Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Jak nejjednodušeji z frontendu vkládat fotky?

05. bře 2019 14:55 #139319
Napadá vás někoho, jak vyřešit následující úkol?
Spravuju web mateřské školy. Chci umožnit učitelkám, aby mohly vkládat aktuální zprávy a fotky ze školy v přírodě samostatně bez mé pomoci, jelikož v onu dobu nebudu k dispozici. Obávám se, že nejsložitější úkon, který zvládnou bez problémů, bude přihlášení ve frontendu a zápis nového textu do připraveného článku. Další kroky, jako vytvoření složky a nahrání fotek z mobilu, které si předem ovšem budou muset zmenšit, a následně je umístit do článku, to je patrně scifi. Navrhoval jsem Facebook, to nechtějí. Napadl mě nějaký Guestbook, ale neznám žádný, kam by se daly vkládat fotky přímo, vždy jen URL.
Nenapadá někoho nějaké elegantní řešení v rámci Joomla?

05. bře 2019 15:07 - 05. bře 2019 15:08 #139320
Odpověď od H13
Admin
Těch možností bude asi nekonečně, a žádná asi nebude vždy optimální.

Já naučil jednu skupinu následující postup:

1) Ve frotendu Phoca Gallery vytvořit Subkategorii, nahrát tam všechny fotky z nějaké akce (nemusí se starat o velikost)
2) Zkopírovat si ID kategorie a do článku dolů vložit: {phocaphoto view=category|id=1}

Článek pak obsahuje text a na konci se zobrazí všechny fotky z dané kategorie. A samozřejmě takový či podobný postup se dá ještě zlepšovat, např. tím, že by se u každé kategorie rovnou zobrazoval kód ke kopírování - např. nějaký input s {phocaphoto view=category|id=ID_KATEGORIE} a vedle toho tlačítko "Kopírovat", a podobně (a tohle samozřejmě jde samozřejmě vytvářet pro ruzný rozšíření - podle potřeby)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: vrtaak

05. bře 2019 16:05 #139323
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Dělám to taky tak. Ale jsou i učitelky, které to neumí/nechtějí :)

Jenom mě zarazila ta věta "nemusí se starat o velikost".
Já to změnšuji. Asi mně něco uniklo, ona to PG umí sama?

05. bře 2019 16:19 #139324
Odpověď od Bong
Moderátor
Pro učitelky "co nechtějí" má Phoca Gallery Tlačítko - Phoca Gallery tedy Phoca Gallery Button Plugin. Stačí si několika kliknutími galerii vložit...

PG tuším zpracuje všechny fotky, pokud je nastaveno Ořezávání náhledů - Vše.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

05. bře 2019 16:58 - 05. bře 2019 16:58 #139326
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Fotky asi zpracuje, to ano. Ale nelze ukládat fotky z akcí s běžným objemem třeba 5MB/fotku. Myslel jsem, že to sama zmenší.
H13 psal:
nahrát tam všechny fotky z nějaké akce (nemusí se starat o velikost), tak jsem to tak myslel.

Pokud by všichni nahráli cca 15 fotek z akce, bude za chvíli plno...

05. bře 2019 19:56 #139327
Odpověď od H13
Admin

fwd napsal: Já to změnšuji. Asi mně něco uniklo, ona to PG umí sama?


To je základ, Phoca Gallery nepoužívá originály (kromě vyjímek, jako je download, vytváření náhledů, rotace, apod.). Phoca Gallery si automaticky vytvoří tři náhledy a ty pak používá.

Takže záleží na serveru, jak moc velký fotky si na server nahraješ. Jestli tě nezajímá, kolik místa ti na serveru zaberou fotky, jestli je tam dobrej výkon a GD knihovna to zvládne, pak klidně nahráváš 5MB fotky (opravdu záleží na serveru, a většinou by fotka 2 - 3 MB neměla být problém)

A tím se dostáváme k výhodám galerií, což hodně uživatelů nechápe. Oni se mě ptají, proč si galerie vytváří náhledy. No je to jednoduchý, na stránce se zobrazí fotka např. 0,5 MB (rychle se načte, traffic je menší, rychle se zobrazí) a originál (5 MB) se prostě nepoužívá. Ten se použije jen jednou při nahrání a vytváření náhledů a pak má od něj server pokoj.

Ale zpět k Phoca Gallery, Phoca Gallery, nejen že si vytváří náhledy na serveru, ona dokáže originální obrázek zmenšit ještě před uploadem, než so fotka dostane na server. Pokud použiješ Multiple Upload (je možné ho použít i ve frontendu) a v nastavení nastavíš, aby fotka měla např. rozměr 1024x768, pak se např. 3MB fotka dostane na server jako 0,8MB fotka.

Takže, když uploaduješ fotky přes Phoca Gallery, tak:

1) se vytvoří na serveru náhledy, s kterýma se později pracuje
2) ale je taky možné fotky zmenšit ještě před tím, než se na server dostanou


Výběr fotek pro upload:


Zmenšení při uploadu:

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: Bong, zpetr, Rudolf, vrtaak, fwd

Powered by Fórum