Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Phoca Gallery verze 4.3.16 vydána

04. dub 2019 18:42 #139724
Ahoj, byla vydána Phoca Gallery - verze 4.3.16

www.phoca.cz/news/1021-phoca-gallery-4-3-16-released

V této verzi byla přidána podpora pro formát WEBP. Velikost WEBP formátu může být výrazně menší oproti JPG nebo PNG v porovnatelné kvalitě fotky/náhledu. Tedy pro někoho, koho zajímá rychlost načtení webu, toto může být zajímavé (i když je to pořád "nestandardní formát", s kterým bude pravděpodobně trochu více práce - např. nelze jen nahrát fotky z foťáku, člověk je také musí konvertovat z JPG na WEBP, atd. atd.)

Demo zobrazení WEBP obrázků zde:
www.phoca.cz/phocacartdemo/webp-images-gallery

Demo obrázky WEBP jsou až o 80%* menší než jejich PNG varianty

* brát s rezervou, protože pouhým okem je velmi těžce rozeznatelné, že např. WEBP mají oproti PNG větší kompresi a tudíš i horší kvalitu.

Každopádně, pokud někdo soutěží v tom, jak mít co nejlepší Pagespeed, pak mu může formát WEBP pomoci k lepším výsledkům.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: fwd

04. dub 2019 19:24 #139725
Odpověď od Cony
Moderátor
Jen bohužel IE11 a Safari Webp neumějí ...

04. dub 2019 19:34 #139726
Odpověď od H13
Admin

Cony napsal: Jen bohužel IE11 a Safari Webp neumějí ...


S nadsázkou se dá říct, že je to takový sektářský boj. Mezi Pagespeedaři a Jablíčkáři a těmi, kteří používají IE, i když vědí, že IE nic neumí. :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

04. dub 2019 19:37 #139727
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Díky za práci. FF by to měl umět od 65. Teď jsem namátkou zkoušel dva koupené programy pro grafiku a fotky. Affinity Photo ne, Corel Paintshop Pro umí export do WEBp.
Docela by mě zajímalo, jestli někdo používá dávkovou konverzi, co použít. Pro hromadnou úpravu obvykle používám Zoner, ale starší verze WEBp asi nebude umět.

04. dub 2019 19:45 #139728
Odpověď od H13
Admin
Ono jde spíš o pohodlí.

Já vemu JPG z foťáku, nahraju ho pomocí vícenásobného nahrávání na web (než se dostane fotka na server, z 5MB velikosti se stane 2MB) a pak se ještě podle nastavení udělá náhled (jak si nastavím velikost, takovej bude náhled) a nic neřeším.

U WEBP je to trochu složitější - po nahrání z foťáku už se musí konvertovat/případně zmenšovat - už je potřeba nějaký program navíc.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

04. dub 2019 22:31 #139734
Odpověď od Cony
Moderátor
Jak jsem psal jinde, MS nám bohužel všem hází klacky pod nohy. Udělal poměrně slušný Edge, ale ve windows ponechal IE, takže všichni ti, co vůbec netuší co IE umí nebo ne ho pořád ještě používají :(
A jak jsem se přesvědčil nedávno, Safari na Macu toho z nových věcí také moc neumí :(

Powered by Fórum