Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Případné problémy po update z Joomla 4 na Joomla 5

24. lis 2023 17:29 - 24. lis 2023 17:31 #148882
Případné problémy po update z Joomla 4 na Joomla 5 od Karel Neugebauer - itx.cz
Nováček
Ahoj, budu sem postupně sepisovat co najdu špatně po aktualizaci z J4 na J5 a na co třeba dávat pozor.
  1. v systému zůstanou pluginy/balíčky/komponenty (Hledat/Hledání), nutno odstranit ručně (lze vyfiltrovat kompomenty mimo jádro Joomla). Joomla 5 má toto nahrazeno via "Chytré hledání"
  2. Přesune se nastavení filtrů a obrázků pro Media z J4, takže například webp Joomla 5 po aktualizaci nevidí (čistá instalace ano). MIME/přípony atp se musí do nastavení médií dodat ručně.
Jinak čistá Joomla5 + Cassiopeia při zveřejnění českého obsahu jako HOME není validní dle W3C - nahlášeno.

itx.cz - komplexní služby v IT ... hostime.cz - webhosting nejen s podporou Joomla

24. lis 2023 19:14 #148884
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

v systému zůstanou pluginy/balíčky/komponenty (Hledat/Hledání), nutno odstranit ručně (lze vyfiltrovat kompomenty mimo jádro Joomla). Joomla 5 má toto nahrazeno via "Chytré hledání"


To je nějaké divné
Čistá instalace J4 přece tyhle věci neměla a muselo se to doinstalovat ručně z githubu
Nebo se pletu?

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

25. lis 2023 10:33 #148885
Odpověď od Karel Neugebauer - itx.cz
Nováček
Ahoj, nevím o tom, že bych to do těch testovacích J4 instalací dodělával (řešil jsem to na 4 webech co mám na testy). Ale je to možné. Ty testovací J4 instance mám připravené už delší dobu. Zkusím případně čistou J4 a na to čistou J5.

itx.cz - komplexní služby v IT ... hostime.cz - webhosting nejen s podporou Joomla

26. lis 2023 10:03 #148890
Odpověď od Karel Neugebauer - itx.cz
Nováček
Udělal jsem znovu čistý test:

Instalace Joomla 3.10.12 + čeština
aktualizace na 4.4.0 + aktualizace češtiny
aktualizace na 5.0.0 + aktualizace češtiny

A je to tak jak jsem psal. Pluginy/balíčky/komponenty (Hledat/Hledání) jsem nemusel doinstalovávat ručně a v 5.0.0 je tedy vhodné to odebrat (pokud ho z nějakého zvláštního důvodu nechcete použít).

Navíc je tam i knihovna F0F, která v čisté J5 není.

Samozřejmě je otázkou, jestli to není pozůstatek z té 3.x. Ale tak hluboce se mi to zkoumat nechce.

itx.cz - komplexní služby v IT ... hostime.cz - webhosting nejen s podporou Joomla

26. lis 2023 11:23 #148891
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Udělal jsem znovu čistý test:

Instalace Joomla 3.10.12 + čeština
aktualizace na 4.4.0 + aktualizace češtiny
aktualizace na 5.0.0 + aktualizace češtiny

A je to tak jak jsem psal. Pluginy/balíčky/komponenty (Hledat/Hledání) jsem nemusel doinstalovávat ručně a v 5.0.0 je tedy vhodné to odebrat (pokud ho z nějakého zvláštního důvodu nechcete použít).

Navíc je tam i knihovna F0F, která v čisté J5 není.

Samozřejmě je otázkou, jestli to není pozůstatek z té 3.x. Ale tak hluboce se mi to zkoumat nechce.

 
To je ale ono :)

Hledání je součástí J3 a pokud udělám upgrade na čistou J4, již tam zůstane.
Pak je samozřejmě i v J5 a je nutné tedy odinstalovávat

Pokud se tedy bavíme o problému update z Joomla4 na Joomla5 - komponenta Hledání se neřeší a pokud tak s poznámkou - pokud děláte upgrade z J3.

P.S.
Taky jsem se divil proč si Hledání musím doinstalovávat z gitu do J4. No tak teď už to víme.

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla
Poděkovali: Karel Neugebauer - itx.cz

26. lis 2023 13:10 - 26. lis 2023 13:20 #148892
Odpověď od Karel Neugebauer - itx.cz
Nováček
V pořádku, máš pravdu. Já měl ty test weby už z dob 3.0 kdy jsem postupně upgradoval. Takže to platí pro lidi co postupně šli z 3.x.

itx.cz - komplexní služby v IT ... hostime.cz - webhosting nejen s podporou Joomla

Powered by Fórum