Přihlásit se
Jak jsem již avizoval v jednom článku zde zveřejněném dříve, pustil jsem se do programátorské práce pro komunitu. Osobně si myslím, že tento projekt zaujme nejenom uživatele u nás a v blízkém okolí, ale snad bude mít i celosvětový význam. Opravdu jsem na to zvědavý. Chtěl bych vám podhalit roušku tajemství projektu, nazvaného Džumlaček.

Tento projekt byl vytvořen pro několik skupin uživatelů :

- začátečník, který chce vidět, jak Joomla vypadá a jak funguje.

- vývojář, který chce otestovat svůj modul/komponentu nebo šablonu

- vývojáře, kteří chtějí prezentovat svůj výtvor zákazníkům

Pokud máte Windows, čtěte dál. Vytvořil jsem projekt Džumlaček (Joomla! Czech), což je v první fázi kompletní WAMP (Windows/Apache/MySQL/PHP) server do Windows. Jedná se o běhové prostředí, které umožňuje na lokálním počítači pustit potřebné servery vyžadované pro běh redakčního systému Joomla. Ano existuje MSAS/JSAS, ale trpí několika problémy :

- nefunguje jiné než anglické prostředí

- není možno jej používat bez instalace na cílový počítač

- není v češtině

- obsahuje reklamu

Hlavní výhody Džumlačeku :

- je česky a hlavní ovládací panel je možno přeložit do libovolného jazyka podporovaného ve Windows

- zdrojové kódy ovládacího panelu jsou k dispozici, můžete si provést vlastní úpravy

- snaží se co nejvíce parametrizovat - porty, překlad, cesty

- je možno jej provozovat z libovolného média schopného zápisu a viditelného ve Windows jako písmenko (flashdisk, paměťová karta, mp3 přehrávač, pevný disk, externí disk apod.)

- snaží se detekovat problémový software a upozornit uživatele na možnost konfliktů

K dispozici je ve dvou verzích - s instalátorem a bez něj. Po spuštění se objeví obrazovka, která vám umožní spustit běhové prostředí a potom i samotnou Joomlu. Jedná se o standardní instalaci Joomly! 1.0.12 ve které nebylo nic měněno (pokud pominu výchozí obsah a přidání češtiny/slovenštiny).Nakonec snad už jen sejmuté obrazovka běžícího Džumlačeku. No a ještě bych uvedl jen odkaz, kde to stáhnout. Zkuste to na http://joomlacode.org/gf/project/dzumlacek/frs/. Časem se tu objeví ještě podrobnější návod.

dzumlacek02.png