Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Jak smazat "nesmazatelné"

10. úno 2022 07:18 #145836
Odpověď od Teo
Návštěvník
JJ, taky jsem to většinou vyřešil tak, že jsem v Joomle (jiné Joomle, kterou jsem měl klidně i v jiném adresáři) nainstaloval nějaký File Manager a pak to šlo smazat. Nyní tam mám Word Press a tam jsem taky zkusil nainstalovat nějakého filemanagera, ale bohužel to nešlo. Nezbývá, než ještě zkusit "na chvíli" nainstalovat znovu někam Joomlu a přes ní to zkusit smáznout.
Jinak je to prostě "zbytek" po normálně standardně nainstalované komponentě Akeeba Backup.
I tak stále nechápu, proč se tohle děje. Nic nestandardního nebo neobvyklého tam nedělám. Taky pořád nechápu, že i když to nejde smazat ani měnit práva, tak přejmenovat to jde. V příloze je vidět, že to má název "smazat" a práva 0555. Uvnitř jsou soubory, které zase přejmenovat nejdou, ale práva měním jak chci. Zajímavé ;-)

Přílohy:

10. úno 2022 08:25 - 10. úno 2022 08:55 #145838
Odpověď od Cufe
Admin
Dobrý den, toto je záležitost CHMOD a CHOWN (přístup/vlastnická práva), když to nejde běžným způsobem, jeden mail na hosting a máte to vyřešené. Jak psal Bong, nastavení hostingů jsou různá. Osobně s tím (složky a soubory při mazání Akeeba Backup) třeba problém nemám.

Joomla úřední deska | IVT služby - IT služby, webové stránky v Joomla!, online marketing | Joomla je best! Zveřejni svůj problém, pokud ho vyřešíš sám, jsi best!

10. úno 2022 08:27 #145839
Odpověď od Teo
Návštěvník

Cufe napsal: Dobrý den, to to je záležitost CHMOD a CHOWN, když to nejde běžným způsobem, jeden mail na hosting a máte to přece vyřešené.

Joo já to vím, že mi to udělají, spíš mi jde o to zkusit si to vyřešit sám. ;-)

10. úno 2022 14:32 #145843
Odpověď od Cony
Moderátor

Teo napsal: V příloze je vidět, že to má název "smazat" a práva 0555.

A to je právě ten problém. Práva 555 znamenají Read - Execute pro uživatele / skupinu / všechny, tzn. není tam právo pro zápis.
Vy potřebujete práva 777, nebo alespoň jednu sedmičku, např. 755.

Složka je vytvořená uživatelem, pod kterým běží PHP, ten ty práva může změnit, FTP uživatel je jiný, na toho se tedy vztahuje buď to druhé číslo v právech (pokud je ve stejné skupině jako PHP uživatel - to záleží na hostingu), nebo až to třetí číslo.

Na souborech by jste měl mít práva 666, popř. obvykle stačí 644 (ale záleží na hostingu), 7mička je včetně execute (soubor je označen jako spustitelný v shellu) a to nechcete.

10. úno 2022 19:41 - 10. úno 2022 19:43 #145844
Odpověď od Teo
Návštěvník

Cony napsal:

Teo napsal: V příloze je vidět, že to má název "smazat" a práva 0555.

A to je právě ten problém. Práva 555 znamenají Read - Execute pro uživatele / skupinu / všechny, tzn. není tam právo pro zápis.
Vy potřebujete práva 777, nebo alespoň jednu sedmičku, např. 755.

Složka je vytvořená uživatelem, pod kterým běží PHP, ten ty práva může změnit, FTP uživatel je jiný, na toho se tedy vztahuje buď to druhé číslo v právech (pokud je ve stejné skupině jako PHP uživatel - to záleží na hostingu), nebo až to třetí číslo.

Na souborech by jste měl mít práva 666, popř. obvykle stačí 644 (ale záleží na hostingu), 7mička je včetně execute (soubor je označen jako spustitelný v shellu) a to nechcete.

JJ, já to Cony vím. To jako chápu, ale vem si, že mám přes Joomlu nainstalovaných spoustu jiných věcí (komponent, modulů a cokoliv jiného) klasicky přes webovou administraci Joomly a zatím se mi kromě Akeeba Backupu nestalo, že by něco takhle zůstalo "viset".
Já samozřejmě taky vím, že to řešení je vlastně jednoduché. Než budu mazat adresář s Joomlou, tak z ní musím odinstalovat Akeeba Backup a pak teprve smazat tento adresář. Ale mě jen prostě zaráží, proč se to tak děje jen u této komponenty a proč se vlastně u toho adresáře vytvořily tyto práva.

Powered by Fórum