Přihlásit se
Mluvíme o tom na těcho stránkách prakticky od listopadu loňského roku - bude nová Joomla! označená číslem 1.5. Pořád se vyvíjí, vývojářský tým dolaďuje a přepisuje co se dá (je to vidět na množství opravených chyb - víte např. že ke včerejšímu dni se Joomla 1.5 měnila více než 4 000 krát?). V úzké souvisosti se objevila velmi povzbuzující zpráva, která opět posouvá Joomlu! blíže ke komerčním produktům, i když jím není.

Abych byl přesnější - na domovské stránce se objevila informace, že pro testování stability a funkčnosti se bude využívat produkt TestComplete a pro testování bezpečnosti to bude Acunetix.Oba programy jsou profesionální testovací nástroje používané i jinými vývojovými týmy. Letmým nahlédnutím do ceníků společností zjistíte, že se jedná o produkty v souhrnné ceně skoro 2 000 dolarů, což můžete brát jako dar celé komunitě. Můžete si říci, že to vlsatně nic není, ale já v tom spatřuji celkem výrazný signál směrem k vývojářské komunitě - váš produkt má svou hodnotu a vyplatí se nám do něj investovat. Což je velmi dobré.

Program TestComplete je kompletní testovací prostředí pro různé projekty  napsané v různých programovacích jazycích. V Joomle! se s ním bude testovat především funkčnost, moduly, HTTP a webová vrstva. Produkt toho umí samozřejmě mnohem víc, Joomla! jej však v plné šíři neumí využít, neboť některými věcmi nedisponuje. Ze zajímavých vlastností produktu můžeme uvést třeba automatické simulování práce uživatele (prostě nahrajete si určité skripty, kdy do nějakých políček zadáváte určité hodnoty - třeba chybové apod.), kontrolu událostí, volání DLL knihoven apod.

Druhý program je zaměřen na "hackerské" techniky jako je např. vstříknutí SQL kódu, přetečení zásobníku apod. Na serveru prostě nasimuluje několik činností, které by mohl případný hacker provádět a testuje, jak se bude Joomla! chovat. Zda se útok zdaří, nebo zda je vůči němu Joomla! imunní.

 Všechny tyto pomůcky by snad do budoucna měly snížit riziko chyb v Joomle!, protože bude vyvinuta standardní sada testů (zvaných QA), tak jak je využívána v jiných produktech. Tím se Joomla! bude docela zžetelně lišit od jiných podobných produktů, protože pokud vím, tak takto rozsáhlé a profesionální testy žádný přímý konkurent (Mambo, phpNuk, Drupal apod.) nedělá.

Hlavní výhodou bude klid v našich duších. V diskuzích občas prosakuje dotaz - Proč Joomla! a ne Mambo? V tuto chvíli mám jeden pádnější argument - Bo se Joomla! testuje na chyby (řečeno po ostravsku). Teď je ještě jedna důležitá věc. Ať už se dozvíme, kdy nová Joomla! bude...