, který sám pozná, co instalujete, nemusíte to dělat vy. Nahrajete soubor a nainstalujete jej. Instalátor pozná typ doplňku. Editace článků se změnila, nejsou zde dva editační boxy, je jen jeden. Oddělení úvodníku a ostatního obsahu článku se pak provádí horizontálním oddělovačem.

Změna pátá - nižší citlivost na nastavení hostingu

Jedna z největších bolestí "staré" Joomly! byla jakási "fajnovost" při přejímání nastavení hostingu. Obvykle se objevily problémy, pokud byl na hostingu aktivován např. Safe Mode. To se nová Joomla! snaží řešit pomocí novinky - FTP vrstvy. Jednoduše zadáte vaše přístupové údaje pomocí FTP protokolu a Joomla! je použije. Mělo by tak být zabráněno problémům s právy a při instalaci doplňků.

Změna šestá - co chystáme pro české uživatele?

Změna šestá ani tak nesouvisí s oficiální Joomlou (rozumějte šířenou z joomla.org). Pro české uživatele postupně připravujeme :

- nové stránky věnované jen a pouze Joomle! distribuci (jiné než zdejší joomlaportal.cz)

- nová sekce nejčastějších dotazů

- českou dokumentaci (s novou Příručkou pro zelenáče)

- kompletní český balíček s Joomlou tj. s integrovaným překladem správcovské i uživatelské části a s přeloženým ukázkovým obsahem

Vše bude trošku běh na delší trať, něco máme rozpracované, finalizace teď bude nejsložitější.

 

Tento letmý souhrn berte jen jako můj přehled nejzajímavějších novinek.

Pokud už chcete instalovat, podívejte se sem.

Dnes později na tomto místě najdete také české jazykové balíčky, zkoumáme k jakým změnám ještě v průběhu noci došlo.

 

 

Instalovat? Upgradovat?

Instalovat? Myslím, že jsem už znám svou skepsí k novým verzím a nabádáním k rozvaze. Zbrklé kroky jsou půl cesty k problémům. Takže jistě málokdo z nás odolá a nezkusí si novou Joomlu! nainstalovat. Ale použít ji na nově budovaný web by měli jen ti, kteří vládnou angličtinou a kteří dokáží řešit problémy s weby samostatně. I když bylo vše pečlivě testováno, vzniknou nové problémy a jistě budou objeveny a chyby. A to chce nějaký čas, než na ně bude publikováno řešení.

Takže instalujte, reportujte chyby v překladu, zvykejte si na novou královnu Vašich dnů a bezesných nocí. Ale opatrně, ať se královna nestane noční můrou. Osobně si myslím, že rozumné používání Joomly! bude možné až od verze 1.5.1, která bude reflektovat aktuální problémy nové Joomly!.

Upgradovat? Slibovali jsme návody na upgrade a v testování byly již nástroje, které mají přechod na J!1.5 usnadnit. Zde ale platí víc, než kdy jindy, že je potřeba udělat si zálohu a vše zkusit nejprve nanečisto.

Joomla! 1.0.x nekončí, bude i nadále udržována a v případě bezpečnostních problémů i aktualizována a dá se předpokládat, že minimálně půl roku a spíš rok bude zcela bezpečné ji používat. Takže Vy opatrnější se nemusíte bát, že Vám uteče Joomlasvět a z tepla Vaší zabydlené J! 1.0.x můžete s klidem sledovat studijní úsilí nedočkavců.

 

Sváťa a HonzaG