Přihlásit se

Naši účast na konferenci LinuxExpo jsme již avizovali a něco už poodhalil Honza svým prvním zápiskem. Zde si tedy můžete přečíst podrobnější zprávu.

prednaska

Celá akce se konala ve dnech 15. a 16. dubna v pražském hotelu Olympik a jednalo se o odbornou konferenci. Celé dva dny jste mohli ve dvou sálech navštěvovat odborné přednášky na různá témata týkající se převážně svobodného software. Vrchol všech příznivců tohoto portálu nastal ve čtvrtek ve 13:45, kdy se v sále číslo dva konala odborná přednáška vedená  předním českým Joomla odborníkem Honzou Guziurem. Jak jsme se shodli, bylo to skoro na den přesně 2 roky od jeho poslední přednášky.

Předtím, než pro nás celá akce vyvrcholila, účastnili jsme se debat na stánku. Zapomněl jsem říci, že to bylo to primární místo, kde jste mohli potkat (skoro) všechny, kteří s portálem nějak souvisejí. Jinými slovy - kdo jste ve čtvrtek na místě byl, měl jste možnost vidět úplně poprvé to nejtvrdší jádro portálu. 

Z LinuxExpa jsem si odnesl tyto poznatky :

  • že musíme zapracovat na kampani, která naučí lidi vyslovovat Joomla jako "džumla" a nikoliv "jumla" případně "jómla"
  • že existují provokatéři a ptají se na to proč používáme Joomlu a ne Drupal
  • že Joomlu používají i velké firmy a nechlubí se tím
  • že používat redakční systém je dnes moderní na všech uživatelských úrovních
  • že pokud vyjde jen polovina toho, o čem jsme se bavili, máte se na co těšit
  • že ani po dvou letech si Honza ještě nepořídil nějakou slušnou kravatu a že si ji musí půjčovat
  • že když spoléháte na bezchybnou organizaci, obvykle má trhliny neboť dvě minuty před startem přednášky zjistíte, že se jaksi předpokládá, že si přinesete vlastní počítač

Debata se točila kolem budoucích aktivit jak portálu, tak i komunity, mluvili jsme o tom, jak pomoci začátečníkům či naopak pokročilým a jak se pokusit zorganizovat nějaké větší setkání alias Joomla Day. Na akci jsme mluvili s Vlastou Ottem (šéfredaktor LinuxExpresu) a domluvili s ním pár nějakých budoucích aktivit. Také jsme mluvili s Petrem Krčmářem (šéfredaktor Root.cz) a rozebírali naše šance v anketě Czech Open Source. Také jsme skončili v družné debatě s Tomášem Matějíčkem (tvůrcem linuxové distribuce Slax), který se pokoušel z nás dostat nějaké informace o Joomle.

Na stánku jsme měli Honzův notebook a mnou dodaný monitor, na kterém běhala prezentace složená z obrazovek různých webů postavených na Joomle, loga Joomly a ukázkami rozhraní Joomly. Postupně se na stánku objevili Minstrel, Fenris, Filbar, Mokrouš a Graph. O den dříve tam byl i HonzaKr. Oproti očekávání nakonec nedorazil Franta25 ani Bart.

Přednáška proběhla velmi úspěšně, nedošlo k žádnému kiksu a skončila na minutu přesně. Honza v ní hovořil o Joomle, zastavil se u historie a přednáška obsahovala docela jedinečnou část představující české weby postavené na Joomle. Část věnovaná dotazům se točila kolem připravované verze 1.6 a nikdo se neptal na Drupal.

Zapsal Sváťa

:::

Rád bych Sváťovu zprávu doplnil o několik informací:

1. LinuxExpo byla první konference, na které měla Česká Joomla! a Joomlaportál stánek. Rozdávali jsme letáčky, odpovídali na otázky a přibližovali Joomlu zájemcům. Za tuto část našeho vystoupení patří největší poděkování mé Vevig, která měla nejen obrovskou trpělivost, když jsem naši prezentaci připravoval, ale také mi hodně pomohla. Celou podporu Joomle pak završila tím, že se mnou byla ve středu na stánku. Bohužel se odmítala nechat vyfotit, takže mi ji nemůžete závidět :-) (HonzaKr jistě potvrdí) Ve čtvrtek byl pak velkým pomocníkem Mokrouš, který velice fundovaně diskutoval o programování pro Joomlu a o základních objektech Joomly a celkově mne s prezentací na stánku správně podpořil. 

mokrous
Mokrouš diskutuje a vysvětluje

2. Rád bych vysvětlil, proč na přednáškách na LinuxExpu využívám půjčenou kravatu. Je to proto, že Sváťa odmítá přednášet společně se mnou. Při přednáškách sedí v předposlední řadě a pro jistotu se ještě nějak maskuje, většinou za foťákem. Takže alespoň jeho kravata stojí na pódiu:-) Druhým důvodem je, že kdybych náhodou s tou kravatou nějakého tazatele uškrtil, Sváťa bude spoluviník a při troše štěstí dostaneme společnou celu.

3. Abych nebyl ukecaný - dnes je první den, kdy můžu mluvit, tak jen fakta: Počet registrovaných účastníků LinuxExpa - 160, počet rozdaných letáčků - 500, počet diskuzí o Joomle - nepočítaně. Ztráty - 0

4. Pro ty, kteří se na přednášku nedostali ji nabízíme alespoň ke stažení pdf joomla-linuxexpo2009

HonzaG

Mokrouš, HonzaG, Sváťa, Filbar, Minstrel, Fenris