Tento článek je určen těm, kdo neznají protokol FTP nebo neznají přihlašovací údaje pro FTP na svůj web. Často se vám stane, že hledáte nějaké vylepšení či opravu chyby a zjistíte, že je třeba změnit soubor xxx ve složce yyy. Pokud neznáte FTP, tak většína lidí začne tápat. A pro ty je určen tento článek. Přihlásíte se do administrace webu a přes ovládací panel přejdete do šablon. Další postup je vysvětlen v prvním videu.
První možností je editace přímo z joomly:
Pozor, musíte být velmi opatrní, pracujete se skutečnými soubory na webu a pokud něco smažete, je to prostě smazané a obnovíte to jen ze zálohy. Asi jste si všimli, že i mě překvapilo, že se mi smazala složka CSS a tím pádem všechny soubory v ní a případně i podsložky. Předpokládal jsem potvrzující dotaz, zda se má složka smazat (u souboru se to ptá).
Tímto můžeme libovolně editovat soubory v šabloně, například složku /templates/protostar/ a její podsložky.
Druhou možností je nainstalovat si rozšíření Phoca Commander.
Pokud totiž chcete z joomly editovat celý webový prostor, je tohle asi jediná možnost. Navíc je to "czech made". Zde si stáhnete phoca commander a češtinu k němu a normálně nainstalujete.
Navíc si zde můžete měnit i atributy (oprávnění souborů), což přímo v joomle nemůžete. Ve videu jsem to neukazoval, protože je primárně určeno pro začátečníky. Ale pokud má web a ftp jiné vlastníky souborů, bývá často tato možnost jediná (pokud na to hosting nemá nástroje v administraci webu nebo nechceme na hosting volat či psát)
Závěrem:
Tyto způsoby editace webu jsou docela rychlé a srozumitelné, někdy je pro drobné změny třeba v CSS používám i já, raději než se připojit přes FTP. Mají ale jednu velkou nevýhodu, jejich editor neumožňuje kontroly syntaxe kódu. To umí jen editory pracující pomocí FTP. Možná by bylo zajímavé udělat editor, který by to v joomle kontroloval.
Ale o připojení pomocí FTP zase někdy příště.
Phoca Commander je skvělé, možná trošku nedoceněné rozšíření pro Joomla. Používám, funguje bez problémů.
Ernste díky za tutorial :).
Příště bude OPC a pak základy práce v CSS
a není problém s tím, že by to mršilo PHP nebo CSS soubory jako třeba webftp na wedosu?
Petro, pokud se ti stalo, že to "mršilo" nějaký soubor v PHP, zkoušela jsi nastavit na úvodní obrazovce přihlašování do WebFTP "Binary" mód místo klasického Automatic? Ptám se protože jsem měl podobný problém u systému Moodle přes FTP Fillezilla.
Petro, tohle s webftp nemá nic společnýho. Edituje to soubory přímo na webu. Není tam žádný vzdálený přenos dat. Ještě jsem neslyšel, že by phocacomander poškodil nějaký soubor a editace v šabloně už vůbec ne.
Nevím proč má wedos webftp, když většina ostatních má správce souborů.
A jak se díváte na bezpečnost webu jako takového při použití různých komponent typu comanderů?
První co šlo do háje na všech joomla webech u nás byly tyto aplikace. Podle mne je to první brána, kterou se snaží hackeři najít a použít.
Pak následoval rsfirewall, httacess do administrace, zamčení souborů a složek webů(kromě poviných pro zapisování) a přesun některých složek mimo zavedenou strukturu.
Chápu, že pro administrátora, který přeroste běžného klikače v administraci je to první cesta, na naše weby eshopy, které dělají bussines to ale nedávám z principu.
Co Vy?
"První co šlo do háje na všech joomla webech u nás byly tyto aplikace. Podle mne je to první brána, kterou se snaží hackeři najít a použít."
Mě, jako vývojáře, by zajímala konkrétní zranitelná místa. Jestli u vás máte nějaké konkrétní poznatky, bylo by skvělé dostat nějaký feedback (např. přes email). Já používám Phoca Commander od roku 2013 a 100% jsem maximalizoval bezpečnost mou a lidí, u kterých tuto metodu používám. Týdně mám 2 - 3 případy, kdy pomáhám někomu přímo na jeho serveru a od roku 2013 si už od těchto lidí nenechávám posílat FTP přístupy (tedy, ani v mailu, ani u mě v nějakém FTP klientovi, ani u člověka v mailu, který mi to zasílá, ani nikde jinde prostě nezůstane viset FTP login a heslo).
1) Dostanu Joomla! účet, buď já nebo dotyčný nainstaluje Phoca Commander
2) Provedu debug přímo v souborech na webu
3) Na konci odinstalovávám Phoca Commander, můj účet je vymazán.
Nikde nefiguruje FTP účet, jen heslo do Joomly!, které už je neplatné a účet neexistuje. Na rozdíl od účtu v Joomle! není jednoduché pro uživatele vytvářet dočasné FTP přístupy. Před tím, než jsem začal používat Phoca Commander, mi lidé zasílali FTP účty, které potom byly pořád platné a jejichž hesla visela někde v prostoru.
Tedy, u mě je použití Phoca Commanderu zásadní v oblasti bezpečnosti.
Ruda měl zřejmě na mysli starý etxplorer, ale nezvolil zrovna správný název.