Přihlásit se

Díky časovému posunu můžeme dřív než oficiální stránky joomla.org přinést velmi zajímavou novinku, která jistě významně ovlivní náš oblíbený publikační systém.

Společnost Microsoft své proklamace o podpoře open-source projektů myslí vážně a věnovala komunitě CMS Joomla! 100 000 dolarů na další rozvoj. "Prozkoumali jsme veškeré vazby uvnitř komunity a zjistili, že lepší motivaci vývojářů je možno zajistit finanční injekcí" řekl John Mushroom, PR manager Microsoftu, soustřeďující se na Open Source.

Dále nabídla společnost vývojářům pomoc s řízením celého projektu, protože po náročných a komplexních analýzách zjistila, že vývoj Joomla 1.5 má mnoho společných znaků, jako její horká novinka - Windows Vista! Z těch nejvíce "bolavých" lze jmenovat:

  • kompletní přepsání jádra
  • vyšší bezpečnost
  • použití mnoha nových technologiíí
  • RC1 se diametrálně liší od finální verze (u Windows jistota u Joomly! realita)
  • zpoždění oproti plánu delší než rok

Díky těmto společným znakům, souhlasil Microsoft s novým logem a označením Joomly 1.5, která se bude jmenovat Joomla!Vista.

JoomlaVista.png

Spolupráce s Microsoftem by však měla být hlubší. Kromě optimalizace kódu Joomly pro rychlé vykreslování v IE7, se uvažuje o verzi Joomly! portované do ASP.NET a podpoře databází Microsoft SQL. Další novinkou by měla být i možnost přechodu všech hostingových serverů, na kterých běží Joomla stránky (dev.joomla.org, joomla.org, forum.joomla.org), na nový Windows Server 2003 s plánovaným upgradem na Vista Server. Licence budou poskytnuty zdarma.

No, uvidíme, co další jednání přinesou, každopádně v kuloárech se povídá, že probíhají ještě jednání s Google, aby stránky v Joomle byly při vyhledávání umisťovány na lepších pozicích. Vše bude zajištěno pomocí klíčového slova Joomla!, které bude při hledání preferováno. Tato akce je výsledkem velmi dobré spolupráce komunity Joomla! a Googlu v rámci Summer of Code.

Je jasné, že mnohé novinky se některým uživatelům asi líbit nemohou (přece jenom pověst Microsoftu je hodně kontroverzní), ale v tuto chvíli se zdá, že Microsoft se chystá implementovat Joomlu! v rámci nějakého balíčku nabízených služeb, patrně bude Joomla! využita pro převod domovských stránek Microsoftu do redakčního systému a pro MSDN. Třeba se někdy dočkáme plné integrace do systémů Microsftu.

Odkaz na originální zprávu http://www.microsoft.com/uk/press/content/presscentre/releases/2007/03/PR03811.mspx 

Honza a Sváťa