Přihlásit se

V sobotu 19. října se uskutečnilo 4. setkání naší komunity, poprvé jsme se skupinově zapojili do Pizza, Bugs and Fun, slyšeli jsme zajímavé přednášky. Kdo se nezúčastnil, může jen litovat. Krátký sestřih, jak se nám dařilo, můžete zhlédnout na videu.

Co se dělo? Ráno několik minut po 9. hodině Jan Pavelka (H13) navázal komunikaci s organizátory Pizza, Bugs and Fun 2019 a bylo zahájeno testování, zda vše funguje, jak má, pro prezentování na srazu, který oficiálně začal až v 10 hodin. Po mém přivítání všech dorazivších účastníků nastoupil H13 a prezentoval, co musí zájemce o testování provést. Od stažení nezkompilované verze Joomly z GitHubu, přes její zkompilování, zprovoznění testovací komponenty v Joomla 4 (beta 1) a samotné testování chyb. Bylo to velmi zajímavé. Díru do světa s počtem vyřešených případů jsme sice neudělali (vítězem, tuším, se v daný den stali testeři z Indie), ale pro začátek a první takovou společnou akci to jistě stačilo. Jistě by stálo zato uveřejnit zde článek (video) s podrobným postupem, jak se připojit k testování chyb v Joomla. Třeba tak jednou upozorníte na chybu, na kterou jste v Joomla narazili, a pomůžete tak k jejímu odstranění.

Dalšímu tématu se věnoval Norbert Végh (Noro). Přednesl nám konkrétní řešení progressive web apps, ačkoliv toto řešení nebylo postaveno na Joomla!, obohatilo to přítomné v oblasti mobilních aplikací a offline verzí stránek. Přáním bylo mít takové řešení dostupné i pro Joomla! V diskuzi jsme také probrali téma přístupnosti webových stránek pro hendikepované uživatele, dozvěděli jsme se zajímavosti z praxe.

Třetím tématem byl náš komunitní web Joomla portál. Proběhla diskuze, co by se mělo zlepšit, aby byli uživatelé více spokojení. Jeden z bodů, který má urychlit uveřejnění zajímavých a aktuálních informací ("hot news") z různých odvětví, nejen z Joomla!, je již aplikován (vizte modul v pravém sloupci - Krátké zprávy). Dalším bodem bylo urychlení vydávání klasických článků a nastavení práva ověřeným uživatelům, kteří píší články korektně, správně, bez chyb apod. (jednoduše zvládají redaktorskou činnost). Posledním bodem bylo zpracování komentářů u článků tak, aby byla zvýšená dostupnost reakcí na článek uživateli (nejlépe formou komentování článků ve fóru) a tím zvýšená pravděpodobnost, že se uživatelé do reakcí na článek zapojí ve větším množství.

Ve zbylém čase jsme mezi sebou řešili zajímavé případy z praxe a obohacovali se o zkušenosti s řešením konkrétních problémů v Joomla. Termín příštího srazu jsme předběžně stanovili na sobotu 25. 4. 2020, můžete si tento datum již zapsat do kalendáře.

Těším se opět na další setkání! Dorazíte?

4. sraz CZ/SK komunity Joomla! (19.10.2019, Olomouc)

Video: Petr Coufal | Hudba: Little Richard - Long Tall Sally

Petr Coufal