Přihlásit se
Po té co jsem se začal zajímat co nového chystá nová verze Joomly 1.1 a několik vývojových kompilací jsem vyzkoušel, vám můžu přinést stručný přehled  novinek, na které se můžeme těšit. Upozorňuji, že některé z novinek se však ve finální verzi nemusí objevit.

První změna se nám ukáže hned při instalaci Joomly. V prvním dialogovém okně nás přivítá nová šablona, ale také změna důležitější, místo předinstalačí kontroly, která se dostala do druhého kroku instalace máme na výběr změnu jazyka instalace.

Po konfiguraci databáze přibyly v instalátoru dva nové kroky a to volba kódování databáze a konfigurace ftp. Pro využití kódování ve formátu UTF-8 je doporučována verze mysql novější než 4.1.12. Pokud nemáte takovouto verzi databáze, potom Joomla použije pro uložení dat v UTF-8 zpětnou kompatibilitu. V případě, že váš hosting má zapnutý safe mode, pak využijete další okno instalátoru, kde si budete moct nastavit ftp klienta pro instalaci. Toto bylo v dřívější dobách Mamba známo pod Safe mode patch. Dále již instalace probíhá stejně jako v dřívějších verzích. Pouze v předposledním kroku přibylo políčko pro zadání kořenového adresáře ftp.

Lokalizace administrační čísti se projevila také v přihlašovacím formukáři administrační části, kde si požadovaný jazyk můžeme přímo vybrat. Po přihlášení do administrační části si můžeme všimnout, že zmizelo menu Mambots a bylo nahrazeno pojmenováním Plugins. Rovněž se zjiednodušila instalace rozšíření pro Joomlu. Nyní  je k dispozici pouze jeden instalační dialog, takže odpadá nové spouštění instalátoru, pokud jste se spletli a místo instalátoru pro komponentu jste spustili třeba instalátor modulu a pod. Odinstalace zůstala rozdělena do třech dialogových oken, jako dříve.

Dále se podíváme na  globální konfiguraci, která se také nevyhla přepracování a zpřehlednění. Konfigurace, která se týká uživatelů byla přesunuta z karty Site na kartu vlastní Users. Ze záložky Locale zmizelo nastavení Country Locale, které nastavovalo formát popisků. Nastavení jazyků administrační i veřejné části bylo přesunuto přímo do menu Site.

Poslední změna se týká Mambotů, nebo nověji Pluginů. Jejich počet byl rozšířen, mezi novými najdeme například plugin pro ssl adresy, nebo statistiku uživatelů. Také je zde možnost použít autentikaci pomocí LDAPu.

Na úplný závěr ještě uvedu změnu týkající se off-line režimu webu. Nyní se na stránce s upozorněním, že je web vypnut, zobrazuje přihlašovací formulář. Ten po přihlášení administrátorovi umožní zobrazení webu v zapnutém stavu, což je užitečné pro rozsáhlejší aktualizace, kdy byste chtěli mít přehled o tom, jak aktualizace probíhá a přitom chcete, aby vaši návštěvníci neměli během aktualizace polofukční vaše stránky

Filip Bartmann