Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Upload souboru s diakritikou v názvu.

09. led 2019 14:17 #138588
Upload souboru s diakritikou v názvu. od František Bublík
Uživatel
Zdravím,
poraďte prosím, zda se dá nějak v Joomle nastavit aby nekomolila názvy souborů s diakritikou při uploadu. Na problém jsem narazil při použití komponenty Phocadownload, ale stejně se chová Joomla, pokud použiji správce médií. Je tam někde restrikce, která vyhazuje všechna písmena s diakritikou ale také třeba závorky.

09. led 2019 14:25 #138589
Odpověď od GanjaNIN
Nováček
podle mne jedine upravit kod..ja to takhle delam u virtuemartu

09. led 2019 14:30 #138590
Odpověď od František Bublík
Uživatel
Dík za rychlou odpověď, alespoň se nebudu trápit hledáním nemožného :-). Do kódu se pouštět nebudu, ale asi si nahraji na web vlastní uplouader.
S pozdravem F.B.

09. led 2019 22:08 - 09. led 2019 22:24 #138596
Odpověď od H13
Admin
Používání diakritiky a mezer v názvech souborů na serveru je hodně problematické, proto je dobré se tomu vyhnout. Mohou vzniknout problémy při použití regulárních výrazů, některé programovací jazyky používají mezeru jako konec nějakého úseku, může dojít k problémum při zpracování kompletní cesty, při http requestech, atd. Minimálně si vyžadují ošetření (např. mezera na %20, atd.). A i když to nějak překousne server, nikdy nevíte, kdo si soubor bude od vás stahovat a jaký ten dotyčný bude mít systém.

Pokud se pak objevuje jméno souboru např. při stahování, pak to může vypadat následovně:

a) Žluťoučký koníček v modré řece.jpg => %C5%BDlu%C5%A5ou%C4%8Dk%C3%BD+kon%C3%AD%C4%8Dek+v+modr%C3%A9+%C5%99ece.jpg

b) Zlutoucky_konicek_v_modre_rece.jpg => Zlutoucky_konicek_v_modre_rece.jpg

Pojmenovávat soubory bez diakritiky a bez mezer je jednoduché, čitelné a v podstatě neproblematické, zatímco u souborů s diakritikou a s mezerami nikdy nevíte, co vás překvapí (viz a) ).

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

09. led 2019 23:29 #138598
Odpověď od Teo
Návštěvník
Nejlepší je si samozřejmě dopředu souboru připravit (vypustiti diakritiku a mezery) a vyhnout se tak následným problémům.
Pokud chcete, aby se soubory při nahrávání "osekaly" o nestandardní znaky, tak to umí např. editor JCE, přes který se dá mimo jiné také nahrávat prakticky cokoliv. V administraci editoru je potřeba si najít nastavení pluginu pro nahrávání, kde se dá právě toto automatické ořezání a např. taky "vše malými písmeny" a další, pohodlně nastavit.

10. led 2019 07:28 #138599
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel

H13 napsal: Pojmenovávat soubory bez diakritiky a bez mezer je jednoduché, čitelné a v podstatě neproblematické, zatímco u souborů s diakritikou a s mezerami nikdy nevíte, co vás překvapí (viz a) ).

S diakritikou v názvech souborů taky zápasím. Já jsem začínal v devadesátých letech na MS-DOS, takže osobně diakritiku v názvech souborů jsem nikdy nepoužíval. Ale nedaří se mi to natlouct do hlavy zákazníkům, kteří si tam soubory nahrávají sami. Důrazně jim to vysvětlím, ale za 14 dnů je zase vše při starém a nestačím se divit co tam sypou.

Powered by Fórum