Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Hodí sa Jommla pre web, ktorý nie je blogom?

17. kvě 2015 21:37 #121821
Zdravím priatelia.
Potreboval by som od vás ako od starých harcovníkov poradiť. Mám vytvorený web, na ktorom som sa vlastne učil troška programovať php a nejaké to štýlovanie a formátovanie textu. Pôvodne to mali byť len nejaké poznámky pre mňa, ale akosi sa to vyvinulo inak. Web sa rozrástol, návštevnosť stúpla. Pravdou je, že som skôr technický typ a grafika nie je moja silná stránka. Mám niekoľko vízií na úpravu funkcionality, avšak väčšiu pozornosť by som predsa len chcel venovať obsahu. Preto by som chcel využiť niektorý z cms systémov. Moja otázka by teda bola asi takáto:
Hodí sa Jommla pre takýto typ webu? Skúsil som wordpress, ale ten mi nevyhovuje. Na blogovanie asi dobré, ale ja potrebujem hlavne stromovú štruktúru v ľavom menu, drobčekovú navigáciu, hlavné menu jednoriadkové, ešte lepšie dvojriadkové a tiež aby tieto menu reagovali dynamicky v závislosti na sebe (ak kliknem na položku v hlavnom menu, v ľavom sa musia vygenerovať podkategórie a ak kliknem na podkategóriu musia sa nejakým spôsobom zobraziť hlbšie zanorené podkategórie, či už rozbaľovacie menu alebo zoznam, to nie je až tak podstatné. No a drobčeková navigácia musí taktiež spolupracovať. ) S inými funkciami ako komentáre, registrácia alebo ankety problém asi nebude.
Joomlu mám nainštalovanú ale som len na začiatku, takže praktické skúsenosti nemám. Ak by vyriešila správu môjho webu, rád by som jej venoval pozornosť. Ak by to zvládla, akú úroveň náročnosti by ste tomuto projektu prisúdili v hodnotení od 0 do 10? Jedná sa asi o 500 článkov v niekoľkých kategóriách s rôznou hĺbkou zanorenia, s maximálnym zanorením asi do 4-5 úrovne.
Neviem či môžem vložiť odkaz, tak len skúsim radšej bez. web sa volá carozahrady.sk
Vopred ďakujem.

18. kvě 2015 14:48 - 18. kvě 2015 14:49 #121828
Odpověď od Bong
Moderátor

Hodí sa Jommla pre takýto typ webu?

Ano hodí.

... ja potrebujem hlavne stromovú štruktúru v ľavom menu, drobčekovú navigáciu, hlavné menu jednoriadkové, ešte lepšie dvojriadkové a tiež aby tieto menu reagovali dynamicky v závislosti na sebe (ak kliknem na položku v hlavnom menu, v ľavom sa musia vygenerovať podkategórie a ak kliknem na podkategóriu musia sa nejakým spôsobom zobraziť hlbšie zanorené podkategórie, či už rozbaľovacie menu alebo zoznam, to nie je až tak podstatné. No a drobčeková navigácia musí taktiež spolupracovať.

Toto není problém. Záleží na použité šabloně nebo typu modulu(ů) menu a nastavení Joomly.

. Ak by to zvládla, akú úroveň náročnosti by ste tomuto projektu prisúdili v hodnotení od 0 do 10? Jedná sa asi o 500 článkov v niekoľkých kategóriách s rôznou hĺbkou zanorenia, s maximálnym zanorením asi do 4-5 úrovne.

Největší práci budete mít asi s překopírováním článků ze stávajícího webu... Ve vašem případě (jen sem lehce kouknul na stránky bych zauvažoval nad použitím nějaké katalogové komponenty, nebo komponenty pro shop v režimu katalogu..., ale to záleží na vás.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.
Poděkovali: Záhradkár

18. kvě 2015 19:27 #121835
Odpověď od Záhradkár
Uživatel
Ďakujem pekne za odpoveď a ešte viac za nasmerovanie. Vydám sa teda týmto smerom a časom uvidím ako sa mi bude dariť :) . Ešte raz ďakujem.

18. kvě 2015 21:36 #121839
Odpověď od Bong
Moderátor
Neni zac. Zkuste si vytvorit par zanorenych kategorii. Pridejte par clanku s obrazky a zkuste vytvorit menu a dalsi. Kdyz to odladite do podoby, ktera vam vyhovuje, muzete pak navest zbytek clanku.

V pripade problemu se zkuste poptat zde...

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

26. kvě 2015 13:29 - 26. kvě 2015 13:33 #121910
Odpověď od Záhradkár
Uživatel
Ako hovoríte, v menu už problém nevidím, fuška bude s kopírovaním článkov. Prešiel som niekoľko dobre urobených tutoriálov a tak základné ovládanie a publikovanie by už pre mňa nemalo byť problém. Detaily sa doladia po ceste.
Rozbieham to zatiaľ na localhoste a práve si inštalujem skúšobnú verziu na hosting, aby som si overil, či ma neskôr niečo neprekvapí. Exituje nejaký modul na vytvorenie zálohy, ktorú by som neskôr nahodil na ostrý web, alebo sa to rieši len prekopírovaním databázy + nejakých súborov napr. s obrázkami a podobne? Na localhoste si aj testujem pre mňa zatiaľ neznáme veci v Joomle ale pre zálohovanie (a prenos na hosting) by som potreboval len články, kategórie, odkazy, čiže žiadne moduly, pluginy ani šablóny, tie si nainštalujem len ktoré budem naozaj potrebovať.
Tiež som si všimol, že dafaultné formátovanie pre odstavce mi určite nevyhovuje. Pravdepodobne to budem musieť upraviť v zdojom súbore, len mám dilemu, ako to riešia skúsený užívatelia. Je lepšie upraviť štýl patriaci odstavcu, alebo radšej vytvoriť nový štýl a nejako ho pripojiť? Tiež som videl možnosť, myslím že tam chlapík skopíroval šablónu, upravil štýl v css-ku a túto šablónu potom aplikoval na článok, resp na vybraný článok aplikoval túto novú šablónu. Je to šikovné, ale keď sa nad tým zamyslím, tak mi to pripadá ako zbytočná duplicita v css súboroch. Hlavne ak má 7000 riadkov a ja chcem zmeniť len odstavec. Ja by som bol za pridanie nového štýlu do už existujúceho css, respektíve do prepísania pôvodného štýlu, ktorý bude formátovať väčšinu textu (nech nemusím stále vkladať odkaz na štýl) a pôvodnému formátovaniu zmenil názov a nechal si ho len ako zálohu (možno sa niekedy bude hodiť).
Aký je Váš názor?

26. kvě 2015 13:53 - 26. kvě 2015 14:01 #121911
Odpověď od Záhradkár
Uživatel
Tak a je tu prvé prekvapenie. Skopíroval som inštalačné súbory Joomly na server, spustil inštaláciu a ukázalo mi správu: Your host needs to use PHP 5.3.10 or higher to run this version of Joomla! Skontroloval som verziu php bežiaceho na servery a ten mi hovorí: PHP Version 5.3.3. Neviem, možno sa mýlim ale čisto matematicky mi vychádza, že podmienku spĺňa. Inštalačný balíček je Joomla_3.4.1-Stable-Full_Package. Kde môže byť zádrhel?

Ak by dochádzalo k chybe pri vyhodnocovaní tohto výrazu, možno by to stačilo zakomentovať, ale problém bude asi niekde hlbsie.
Code:
if (version_compare(PHP_VERSION, '5.3.10', '<')) { die('Your host needs to use PHP 5.3.10 or higher to run this version of Joomla!'); }

Powered by Fórum