Přihlásit se
Malé shrnutí událostí kolem Joomly již pošesté. Testování češtiny pro Joomlu! 1.5 běží, nová Joomla 1.0.11 během zítřka a co se děje s vývojem verze 1.5. Pokud vás něco ze zde uvedených věcí zaujalo, přečtěte si tento článek.

Začnu zprávou, která je v tuto chvíli aktuální, ale za chvíli nebude. Vývojáři oznámili brzké vydání nové verze 1.0.11, která by měla spatřit světlo světa během dneška nebo zítřka tj. 26.8.2006. K dispozici jsou neveřejné beta verze ze kterých je vidět, že to opět souvisí s bezpečností. Měla by to být reakce na zvýšený počet hacků Joomly. Kompletní oficiální seznam bude k dispozici poté, co vyjde finální verze. Oficiální vyjádření zní - upgradujte co nejdříve. S češtinou snad problém nebude, měla by být shodná se starší verzí.

Po asi dvou měsících se na vývojářských stránkách objevila podrobnější zpráva o tom, co se děje s vývojem Joomly! 1.5. Vývojáři reagovali na časté dotazy a spekulace, které říkají, že vývoj verze 1.5 je zpomalen nebo úplně zastaven. Oficiální zpráva říká (a můžu jí potvrdit), že vývoj běží stále dál a vývoj je velmi aktivní. Můžete to vidět na SVN verzi, která obsahuje mnoho novinek a změn denně, které opravují chyby nebo přidávají nové funkce. Jde to trochu proti tvrzení o tom, že teď už se kód jen upravuje a čistí, můžu však říci, že stále ještě probíhají zásadnější změny. Vývojáři totiž zásadněji předělávají součásti jádra Joomly! a chtějí tak docílit plného oddělení aplikační logiky od prezentace. Podle jejich vyjádření však tyto práce spějí ke konci. Druhou oblastí, která se řeší, je velké množství otevřených a nelezených chyb. Pokud se podíváte na forge.joomla.org, najdete jich tam docela dost a postupně se opravují.

A teď má dedukce, nikoliv oficiální názor. Vývojáři tvrdě pracují na nové verzi. Zjistili totiž, že verze 1.0.x je dostatečně stabilní a odzkoušená a funkční, že ji lze vesele používat. Pracují na jejím udržování v bezchybném stavu (odolné proti útokům) a komunita zatím nekřičí "dejte nám novou joomlu" a mají tak volné ruce k práci nad novou verzí. Nová verze (alespoň ta, kterou máme k dispozici) přináší navenek jen několik drobných změn. To důležité se odehrává uvnitř. Ano, z pohledu koncového uživatele přináší nová verze jednu podstatnou a novou věc - přeloženou správcovskou část. A proto se na ní tak těší. Další věci jsou neviditelné a ne zase až tak podstatné. Touto zprávou nám tým říká - používejte verzi 1.0.x, je velmi dobrá a použitelná. Nechte nám také prosím prostor a čas na to, abychom se poprali s novou verzí. A také - nevíme, kdy to doděláme. Může to mít ovšem opačný účinek. Někteří netrpěliví se od Joomly odvrátí, i když v podstatě není proč. Co tak zásadního verze 1.0.x neumí? Napadá mne pouze jediné - lokalizovaná správcovská část. Tomu, kdo se rozhoduje podle tohoto paramteru, to vadí. Ale moc dalších alternativ (plně počeštěných) zase není.

Nakonec jsem si nechal něco veselejšího. Náš tým začal intenzivněji testovat český překlad nové verze 1.5. Z toho je jasné, že překlad je hotový a teď probíhá úmorná práce v tom, vychytat všechny nedostatky, překlepy, nelogičnosti překladu. Vypadá to zatím tak, že v době uvedení oficiální betaverze by měla být čeština k dispozici. Přeloženo je kompletní prostředí včetně instalátoru, uživatelské a správcovské části. Navíc jsme se rozhodli sjednotit terminologii, což může nejeden z vás hůře snášet. Ale lze si to na míru upravit. Pokoušíme se však jednotnou terminologii používat a hlavně ji vytvářet logicky. širší diskuze je samozřejmě možná.