Přihlásit se

Joomla je „free“ software (pozor nikoliv freeware!) šířený pod licencí GNU GPL. Přesné znění této licence najdete na http://www.gnu.cz/licence.html. Slovo free lze v angličtině vykládat dvěma způsoby. Prvním významem je svobodný. Do kontextu je to uváděno jako „free speech“ - svobodná řeč ne „free beer“ - pivo zdarma. Tato svoboda tkví v tom, že můžete program vydaný pod touto licencí spouštět za libovolným účelem, kopírovat, distribuovat dalším uživatelům, studovat jeho chování, měnit nebo vylepšovat jej tak, aby vám vyhovoval. Čili vztahuje se to na práva uživatele a jeho zacházení s kódem.

 

Kdo vlastní autorská práva na Joomlu?

Práva vlastní společnost Open Source Matters, která vznikla jako reakce na interní události v komunitě kolem projektu Mambo.

Jsou zde nějaká omezení pro používání Joomly?

Licence GNU GPL vám dává svobodu používání programu na jakýkoliv účel (komerční i nekomerční)

Mohu vyžadovat za distribuci Joomly peníze?

GNU GPL licence dává každému toto právo. Právo na poplatek za distribuci tohoto software je jedním ze základů „free“ software (srovnejte s freeware, zde nesmí být poplatek ani za distribuci). Proto můžete za distribuci vyžadovat peníze, nesmí to být ovšem cena za program. GNU GPL licence totiž neznamená, že byste program museli automaticky dostat zadarmo. Neplatíte za program, ale za jeho distribuci (v elektronické podobě, na CD apod.) Pokud někdo uvádí cenu za program šířený pod licencí GNU GPL, porušuje tak tuto licenci.

Mohu ze svých stránek odstranit text „Powered by Joomla, Joomla is Free Software released...“ apod. v hlavičkách a patičkách?

Ano můžete, i když se předpokládá, že se budete chtít pochlubit tím, jaký program používáte pro tvorbu svých stránek.

Mohu ze svých stránek odstranit text „Designed by UnknownFactory“ apod. v hlavičkách a patičkách stránky?

Pokud používáte nějakou šablonu, která podobný text v dolní části má, prostudujte licenci šablony. Ta totiž nemá nic společného s Joomlou a řada autorů uvolňuje své šablony k volnému použití s tím, že v šabloně musíte ponechat informaci o autorovi a v podstatě mu tak dělat reklamu na vašich stránkách. Pokud vám to vadí, domluvte se přímo s autorem šablony o odstranění nebo si vyrobte vlastní šablonu. Odstranění tohoto textu by mohlo být chápáno jako porušení autorského zákona!

Mohu odstranit text „copyright“ a text o autorských právech ze zdrojového kódu Joomla?

Ne, nemůžete. Všechny tyto texty musí zůstat ve zdrojových kódech a bylo by to porušením autorských práv.

Znamená licence GNU GPL, že také obsah mých stránek je šířen pod touto licencí?

Ne, tato licence se vztahuje pouze na Joomlu jako takovou, autorská práva na grafický design, texty a třeba fotografie, tedy obsah stránek, máte stále v držení vy, jako autor.

Modifikoval jsem Joomlu pro své stránky. Musím automaticky zveřejnit tyto změny?

Licence GNU GPL vám umožňuje, pokud nebudete takto modifikovanou verzi šířit dále, nezveřejňovat vaše úpravy.

Pokud se však rozhodnete Mambo s těmito změnami distribuovat dále (např. kamarádovi), musíte upravené verze zdrojových kódů také vystavit. I váš kamarád tak musí mít možnost kód dále studovat a upravovat. Protože Joomla vznikla původně pod licencí GNU GPL, musí být i dále šířená verze neustále pod licencí GNU GPL. Nemůžete tak někomu upřít jeho právo zmiňované výše (na spouštění, kopírování, distribuování atd.)

Vytvořil jsem šablonu, komponentu nebo modul pro Joomlu. Musím je zveřejnit pod GNU GPL licencí?

Ne, protože se jedná jen o rozšíření Joomly, můžete jej vydat pod libovolnou licencí. To se samozřejmě týká jen komponent, které vytvoříte sami úplně od začátku. Pokud začnete vytvářet upravenou komponentu na základě jiné, již šířené pod GNU GPL a chcete ji distribuovat, musíte ji vydat také pod GNU GPL licencí.

Vytvořil jsem šablonu, komponentu nebo modul pro Joomlu pod licencí GNU GPL a distribuuji jej za poplatek. Někdo jiný však můj výtvor šíří dále a zadarmo. Je to porušení práv?

Ne. Tím že byl váš výtvor uveden pod GNU GPL licencí, umožňuje komukoliv jej svobodně dále šířit, zkoumat apod. Vy jste se rozhodl jej šířit za poplatek. Nejedná se o cenu za výtvor, ale o distribuční poplatek. Nemůžete pak někoho omezit na jeho svobodách o šíření i když se rozhodl distribuční poplatek nevyžadovat (vše opět vychází z licence GNU GPL).

Je někdo, kdo může vyžadovat šíření Mamba pod GNU GPL licencí?

Ano, firma Open Source Matters, která je vlastníkem autorských práv se může domáhat svých práv, pokud dojde k porušení licence GNU GPL.

Jaká jsou tedy základní pravidla pro používání a šíření Joomly?

  • Můžete Joomlu distribuovat jak chcete a chtít za tuto distribuci poplatek
  • Můžete Joomlu měnit, přidávat design a obsah a můžete za to chtít poplatek
  • Nesmíte měnit licenci na Joomlu (tedy jinou než GNU GPL)
  • Nesmíte měnit autorská práva na Joomlu (vlastníkem je firma Open Source Matters)
  • Nemusíte na svých stránkách ukazovat text „Powered by Joomla“ (Pozor na šablony!)
  • Nesmíte se tvářit, že Joomla je váš výtvor a nesmíte chtít poplatek za Joomlu
  • Poplatek za distribuci by měl být patřičný a kryjící náklady s distribucí spojené.
  • Snažte se podporovat komunitu kolem Joomly zveřejňováním úprav.