Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Odkazy, adresy, URL

19. pro 2023 14:57 - 19. pro 2023 14:58 #148988
Odkazy, adresy, URL od Mark L.
Uživatel
Rád bych požádal o radu s problémem který už řeším dýl a nevím si s tím rady. Prohledal jsem net, včetně tohoto fóra, zkusil různá opatření a nic. 
Zjednodušeně popsáno:
Mám web kam jsem nedávno přidal článek A, před dlouhou dobou byly zveřejněny články B, C, atd..... Na každé straně mám v patičce modul s klikacím seznamem nejnovéjších článků.
  • Když jsem na HOME, tak se ve zmíněném modulu v patičce ukáže
    • URL článku A jako doména/?view=article&id=152:web-inovace-2023&catid=66
    • URL článku B jako doména/fan-club/gdpr
  • Když jsem na stránce článku B, tak se ve zmíněném modulu v patičce ukáže
    • URL článku A jako doména/fan-club/gdpr?view=article&id=152:web-inovace-2023&catid=66 (vlastně se mi spojí obě url)
Nerozumím tomu a nese to s sebou dost problémů, mimojiné i to, že jak ta stránka článku A bude vypadat (myšleno které ostatní moduly se zobrazí, nebo ne) záleží na tom odkud na ni vstoupím. Mám zapnuto a nastaveno vše pro přátelské URL, včetně definic v httaccess. Podotýkám, že jde o web aktualizovaný postupně z J3 až na J5. Kde prosím hledat příčinu?

19. pro 2023 16:34 #148990
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Prohledal jsem net

tak to jste špatně hledal
Už se to tu několikrát řešilo.

Pokud má Joomla generovat správné SEF URL pro jakoukoli komponentu (která je dobře naprogramovaná) musíte uděšlat položku menu odkazující na tuto komponentu.
Zde tedy například položku menu odkazující na kategorii článků, a to nejvyšší úrovně, aby se pak nestalo to ce se Vám děje.
Toto je základní poučka platná i v J3...

A jak se taková položka menu dělá?
Nejlepe vytvořit nové menu typu hidden a do ní tuto položku přidat
Nezapomenout na sitemapu a indexování...

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

19. pro 2023 17:02 #148993
Odpověď od Mark L.
Uživatel
Tohle jsem samozřejmě zkoušel, leč přišlo mi to jako škrabání se levou na pravé straně hlavy. To mi opravu připadá jak neskutečně nelogická vlastnost Joomly. Nebo to má naopak nějaký důvod který za tím nevidím?

19. pro 2023 17:15 - 19. pro 2023 17:16 #148994
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
U každé komponenty v souboru router se aplikace ptá jestli existuje položka menu a k ní pak generuje SEF URL
Pokud není SEF url se nevygeneruje, vidíte na odkazu v patičce na stránce odkazu B, což je asi tedy logicky odkaz jen na článek a proto další okdaz na jiný článek si převezme URL článku B a přidá non-SEF parametry článku jako parametr URL.

Ano, toto je základní a logická vlastnost Joomla, neškrábete se levou na pravé straně...

A nedávno myslím Honza psal že je to základní funkce, kterou je třeba při vyváření webu na joomla nastavit a měl by ji tedy znát každý - platí to i pro jeho Phocacart a URL produktů a URL děkovné stránky.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla
Poděkovali: Leoš

Powered by Fórum