Přihlásit se
Na domovské stránce Joomla.org se objevilo několik zajímavých informací, se kterými vás chci seznámit. Vycházím z textů, které jsou k dispozici a jedná se o jejich volný překlad.

 

 

 

 

Předně zpráva číslo jedna : oficiálně se rozbíhají překlady. Stáhnu poslední verzi a dám se do překládání, dle toho, co jsem viděl, není toho zase až tak mnoho. Můžete se také těšit na nějakou drobnou recenzičku nové verze, ke které máme přístup.

Zpráva číslo dvě je ta, že se objevila nová "cestovní mapa", tedy jakýsi jízdní řád pro uveřejňování nových verzí. Nejzásadnější věcí je to, že se nová verze 1.1 objeví již brzy. Hlavním motorem je totiž fakt, že Joomla 1.0.x nepodporuje lokalizaci správcovské části, která je velmi žádaná a v podstatě brzdí mnoho lidí v tom, aby na Joomla! přešli z Mamba, zvláště tehdy, pokud používají AdminLanguage, který lokalizaci provádí, ale není možno jej v Joomla! použít. Proto se některé nové funkce objeví až ve verzi 1.2, i když byly plánovány do verze 1.1. Důvod je jasný - maximálně zkrátit dobu do vydání verze 1.1.

Další věcí je  vydání několika "oficiálně podporovaných komponent", které zaručí, že budou v Joomla! fungovat. Jako první je uváděna komponenta JoomFish, já v tom spatřuji analogii s MambelFish, tedy komponentou pro vícejazyčné weby. Důležité je, že tato komponenta nebude standardní součástí Joomla! core, bude možno ji stáhnout volitelně. Je to zvláště proto, protože mnoho uživatelů komponentu nepotřebuje. Vývojáři však slibují snadnou integraci komponenty do Joomla ve formě předpřipravených "můstků". Rozhodnete-li se pro Joomla a JoomFish, nebudete mít problémy. Komponenta bude oficiálně podporována a udržována samotným vývojářským týmem.Později se objeví další, zmiňováno je prostředí na testování modulů a nová sada šablon.

Verze 1.1  (bude vydáno na začátku Listopadu)

 • Možnost lokalizace statických textů v backendu (správcovské části)
 • Přidání podpory pro jazyky píšící zprava doleva
 • Vylepšená správa jiných znakových sad než ISO-8859-1 přidáním podpory UTF-8
 • Přidání User Botů s podporou dalších autentifikačních metod (jako je LDAP)  a vylepšení spolupráce s jinými aplikacemi
 • Přidání SSL bota pro podporu https stránek

 

Verze 1.2

 • První výsledek práce pro podporu i jiných databází než jen MySQL
 • Vylepšená podpora pro nastavování uživatelských práv (vytváření vlastních uživatelských skupin, přístup k určitým funkcím bez možnosti měnit obsah apod.)
 • Vylepšené cachování
 • Oddělení logiky šablony od prezentační části
 • Nové prostředí pro javascripty
 • FTP instalační mód
 • Základní verze s prvním vylepšením přístupnosti a použitelnosti pro osoby s handicapy
 • Vylepšená podpora SEF

 

Verze 1.3

 • Vylepšování přístupnosti a použitelnosti
 • Správa verzí obsahu

 

Jak se lze na uvedený dokument dívat? Je zde jasná a zřejmá snaha o co nejdřívější vydání nové verze, která bude mít vlastnosti poslední verze Mambo 4.5.3 s vylepšeními. Tato verze by se měla objevit v průběhu dalších asi 2 týdnů. Mnoho věcí původně plánovaných do verze 1.1 se přesunulo do verze 1.2. Naprosto zřejmá je snaha o vytvoření verze, která bude produkovat validní kód, umožní přístup na Joomla! stránky i pro handicapované uživatele a navíc zvýší bezpečnost celého produktu (SSL a LDAP). Zajímavá je podpora UTF-8.

Pro mne zde je několik nejasností. Nevím, co si mám přesně představit pod bodem FTP instalace a  oddělením logiky šablony od prezentační části.

Uživatele, kteří používají komponentu MambelFish a mají s ní v Joomla! problémy jistě potěší, že i na ně tým myslí při vývoji JoomFish. Já v tomto dokumentu cítím jasnou snahu vývojářů dokázat, že Joomla! není jen odnoží Mamba, ale že se chtějí  vypořádat s neduhy, které si Joomla! přinesla z Mamba a které jsou často zmiňovány jako slabiny Joomla!.

Z hlediska českých uživatelů se s příchodem nové verze konečně otevře možnost k masovějšímu nasazení Joomla! do produkčního prostředí, protože konečně bude mít vlastnosti verze Mamba 4.5.2.3 a bude to Joomla!. Mně se ohlášené novinky líbí. A co vy?